23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Partilerdeki Demokrasi Gerçeği

Hayrullah Demiray

16 Aralık 2011 tarihli yazısı

 

Türkiye de ki siyasi partilerin birçoğu hep demokrasiden dem vururlar ama siyasi partilerin kendi içlerinde çoğu zaman demokrasiden eser olmaz. Herkes bunu ne kadar savunsa da bunu bir türlü görmek mümkün olmaz.

Dün olduğu gibi bugünde siyasi partiler içerisinde bu konuda bazı Milletvekilleri farklı şekiller de seslerini yükseltmeye başlıyor.

Belki de demokrasinin gereklerinden olan Partilerin içerisinde farklı seslerin olmasını halk arzu eder, ama partilerin üst yönetimleri o makamlara gelene kadar bu onlar için doğaldır,  ama o makama geldikten sonra farklı tavırlar sergilenmektedir.

Neden diyecek olursanız çünkü bu konuda hiçbir şekilde eleştirilmek istemezler. Bunu engellemek isteyen Liderlerde Milletvekillerini her koşulda kontrol altında tutmak istemeleri gayet doğaldır.

Meclisin ilk açılışında aslında CHP içerisinde bu tür seslerin daha fazla olacağının işareti verilmişti. Yemin Kriziyle başlayan ve sonrasında da devam eden CHP Mersin Milletvekili İsa GÖK arasındaki kriz bir türlü son bulmadı.

İsa GÖK Yine partisinden habersiz ve Genel Başkan Kemal KILIÇDAROĞLU’na da bir anlamda gönderme yaparak zehir zemberek açıklamalar yaptı ve parti içerisindeki disiplinin diktaya dönüşmesine karşıyım dedi ve bunun altını önemle çizdi.

Aslında bu belki bireysel bir hesaptır ya da farklı bir düşüncedir ama bence nemli olan esas konu şudur. Bugüne kadar baktığımız zaman partiler içerisinde hiç mi farklı seslerin çıkmasına vesile olacak bir gelişme olmuyor, yoksa her parti içerisinde bu tür olaylar yaşanıyor ama kimse bana ne deyip gülüp geçiyor mu?  

Siyasi hayatımız nereye doğru gidiyor diye baktığımızda Türkiye de siyasi hayat aslında çok hareketli ancak siyaset kendi içerisinde pek fazla lider yetiştirmiyor.

CHP’de yaşananlar aslında diğer partiler içerisin de de benzer olayların yaşandığı ama bunun dışa vurum konusunda cesaretli olamadıkları ya da bulundukları makamlardan daha üst makamlara çıkmak ve bulundukları mevkii kaybetmemek için sustuklarını da düşünenlerin sayısı oldukça fazla.

Bırakın ülke genelini bunu etrafımızda çevremizde de zaman zaman yaşıyoruz. Çünkü Partilerin içerisinde il Başkanları veya Partinin önde gelen Belediye Başkanları ya da ilçe Başkanları eğer ki konuşmalarına müsaade edilmemişse konuşmuyorlar.

Yani siyaset bazen halkı düşünmekten daha çok kendini düşünme sanatı haline geliyor.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem