17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İnsan Hakkı En Kutsal Haktır

Hayrullah Demiray

31 Aralık 2011 tarihli yazısı

 

İnsan hakları kurulu her ilçe de olan ve olması gereken kurullardan bir tanesidir. Bu kurul ilçe de kaymakamların başkanlık ettiği, ilçede belediyelerden, sivil toplum kuruluşlarından, siyasi partilerden, basından ve hukukçuların da içinde yer aldığı bir kurumdur.  Aslında bu kurula çok önemli görevler düşüyor.  Bu kurul daha önceden de vardı ama Başiskele de Ali Partal göreve başlamasıyla birlikte bu konuda daha aktif işler yapıla bilmek adına adım atıldı. Bu kurulun daha aktif bir şekilde toplanıp gelen başvuruları değerlendirmek ve bunlara çözüm bulmak için her ay yaptığı toplantı geçtiğimiz günlerde tekrarlandı.

Kurulda 2011 yılı değerlendirilmesi yapıldı ve 2012 yılında neler yapılabilir bunların altyapısı oluşturuldu.  Bu konuda önce okullarda bilinçlenmenin başlaması ve toplumun her kesimine yayılmalı. Bu konuda insanlar bazen nereye başvuracaklarını bilemeye biliyorlar.  Ama bu konuda önümüzde ki günlerde halkın toplu kullanım yerlerinde, halkın şikayet istek ve dileklerinin yer alacağı kutular konacak. Buda halkımızın bazen birçok konuda ilçenin mülki amirine ulaştırmak istediği bir sorununu ulaştırmaktan çekindiği noktalarda önemli bir çalışma olacaktır.

Henüz ilçe olmayı tam anlamıyla başarabilmiş değiliz. Bu noktada değişmesi ve gelişmesi adına bu ilçenin yapılabilecek işleri bütün kurumlarıyla el birliği ile yapılırsa bence sonuca daha çabuk ulaşmış oluruz.

Bu noktada ilçemiz sınırları içerisinde bulunan karakollar da ki nezaret haneleri bu kurul içerisinden bir ekip geçtiğimiz günlerde gezdi ve olumsuz hiçbir duruma rastlanmadı. Bu konuda da ilçemizde Polis yetkililerine ve Jandarma yetkililerine ve personellerini kutluyorum. Gerçekten bu ilçe de huzur içerisinde yaşıyorsak ve olayların asgariye inmesinde onların büyük çaba ve emekleri var.

Ayrıca ilçemiz sınırları içerisinde bulunan çocuk yetiştirme yurdu ve kadın sığınma evine önümüzdeki günlerde bu kurulun bir ziyaret gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Buda bence sadece bu kurulla kalmamalı. Bu ilçe de yaşayan herkesin bu kurumlara gereken ilgi ve alakayı göstermesi gerekir.

Bunun yanında vatandaşlarımızdan ricam lütfen hakkınızın ihlal edildiğini düşündüğünüz ve hakkınızın gasp edildiğini düşündüğünüz her hangi konu olursa olsun bunu gereken yerlere iletin ve hakkınızı arayın.

Hakkınız olanı istemekten çekinmeyin. Hakkınız olmayanı da istemeyin. Bu konu da yapılabilecek her şeyi yapmak için, yöneticilerin harekete geçmesi birazda halkın yöneticilere bu konuda başvurması ve istekli olması lazım. Vatandaş kendi üzerine düşen görevi yapma konusunda ve hakkı olanı isteme konusunda biraz daha duyarlı olursa yöneticilerinde ellerinden geleni yapacaklarından da kuşku duymuyorum.

Hakkımız olanı hakkımız olduğu şekilde istersek, hakkımıza kanaat edersek ve bu konuda duyarlı olursak her şeyin daha farklı olduğunu göreceğiz.

Saygılarımla… 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem