21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Para Bitti Yapı Paydos

Hayrullah Demiray

11 Ocak 2012 tarihli yazısı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hem gelir bakımından hem de borç bakımından oldukça gündemde olan bir kurum. Son zamanlarda Büyükşehir’de para bitti yatırım yok söylemleri çıktı.

Bende katılıyorum en fazla geliri olan bir kurum yönetiliş bakımından gün geçtikçe tüm etkinliğini yitiriyor. Hizmet yok, para yok ama borç maşallah oldukça fazla.

Yapılan yatırımlar ortada 2 tünel geçişi 3 köprü ve 3 park tüm hizmet bundan ibaret. Kalıcı bir yanı yok bu projenin üstüne ekilen çiçekler. Tabi bu hizmetleri kimin yaptığı ise tartışılır.

Ne derseniz deyin ister eleştiri olarak algılayın isterseniz de bu kentte yaşayan bir birey olarak izlenimlerimin paylaşılması yönünde bir algı çıkarabiliriz.

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun bana göre kamuoyunu bilgilendirmesi gerekiyor. Her türlü imkana gelir bakımından sahip olan bu kurumdan neden proje yok.

Var olan projelerde günü birlik, geçici ve göz boyamaya yönelik projelerdir. Şehir içi sıkıştırılmış. Kentsel dönüşüm adı altında yapılan çalışmalar tel tel dökülüyor. Seçim döneminde dağıtılan proje kitapçığında yer alan hangi proje hayatta.

Bu konudaki merakım her geçen gün artıyor. Sayın Karaosmanoğlu, önümüzdeki seçimlerde mutlaka proje kitapçılarıyla seçmen karşısına çıkacak. Ak Partili olan ya da olmayan her bireyin hizmet almaya hakkı var.

Para bitti deniyor. Kime göre ya da kimlere göre para bitti. Kocaeli halkı önemli hizmetler bekliyor. Gereksiz ve savurganlık almış başını gidiyor. Her kesin altında kamuya ait araçlar, şahsi araçlar gibi kullanılıyor.

Hemen hemen her yerde görebilirsiniz bu araçları. Hiç boş durmuyorlar. Bir bakıma çok çalıştıklarını düşünebiliriz. Bu kadar araç ve 10 bin e yakın personelle Kocaeli’de süper değişiklikler olması gerekmez mi?

Oysa şişirilmiş kadrolar ve hatta dışarıdan alınan hizmetler. Bu nasıl bir çelişkidir anlamış değilim. Bir tarafta Ak Partili bir belediye olmasının verdiği avantaj diğer tarafta bu avantajı kendi lehlerine çeviren bir anlayış.

Evet, kocaman bir çelişki. Para bitti söylemi bile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin prestij kaybına neden olur. Ama kimsenin de umurunda değil. Kurulmuş saltanat.

Bu durum sadece Kocaeli Büyükşehir Belediyesiyle sınırlı değil tüm belediyelerde durum bundan ibaret ama Kocaeli halkının en fazla ilgilendirilen her türlü imkana rağmen hiçbir elle tutulur projenin olmamasıdır.

Bazı kesimler bu kargaşa ortamlarından beslendikleri için her şey anlara göre tozpembe. Yok, öyle bir dünya halkın gerçekleri öğrenmesi gerekiyor. Buna da hakkı var. Her ne kadar halkın sesi çıkmasa da bu süreçte bir gün gelir bunun hesabını sorar.

Büyükşehir Belediyesi bu kentin önemli kurumlarından başında yer alıyor. Bana göre söylenen ve yapılan eleştiriler bazen dikkate alınmalı çünkü hepimiz bu kentte yaşıyoruz. Kocaeli artık kent olma yolunda ilerleyecekse ki herkesin arzusu bu o zaman acilen yeni kaynaklar oluşturulmalı ve mevcut kaynaklarda doğru bir biçimde kullanılmalı.

Buradan kimse farklı bir algı çıkarmaya kalkmasın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu kentte hiç mi bir şey yapmadı diyeceksiniz. Elbette öyle bir şeyi savunmuyorum ama bu kaynaklarla yapılan yatırımlardan daha fazlasını Kocaeli hak ediyor ve bazen yapılan bazı işlerin yanlış ve yetersiz yapıldığını söylüyor ve yapılan ve yapılacak her türlü olumlu işi de alkışlamasını bilen birisiyim. Ama gördüğümüz aksaklıkları da buradan paylaşmak istedim.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem