20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Herkez İçin Adalet Aynı Olmalı

Hayrullah Demiray

08 Ocak 2012 tarihli yazısı

Türkiye yeni bir süreçten geçiyor. Bazen geçmişiyle hesaplaşıyor. Bazen de tabuların yıkıldığı bir ülke olmanın kimilerine göre olumlu, kimilerine göre de olumsuz yönleri var. Her  ne olursa olsun bazı tabuların yıkılması şarttı ve bu ülke de dokunulmayan kimse olmamalı tabi ki bu herkes için geçerli olmalı.

İşte tamda bu süreçte bazılarına göre yine bu yapılanlar yanlış da olsa, adaletin vermiş olduğu kararlara herkesin saygı göstermesi lazım. Belki de alışık olmadığımız bir süreci yaşıyoruz. Belki de ondan afallıyoruz. Belki de ondan bazı şeyleri anlamakta zorluk çekiyoruz. Çoğu zaman da bazı şeyleri acımasızca eleştiriyoruz.

Bu yapılanlara yanlış veya doğru diye bakmıyorum. Adalete intikal etmiş konular elbette kanunlarla belirlenmiştir. Kanunları uygulaması gereken kişiler de bu makamlarda olunca bu kanunları farklı uygulama konusunda ortaya farklılıklar koymaya, kendi kafalarına göre işler yapmaya gayret ediliyordu. Bu da askeriye de had safhaya çıkmıştı.

İşte buradan bakıldığında bu ülkenin savunması konusunda binlerce şehit verilmiş. Bu uğurda nice insanlar çile çekmiş. Fakat birileri bu ülkenin ilerlemesinden rahatsız olmuş ki, halkın demokratik gösterdiği tepkileri yok saymaya cesaret etmiş. Bulundukları makam ve mevkileri onlara vermiş. Oldukları hakkı kötüye kullanma teşebbüsünde bulunmuş ya da bulunmak istemiş. Elbette onun kararını yine yüce adalet verecek. Hakim ve savcılarımız verecek.

Bizim esas baktığımız açı farklı. Çünkü her türk genci gibi bende askerliğimi yaptım. Maalesef o saltanatı bazılarımız görmemiştir. Ben o saltanatın nasıl yaşandığını ve bugün bu ülkede hiç kimseye tanınmayan imtiyazlar askeriyeye tanındığını biliyorum. Herkes bilir ya da bizzat görmüşüz ve görüyoruz.

Sakın yanlış algılanmasın askerimiz bu ülke için vazgeçilmez ve bizim halk olarak önemsediğimiz kurumların başında gelir. Ancak bizler bu kurumun içerisinde bulunan birkaç kişi yada kişilerden dolayı bu kurumun yıpratılmasına da karşıyız. Çünkü bugün bu ülkede eğer geceleri rahat uyuya biliyorsak bunu askerimize ve polisimize borçlu olduğumuzu unutmayalım. Lakin polisin yapmış olduğu bir çok şey bugün bu ülke de eleştirilebilirken,  bugüne kadar askeriyenin içine bile girmek için büyük çabalar sarf edildiğini unutmayalım. Bırakın denetlemek yada birini sorgulamak asla olamazdı. Bugün herkesin adaletin önünde eşit olması gerekir diye düşünüyorum. Gerisi adaletin işi.

Mutlak suretle ilk defa bir Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ bir nedenden dolayı ifade veriyor. Hakim karşısına çıkıyor ve tutuklanıyor. Bunu zaman gösterecek suçlumu suçsuz mu? Esas baktığımız nokta bu ülke bunlara çok uzaktı. Bugün bunları bile bu ülke de tartışa biliyorsak demokrasimiz adına önemli. Yoksa hiç istemeyiz görüşü ve düşüncesi ne olursa olsun haksızlığa maruz kalmasın.  

Bugünlere gelene kadar bu ülke çok acılar çekti. Çok talihsizlikler yaşadı. Neden derseniz, bu ülkeye hizmet edenler ihanetle suçlandı ve yok yere askeri vesayet ve zihniyet Adnan Menderes gibi bir evladını demokrasi olmadığı için astı. İşte o günlerden bugünlere gelindiğini gördüğümüzde o yaşananlardan ders almamız gerekmez mi?

Gönlümüz rıza göstermez. Çünkü bu ülkede eğer ki, demokratik bir ülke de yaşamak istiyor ve arzu ediyorsak kendimiz için istemediğimizi başkası içinde arzu etmeyeceğiz.  Daha  demokratik, daha huzurlu bir toplumda yaşamak için mücadele etmemiz gerekmez mi?

Mutlaka sadece bu olaylara bir Emekli Genel Kurmay Başkanının sorgulanması ya da tutuklanması gözüyle asla bakılmamalı. Bugün bunlar yaşanıyorsa bunların da bu ülkenin demokratikleşmesinde katkısı olacaktır.

Şimdi burada bir şeyi daha vurgulamadan geçemeyeceğim. Kim olduğuna ve kimin adamı olduğuna bakılmaksızın eğer ki, bu ülkenin demokratikleşmesini gerçekten istiyorsak adam kayırmaktan vazgeçmemiz gerekir. Bugün iktidarda bulunanların bu boynunun borcudur.

Yerel de ve ulusalda idareci olan herkesin sorumluluğudur. İnsanlara ayrım yapmadan adaletli davranmak, adaletin bütün kurumlarıyla işlemesi gerekmektedir.

Eğer ki, herhangi bir şekilde bunu yapmayan yönetici kim olursa olsun mahşerde iki elim iki yakasında olacak hakkımı da asla helal etmeyeceğim.

Atalarımız ne güzel demiş  “Anlayana sivrisinek saz Anlamayana Davul zurna’’ az…

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi