16 Aralık 2018 Pazar
Öztekin Kaşukci
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sömürgeci Fransa

Hayrullah Demiray

25 Aralık 2011 tarihli yazısı

 

Önceki gün hepimiz nefesimizi tuttuk. Fransa’dan aslında sonucu belli olan,  bir sonucu beklemeye başladık. 

Sonucu belli diyorum. Zaten Türkiye düşmanlığını dile getiren küstah Sarkozi’nin başka bir şey yapması beklenemezdi. Bunlar olurken bizde ülke ve millet olarak tepkimizi dile getiriyoruz.  

Bazı yaptırımlar açıklıyoruz.  Bunlardan daha farklı şeyler yapılamazımıydı.  Elbette yapılabilirdi.  Fransa’nın sömürgeci bir devlet olduğunu herkes bilir. Bunun yanında uzak Tarihe bakmaya gerek yok. 

Yakın tarihte bile sadece Cezayir de uyguladıkları soykırımı gündeme alıp kendi Meclisimizde aynı gün aynı saatte görüşüp kabul etmek bence Fransa ya verilebilecek en büyük ve en güzel dersti. 

Hem de onlar gibi Meclislerinde bulunan 577 milletvekilinin onda biri ne bile tekabül eden 45 kişiyle değil.  550 Milletvekiliyle bu tasarının kabul edilmesi ve Fransa ya uygulayacağımız yaptırımları uygulamak herkese ülkemiz adına verilebilecek en güzel birlik beraberlik mesajı olurdu.

Tabi ki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu yaptırımlar önemli.  Bence daha fazlası olmalı ve bunun karşılığını Fransa lideri ağır ödemeli. Yani her yaptığı küstahlıktan sonra olduğu gibi bu yaptığı unutulmamalı.

Yani her yaptığı küstahlığından sonra bunun maddi kayıpları olmalı.  Bu saatten sonra bence,  yasa senatoya gelsin kabul edilsin ya da edilmesin bu yaptırımlar aynen uygulanmalı. Çünkü ne zaman bu konuda bir şeyler olsa üç gün sonra unutuluyor.

Fransa da yaşayan soydaşlarımız orada önemli bir şey yaptılar. O ülkede yaşadıkları ve yaşayacakları zorluğu göze alarak Fransa’nın göbeğinde tepkilerini demokratik bir şekilde dile getirdiler.

Bizlerde parti gözetmeksizin siyasi görüşümüz ne olursa olsun herkesten ortak ses ve ortak dilek, temenni ve tepkilerimizi tüm dünya ya duyurmamız gerekir.

Bu kabul edilen saçmalıklar konusunda yapılabilecek önemli şeylerde var. Her ne olursa olsun ülkemiz de yaşayan binlerce ermeni var.  Yıllardır da yaşıyor.  Bu insanlar bu ülkede belki de herkesten özgür yaşamaktadır ve yaşayacaklardır. Bizim dinimizin emrettiği ve ecdadımızın bizlere emanet ettiği miras ta bunu emreder.

İnsanların dini, dili, rengi ne olursa olsun yaratılanı yaratandan ötürü sevmek gerekir. Fakat bizler bunları yaparken kimsenin de bizleri uslu koyun görmesine asla müsaade etmeyiz ve fırsat vermeyiz.

Birlik beraberlik böyle zamanlarda çok önemlidir. Ülke üzerinden siyaset yapılmaz ülkenin bugününü ve geleceğini etkileyecek her türlü açıklamadan kaçınmak gerekir. Kimse böyle bir durumdan kendisine pay çıkarmadan ülke menfaatleri ön planda tutulmalı.

40-45 kişinin bütün kimyamızı bozmalarına müsaade etmemeliyiz.  Bizlerde Fransa’nın yapmış olduğu soykırımları ve Ermenistan’ın soydaş Azerilere uyguladığı soykırımları ve de Sırpların Bosna’da uyguladığı soykırımları ve buna benzer birçok soykırımı kendi meclisimizde görüşüp karara bağlamak en doğrusu değimli?

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu