23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Manevi Denge

Hayrullah Demiray

11 Aralık 2011 tarihli yazısı

 

İbn Arabî:” Maddeye tapanlar deniz suyu içene benzerler. İçtikçe hararetleri biraz daha artar.” Demiş yıllar önce. İnsanoğlu var oluşundan günümüze kadar daima daha iyiyi, daha güzeli yakalamak için gayret göstermiştir.

Hayat standardını yükseltmek için, devamlı arayış içinde olmuştur. Oturduğu mekândan tutun da, giysilerine ve beslenmesine özen göstermiştir. Çevresine uyum sağlayabilmek, birlikte yaşamak zorunda olduğu diğer bireylerden en az geri kalmamak için onlarla bazen açık bazen gizli bir yarış içinde olagelmiştir.

Zamanla maddi edinimlerinde bir doyumsuzluk yaşamaya başladığı zaman, diğer bireylerdeki maddi üstünlük, gıpta ile bakmaktan daha ileri giderek, kıskançlığa dönüşmeye başlar ki; işte bu dönüşüm insandaki gizli hırsı ortaya çıkararak onu tehlikeli bir mecraya sürükleyebilir. Edinimlerin meşru yoldan teminine gayri meşru yollardan da ulaşmanın yolunu aramaya başlar. İşte böyle fertlerin sayısının artmaya başlaması o toplumda bazı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına da zemin hazırlar.

Günümüzde içinde bulunduğumuz toplum maalesef böyle bir zaman dilimine doğru hızla yol almaya başlamıştır. Yaşadığımız olumsuz olayların gerçek sebebi insanların maddeye daha çok değer vermelerinin bir yansımasıdır. Maddi istek ve hevesler maneviyatla dengelenmediği müddetçe, insanlar maddenin esiri olmakta; bu ise toplumda çatışmalara zemin hazırlamaktadır.

Maddeyi her şeyin önünde ve üstünde görenler, kişiselleşirler. Yalnız kendi çıkarlarını ve menfaatlerini düşünürler. Komşusu aç yatıyormuş, ticaret yapıyorlarsa yan tarafındaki esnaf kardeşinin alış veriş yapıp yapmadığı, onları hiç ilgilendirmez. Müşterilerini nasıl ve ne şekilde kandırabileceklerinin hesabını yaparlar. Nasıl ve ne şekilde olursa olsun daha çok kazanabilmenin, zenginliklerine zenginlik katabilmenin yollarını arayıp bulmaya çalışırlar.

Ülke ekonomisinin düzelmesi, düze çıkması, refahın daha yaygınlaşması onların sorunu değildir. Dikkat ederseniz hala faizlerin düşmesinden rahatsız olanlar var. Enflasyonun azalmasından hoşlanmayanlar bulunuyor. Çünkü bunlar, faiz yüksekliğinden, enflasyondan oturdukları yerde para kazanmaya alışmış ve onun rahatlığını özleyen, bu suretle sömürü düzenleri bozulan çıkarcılardır.

Hak ve hukuka saygılı olmayanlar, gözleri daima yukarlarda olanlar, daima şikâyet ederler. Yapılan hangi iş olursa olsun onları asla memnun edemezsiniz. Çünkü yapılanlar, iyileştirmeler onların gayri meşru kazanç kapılarını kapatır. Onlar bundan büyük rahatsızlık duyarlar. Sürekli felaket tellallığı yaparak insanları tedirgin ederler. Toplumu güvensizliğe iterler.

Halbuki çalışmak, alın teri ile nafakamızı temin etmek en doğru yol değil midir? Hayat yalnız maddeden ibaret değildir.  Maddeyi manevi değerlerimizle dengelemediğimiz sürece, bu olumsuz çalkantı devam edip gidecektir. Varlıklı ile ihtiyaçlı kesim arasındaki bağ hissettirilmeden sağlanmak zorundadır. Ancak toplumsal barışa bu yolla kavuşabiliriz.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem