18 Haziran 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sosyal Algıda Birlik

Hayrullah Demiray

13 Ocak 2012 tarihli yazısı

Bir yerin kalıcı ve belirgin olması sadece o yerin ismiyle alakalı değildir. Birde bunun yanında o yerlerin belirgin özellikleri olmalı. İşte bu doğrultuda yeni ilçe olan ve üç yıl geçmesine rağmen ilçe olgusunun yerleşmesinde büyük bir mesafe kaydedilmemiş olması büyük talihsizlik.

Bu Başiskele de daha fazla gün yüzüne çıkıyor. İnsanlar zaman zaman konuşulduğunda hep belediyenin yapmış olduğu çalışmaları gündeme getiriyor. Bir kere sadece bir belediyenin çalışması ya da çalışmaması ilçe olmaya yetmez. Sosyal olgunun gelişmesi insanların kaynaşması gereklidir. Bu tehlike ülkemizde var. Yeni gelişmekte olan ve farklı bölgelerden insanların yaşadığı ve kimsenin görmediği yada görmek istemediği bir etnik milliyetçilik yapıldığı aşikar. Bunu kimse inkâr edemez.

Nerden çıkarıyorsun bunu diye söylerseniz, bunun her daim dedikodusu yapılıyor ve her ortamda insanlar birbirlerinin arkasından başka, yüzüne başka davranmak zorunda kalması bile bir tehlikedir.

Cidden bazen öyle şeylerle karşılaşıyoruz ki, bunlar insanların sosyal olgusunu kaybetmesine ve birbirine karşı olan güveninin sarsılmasına sebep oluyor. Bu konuda insanların biraz daha duyarlı olması gerekmektedir. İnsanlar adeta her şeye menfaat olarak bakmamalı. Bence yapılan bir şey varsa herkes ona sahip çıkmalı. İnsanlar hep kurumların çalışmadığından şikâyet eder. Aynı kişiler o kurumların sorumluları ile karşı karşıya geldiğinde, hiç o şikâyetlerden bahsetmezler. Yapılana da sahip çıkılmıyor, buda herkesin sosyal ve ekonomik anlamda zarara uğraması demek.

Burada görünen o ki, bunu sadece yöneticiler yapmıyor. İnsanların da bu konularda gayret göstermesi gerekiyor. O zaman ilçe olma olgusuna daha yakın olmuş oluruz. Bir an önce bu konuda istenen yere gelebiliriz. Bazen kurumların göstermiş olduğu çabalar yetersiz kalabilir. Ama buna insanların katılmaması da olayı daha vahim hale getiriyor.

Hala baktığımda eski belde alışkanlıklarının devam ettiğini görmekteyim. Belki bu bir anda olacak bir şey değil ama 3 yılda az bir zaman değil. Ben şuanda önümüzdeki yerel seçimleri burada hayal bile etmek istemiyorum. Çünkü bu şekildeki yaklaşım bizleri ve Başiskele’yi sadece isimde Başiskele yapmaktan öteye gitmez.

Herkes her şeyi menfaatine göre tasarlamamalı. Herkes birilerinin gölgesinde zaman geçirmemeli. Ve her şey menfaat olgusu ve yaklaşımında olmamalı.

İlçemiz aslında yaşanabilecek en güzel yerlerden biri. Neden derseniz, sahili, deniz ve dağ manzarası ve aynı zaman da havasının da diğer yerlere göre daha temiz olması. Yeni yeni sosyal alanların yapılıyor olması. Huzurlu bir kent olma yolunda önemli gayretler sarf edilmesinin yanında sosyal olguda Başiskele artık bir ilçe olduğunu ve bu ilçeye de herkesin bir katkı sunması gerektiğini özellikle vurgulamak isterim.

Tabi ki bu noktada ilçenin kurumlarına da önemli görevler düşüyor. Sosyal anlamda ilçe halkını buluşturup, kaynaştıracak bir etkinliğin tertip edilmesi gerekir. İlçenin ileri gelenleri ile  halkın orada hem aktiviteler düzenlemesi, hem de orada ortak sorunlara çözün aranması hususunda ortak bir aklın oluşturulması ilçe olgusunun yerleşmesini belki daha da hızlandıracaktır.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem