21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Herşeyin Başı Sağlık

Hayrullah Demiray

21 Aralık 2011 tarihli yazısı

 

Sağlık alanında Türkiye son zamanlara da büyük gelişmeler ve atılımlar kaydetti. Bunu kimse inkâr edemez. Yalnız bazı konularda insanlar mağdur ediliyor. Birçok zaman bürokrasi ortadan kaldıracak dense de yine bürokrasi tam kalkmış değil. Hatta geçtiğimiz günlerde yaşadığım ve birçok kişinin de bu konularda şikâyet ettiği ve olur mu öyle şey dediğim bir konu gerçekten oluyormuş. SGK’nın bugüne kadar pek imkânlarını kullanmadım ama geçtiğimiz günlerde bir vesileyle çocuk hastalanınca devlet hastanesine götürdük. Dolayısıyla doktor bey ilaç yazdı ama eczaneye gittiğimizde o ilacı SGK karşılamıyor deyince eczacı, ama aynı statüde başka ilaç vereyim dedi. Bende doktor onu yazmışsa biz onu alalım dedim ve ücretini ödeyip aldım.

Bana biraz garip geldi doktorlar oturup hastaya mı bakacak yoksa devlet hangi ilacı karşılıyor hangisini karşılamıyor o bilmeceyi mi çözmeye çalışacak. Sizce biraz saçma değil mi? Elbette, bence saçmalık. Bu kadar sağlıkta atılan adımlar küçümsenmeyecek kadar çok ama bazen yapılan onca şeyin içerisinde belki bu kadar küçük ayrıntılara takılmamak gerekir. Fakat olaya birde farklı açıdan bakmak lazım.O ilacı alamayacak güçte insanlarımız yok mu? Var Allah korusun o ilacı alamadığı için ölen insanlarımız olursa bunun hesabını kim verecek. Onca yapılan hizmetlerin yanında belki denebilir ki, deve de kulak misali ama ben olaylara farklı boyutlardan bakmamız gerektiğine inanmaktayım.

Mademki bir şey yapılıyor, ayrıntılara da dikkat edilmeli ve bazı önemli noktaların ayrıntılarda gizli olduğu unutulmamalıdır.

İşte bizlerin yapmış olduğu en büyük hatalardan bir tanesi de birçok ayrıntıyı bir şey olmaz deyip atlamamız. Sonuçları bazen çok ağır olabiliyor ve sonuçlarına katlanmak durumunda kalıyoruz.

Sağlık şakaya gelmez. Tıpkı binaları yapıyoruz her şeyi çok iyi çok güzel ama binanın yapılışında malzeme eksikliği varsa insanların hayatlarına mal oluyor ve depremlerde onca insanımızı kaybediyoruz, sağlıkta da eğer ufak bir ayrıntıyı gözetmezsek veya atlarsak bunun sonuçları da mutlak ağır oluyor.

İnsan hayatına verilen değeri ve önemi biraz daha kavrarsak, ona göre yapılanları yaparsak mutlaka daha faydalı olacağına inanıyorum.

Yine devletin uygulamış olduğu yeşil kart konusunda bürokrasi çok fazla mesela bir yeşil kartlı hasta, üniversite hastanesine gidecekse mutlaka birkaç yerden sevk alacak. Bu konuda da bence yapıla bilecek çok şey olmasına rağmen, bu konudaki adımlar yavaş atılıyor.

Sağlıkta atılan yanlış adımların yanında, en doğru adımlardan bir tanesi bence aile hekimliği.Artık doktorların performansa göre ücretlendirilmesi, doktorların özel hastanelerde olduğu gibi hastalarla ilgilenmesi konusunda daha duyarlı davrandıklarını söylemeden geçemeyeceğim.

Sağlık her şeyin başı önce sağlıklı bir toplum olmayı becerebilirsek, bu bize mutluluğu da kazandıracak. Gelecek nesilleri iyi bir nesil olarak yetiştirmek, onları şimdiden sağlıklı birer bireyler olarak yetiştirmeye bağlı olduğunu unutmamak lazım.

Atalarımız boşuna dememiş sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem