23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Adaleti Savunan Adaletsizler

Hayrullah Demiray

30 Aralık 2011 tarihli yazısı

 

Birilerinin hala bu memlekette demokrasiyi içlerine sindiremiyor olması beklide ülkemiz adına en büyük kayıplardan bir tanesi.

Tartışmalı konularla hep gündeme gelen Özellikle İstanbul Barosu yine tartışmalı bir konuyla gündemde.  Adaletin, demokrasinin en çok bulunması gereken yerlerden bir tanesi olan barolar işini gücünü bırakmış, ülkede başı açık olanlar ile kapalı olanların yan yana çalışmaktan yana hiçbir sıkıntıları yok.  Fakat İstanbul Barosu Eğitim seminerleri dahil hiçbir etkinliğe stajyer öğrencileri sırf başları kapalı diye almıyorlar.

Bu zihniyet hiçbir şeyle açıklanamaz. Diyoruz ya eğitim şart. Hesapta bu insanlar eğitimli. İnsana eğitimden önce, insana saygıyı öğretmemiz gerekmez mi?

İlk bakıldığında belki ne var bunda diyebilirsiniz. Bence çok şey var. Çünkü bu ülke de yıllardır hep bu tür şeylerle uğraşmaktan asıl olan işlere birileri vakit ayıramıyorlar.

Her şey den önce insan sevgisi ve saygısı geliyor. Herkesin birbirine saygı göstermesi sonucu bu tür davranışlardan toplum uzaklaşır. Herkes birbirine saygı duymayı öğrenirse memleket huzuru açısından da daha güzel adımlar atılmış olur.

İşte böyle toplum önünde olan birkaç tane kendini bilmezin yaptıklarını aslında baz almamak gerekiyor. Çünkü ben inanıyorum ki; bu ülkede yanlış zihniyette olan insanlar kadar doğru akli selim düşünen insanlar var.

Bana çok garip geliyor. İnsanın onca emek vermiş okumuş ve bir şeyi hak etmiş. O hakkını birileri sırf sen başörtülüsün deyip gasp etmeye yeltenir ve bunun içinde çeşitli oyunlara başvurur.

Bu hangi akıl ve izanla izah edile bilir bilmem. Ama benim aklıma ve izana uymuyor. Çünkü insanların yaşam hakkı, okuma hakkı ve çalışma hakkı da kutsaldır. Sırf kılık kıyafetinden dolayı bugün dünya aya giderken, bizlerin bu tür şeylerle uğraşması hala bu sorunların çözülememiş olması bence ayıpların en büyüğü.

Galiba insanların birbirlerine tahammül etmeyi öğretmeleri en doğrusu.  Hayat öyle şeyler öğretiyor ki insana, sadece eğitim almak boşu boşuna okumaktan başka bir şey değildir.

Demokrasi diye dillerinden düşürmeyen şark kurnazlığı yapanlar. Başkalarına sıra geldiği zaman demokrasiyi insanların bütün haklarından mahrum etmek gören insanların aklından şüphe duymaya başlıyorum.

Bırakın bu ülke de insanlar dilediği gibi giysin, dilediği şekilde çalışsın ve insanlara hizmet etmenin kılık kıyafeti olmaz. İnsan olmak ve insanca yaşamak her şeyden önce gelir.

Bu yapılan davranıştan ötürü ve bu zihniyette olan ve davranış sergileyenleri kınıyorum.

Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem