19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Birgün Gelir Sansasyon Biter

Hayrullah Demiray

04 Ocak 2012 tarihli yazısı

 

Bazı haber sitelerine baktığımda sabah yapılan haberle öğleden sonra yapılan haber arasında dağlar kadar fark görüyorum. Buda insanların güveninin yok olmasına sebep oluyor.

Bu şekilde sansasyonel haber yaparak insanların dikkatini çekmek ve sonrada baştan sona aynı haberin içeriğinin değişmesi yada bunun tam tersi sabah konan haber bir saat sonra siteden çıkabiliyorsa buda insanların basın ve yayın kuruluşlarına olan güvenin sarsılmasına sebep oluyor.

Halkın bazı şeyleri görmediğini zannederek bu tür yollara başvuruluyor. Aslında halkımız her konuda eskisi gibi değil. Birçok şeyi izliyor, görüyor, okuyor ama inanma aşamasına geldiği zaman mantığını devreye sokuyor.

Bu tür yapılan ayak oyunları bence hiç hoş değil. Doğru ve etikte değil. İşimiz gereği bütün yerel ve ulusal haber sitelerini izlemeye gayret ediyoruz ama gördüğüm birçok şey dikkatimden kaçmıyor.

Çok iyi bir izleyici ve gözlemleyici olduğumu düşünüyorum.  İnce ayrıntı ve detayları daha fazla takip ediyorum. Buda olayların perde arkaları konusunda fikir sahibi olmamı sağlıyor.

Eskiden beri hep karşı olduğum bir şey var. Masa başında oturup haber yapan habercileri hep kınamışımdır. Bu ve benzeri davranışlardan hep uzak durdum ve durmaya da devam edeceğim.

Bu şekilde davranan meslektaşlarımıza da bir tavsiyem olacak. Belki haddime değil ama bu şekilde davranarak bu mesleğe yıllarını vermiş dürüstçe bu işi yapmaya çalışan insanlara ve kendinize haksızlık ediyorsunuz.

Bunun da, bu mesleğin ciddiyetiyle uzaktan yakından alakası olmuyor.

Yapılan her haberin bir değeri olmalı. Yeri geldiğinde gözümüzün içine adeta batan bir haberi es geçilebildiği gibi, haber değeri taşımayan haberleri de yanlış bir şekilde sansasyon yaratmak için yalan yanlış bir şekilde yapmak ne derece etik ve ahlaka uyuyor siz karar verin.

Bu konuda neden böyle bir şeyi kaleme aldığımı merak edenler olur. Onu da söyleyeyim her meslekte olduğu gibi bu meslekte de farklı şekillerde davranan insanlar vardır. Ama bunun yanında bu işi gerçekten hakkıyla yapan insanlara haksızlık edilmesin ve kendilerine de bir dönüp bakarlar belki. Gelecekte bu işi yapmayı düşünen insanlara da iyi bir örnek oluştursun. Ayrıca bu şekilde davranan insanlar o dönem içerisin de bir şeyler kazanabilir ama bu da uzun sürmez.

Atalarımız boşuna dememiş’’ iğneyi kendinize çuvaldızı başkalarına batırın’’ diye buradan hareketle insanlar kim yaparsa yapsın eleştirilebilecek bir konu ise onu eleştirmeli.

Aksi takdirde başkalarının yaptığı yanlışlara aynı şekilde ortak olur. O nedenle halkın aynası olduğumuzu düşünüyor ve halkın yararına çalıştığımızı söylüyorsak, karanlık değil aydınlık bir ayna kullanırsak baktığımızda kendimizi görebiliriz. Aksi takdirde baktığımız ayna değil bir duvardan farksız olur.

Kimi bu satırları okuyup çok şey anlayacak, kimileri yerden yere vuracak, kimileri yine bir şey anlamayacak ve olduğu şekilde devam edecek yine son bir atasözü’’ anlayana sivri sinek saz Anlamayana Davul ile Zurna az’’

Zaten her şeyde öyle değimli…

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem