18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Büyükşehir'de Para Bitti mi?

Hayrullah Demiray

05 Ocak 2012 tarihli yazısı

 

Kocaeli de son günlerde en çok dillendirilen konu “Büyükşehir Belediyesi’nde artık paralar suyunu çekti” hatta bu son dönemlerde de espiri konusu da olmaya başladı. Baraj da su bitti Büyükşehir’ de de para bitti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu kentin önemli bir kurumu. Bu kurumla ilgili son günlerde yapılan bu eleştirileri de kimse inkar etmiyor. İnkar etse bile yüksek sesle söylemiyor. Otomatikman insanın acaba doğrumu diye düşünmeye başlıyor. Buradan hareketle bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun bence Kamuoyunu bilgilendirmesi en doğrusu. Çünkü bu kentin insanları Büyükşehir Belediye Başkanına güveniyor ve söylediklerinde samimi olacağı inancını taşıyor.

Seçim zamanı verilen bir çok söz, birçok proje vardı. Beni bile heyecanlandıran başka kentlerde gördüğümüz ve bizim kentimizde de olmasını istediğimiz şeylerdi. Özellikle en büyük sorunlardan biri Trafik sorunu çözmek ve kent estetiği açısından oldukça önemli projeler vardı. Şimdi insanlar otomatikman soruyor bu projeler bu seçim dönemi bitene kadar yapıla bilecek mi? yoksa bir dahaki seçim zamanı gelince zaman yetmedi yapamadık deyip, bir dönem daha mı istenecek.

Bir kısım insanlar sırf iş olsun diye bazı konularda eleştiri yaptığını baz alsak bile, bir çoğu bu kentte yaşayan ve bu kentin havasını soluyan bu kentin güzelleşmesinden mutluluk duyacak insanlar olduğunu unutmayalım.

Bu projelerin kitapçıkları dağıtılmıştı o dönem şimdi bunları burada sıralamaya gerek yok diye düşünüyorum. Ak Parti’ye ve İbrahim Karaosmanoğlu’na oy veren ve vermeyen herkes bu projelerin hayata geçirilmesini sabırsızlıkla bekliyor. Çünkü belediye başkanları seçildikten sonra tüm kente hizmet etmek için seçiliyor.

Dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi Kocaeli’nin en büyük kurumu ve bu kurum tüm Kocaeli’yi ilgilendiriyor. Kocaeli’ nin her köşesine hizmet götürmekle yükümlü olan bu kurumda para bitti denirse Kocaeli de birçok çalışmanın da yapılamayacağı anlamına gelir ki; buda Kocaeli açısından çok büyük şanssızlık demek.

Kocaeli de önemli işler yapılması gerekirken bazen gereksiz yerlere gereksiz harcamalarda yapılıyor. Bunlarında biran önce önleminin alınması gerektiğine inanıyorum.

Bu sadece Büyükşehir’e has bir durum değil. Diğer kurumlarda ve diğer belediyelerde de mutlaka var. Fakat Büyükşehir bu kentin önemli dinamiklerinden ve temel taşlarını oluşturduğu için bence söylenen ve yapılan eleştiriler bazen dikkate alınmalı. Çünkü hepimiz bu kentte yaşıyor ve hepimiz için memleketimiz Kocaeli. Kocaeli artık vizyon kent olma yolunda ilerleyecekse ki herkesin arzusu bu, o zaman acilen yeni kaynaklar oluşturulmalı ve mevcut kaynaklarda doğru bir biçimde kullanılmalı.

Tabiri caizse, suyu bol bulduğumuzda har vurup harman savurunca su bile bitiyorsa ki diğer maddi kaynaklar çoktan biter. Ona göre kaynakları yerinde ve doğru bir biçimde kullanmakta bu kurumun başında olan insanın sorumluluğundadır. Bu konuda yapılan hataları sıralarsak buna satırlar yetmez. Bizim derdimiz bu güne kadar yapılan gereksiz harcamaların son bulması ve doğru adımların atılması yoksa niyetimiz bağcıyı yermek değil İlimizin hizmetlerinin aksamaması.

Halkın kaynaklarının halk için kullanılması gerekiyor.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem