19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ticaret Odası İhtişamı Ne Kadar Daha Devam Edecek

Hayrullah Demiray

12 Ocak 2012 tarihli yazısı

 

Yıllardır hep merak ederim ülkemizde bazı şeyler gereksiz yere yapılır. Fakat birçoğunun ne işe yaradığını ya da kime hizmet ettiğini ve neden alternatif kurumlar olarak hizmet verdiğini anlamam. Bunlardan bir tanesi de Ticaret odalarıdır. Belki bazılarınız diyeceki ne alakası var? Mesela ilimizdeki Ticaret odası bir işe yaramıyor mu? Yaramasına yarıyor.

Birileri saltanat sürüyor ve muhteşem bina yapıyor. Diyeceksiniz belki de bunda ne var. Para var huzur var yapar adamlar. Kimin paraları bunlar e işte ona geçmeden önce Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bağlı Ticaret İl Müdürlükleri vardı şimdi yeni adıyla Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlandı ayni vazifeyi göremez mi kimse neden bunu gündeme getirmez bilemem.

Şimdi bir işyeri açmak için devletin kurumlarına müracaat ediyorsunuz. Ama Ticaret Odaları şirket kuruluşlarından ve üyelerinden aldığı aidatlar, yaşanan ihtişam dışında sonraki evrelerde üyelerine ne gibi bir hizmet verdiklerini hiç bilmem ve görmedim de. Yıllardır Ticaret odası ile aramızdaki bağı para verme bağı olarak gördüm ve bunun dışında başka bir bağ olduğunu zannetmiyorum ki birisi tersini iddia etsin.

Varsa çıkıp birileri de desin ki biz bugüne kadar üyelerimize şu hizmeti verdik. Üç beş tane evraka mühür vurup onaylayıp milyarlarca parayı bankalarda çalıştırmaktan ya da üç beş kişiye yemek vermekten başka üyelerinize yönelik ne gibi çalışmalar yaptınız ağalar, beyler. Kimse kusura bakmasın eğer bunları yaptık derseniz yalan söylersiniz. Ben görmedim gören duyan var mı diye de sordum soruşturdum rastlayan olmamış.

Hangi üyeniz bugüne kadar sıkıntıya girdiğinde bankalardaki onca paradan o üyelerin parası olan paradan destek oldunuz. Ya da her hangi bir üyenizin bir derdi sıkıntısı olduğunda ona koştunuz?  Yok, olur mu? Koskoca Ticaret odası çiftlik yeri ya neden böyle şeyler yapasınız. Sizin şahınıza yakışmaz böyle şeyler yapmak.

Sizin görevleriniz arasında yazmıyor, oda yönetmenliğinde yok bunlar. Neden yapasınız? Şimdi gördüğümüz o fuarın yanında yükselen ihtişamlı bina bittiğinde üyeler oradan acaba nasıl faydalanabilecek.

Bu konuda ne gibi bir çalışmanız olacak acaba? diye sormak isterim. Bu konuda gerekli açıklamalarda bulunursanız bizlerde öğreniriz, üyeleriniz de öğrenmiş olur. Bu güne kadar gelen birkaç yazıda, ya odada hangi sınıfa üye olduğunuz yazar ya da kaç para aidat ödeyeceğiniz yazar. Onun dışında bir şey görmedim gören duyan varsa bana da söylesin.

İnsanlar mecburiyetten odalara üye oluyorlar. Eğer ki mecbur kalmasalar ben zannetmiyorum bu insanların onda birinin üye olacağını. Bu konuda aslında bir şeyler yapılmalı ve bu gibi kurumlar bu hantal yapısından çıkarılmalı. İşlev hale dönüştürülmeli. Bu saltanat böyle devam etmemeli.

Ha şimdi birileri elbette kızacak ama önce bu gevşekliğin bizden kaynaklandığına inanıyorum. Bu konuda bizlerde, o kurumların üyeleri de hiç sesimizi çıkartmıyoruz. Gidip bu güne kadar hangi birimiz oradaki başkana ya da başkasına siz ne iş yaparsınız deyip sormadık. Soran kişi belkide binde birdir. Ondan sonra orada o makamda oturanlarda işleri kendi bildikleri gibi yapıyorlar. Orada üç beş kişinin muhalefetiyle olmaz o da oraya gelince saltanat devam ediyor. Bugün gelinen noktada bunları artık bu ülke insanının sorgulaması gerekmez mi?  Buradan birde çağrım var bu ildeki gazete ve yayın kuruluşlarına gelin bu konuda birlikte tek ses olalım…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem