23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Toplumda psikolojik öngörü

Hayrullah Demiray

07 Ocak 2012 tarihli yazısı

 

Ekonomik ve sosyal alandaki gelişmeler konusunda ülkemiz belki ilerleme kaydediyor. Ama sosyal alanda son zamanlarda insanlarımız her nedense psikolojik alanda bir buhran içerisinde.   Neden diyecek olursanız gün geçmiyor ki ekranlarda bu konuya örnek olabilecek o kadar çok şey yaşanıyor ki doğrusu pes dedirtiyor ve hayretler içerisinde bizleri bırakıyor.

Bence insanlar sadece bunları keyif için yapmıyor. Elbette bununda belli nedenleri var. Nedenler belki herkes için değişir ama ben burada birkaç neden sıralayabilirim. Bence en önemlisi insanlarımız artık hayatlarını hep maddiyat üzerine kurmaları.

Kimi zaman insanlar maneviyattan uzak sadece maddiyatın her şey olduğu kanısına kapıldığı zaman ardından bir boşluk içerisine düşmekte. Maddi anlamda da insan oğlunun doyumsuz olmasından kaynaklı. Tatmin olmayan hislerle yapılan yanlışlar diye düşünmekteyim.

Gerçekten artık bu yaşananları izleyen herkesin psikolojik anlamda dengesinde sarsılma yaşandığını yada daha sonra yaşanabileceğini düşünüyorum. Toplumumuz artık bir çok şeyini televizyonlara göre yönlendiren bir toplum katmanı oluştu. Hele hele bu kadar dizilerin olduğu ve bazılarının Türk toplum ve aile yapısına hiç mi hiç uymayan içeriklerini de sayarsak durum cidden vahim bir hale geliyor.

Kimi zaman insanlarımız kendilerini öyle ciddi bir şekilde izledikleri olaya kaptırıyorlar ki adeta orada yaşananları gerçekte uyguluyor ya da uygulamaya kalkınca traji komik olaylar yaşamak kaçınılmaz oluyor.

Televizyon ekranlarında o kadar olaylar yer alıyor ki ağlanacak halimize bazen gülüyoruz. Toplumun her katmanında bir boşluğun olduğu ve bu boşluktan meydana gelen psikolojik durumdan ötürü yaşanan sinir bozucu olaylara maruz kalıyoruz.

Artık hayatımızın vazgeçilmez bir gerçeği kameralar. Çünkü toplumun birbirine saygı duymadığı ve yaşanan onca şeyden sonra devlette artık çareyi her tarafı gözetlemekte buluyor. Buda bazen insanları caydırmıyor ve bunları izlediğimiz halde ibrette almıyoruz. Bazı huylarımızdan da vazgeçmiyoruz.

Parkta yatan adamı bile soymaya kalkıyor birisi bu sadece izlediğimiz densizlikten biri ama bundan bile ders almıyoruz. İbret olarak aslında sadece bu yeter. Toplumdaki ahlaki çöküntünün nerelere vardığının aslında bir gerçeği. Her ana herkes patlamaya hazır bir bombayı adeta andırıyor.

Bakıyorsunuz birisi bir fitili ateşlemesin hemen ardından gerekli gereksiz herkes bu konuda bir şeyler söylüyor. Toplumun bu yapısına siyasilerde tuzu biberi oluyor.

Onlarda adeta bu yaşananları görmezlikten gelip toplum dengelerini alt üst edecek bir çok konuşmaya ve davranışa imza atıyorlar.

Belki de atalarımız bu konuyu güzel özetlemiş ” kundakta giren huy, teneşir de çıkar.’’ diye.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem