20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İNSAN İNANCIYLA VARDIR

Hayrullah Demiray

10 Aralık 2011 tarihli yazısı

 

Ben çok fazla spordan anlamam saatlerce ekran başında futbol maçlarını da şimdiye kadar izlediğim sayılıdır önceki akşam ekranda Galatasaray ile Fenerbahçe nin maçı olunca bir kısmını izledim.

Ve bir şey dikkatimi çekti orada Galatasaraylı bir Afrikalı oyuncusu gol attı ve orada sevincini herkesle paylaştıktan sonra kendi dini vecibelerine uygun şekilde hareketler de bulununca bunu garipsemedim doğrusu takdir ettim insanların nerde olursa olsun neye inanırsa inansın inancının gereğini yapması bence makul ve mantıklı.

Yalnız bunun farklı bir şekilde birisi Müslüman inancına uygun olarak davranıp dua etseydi bizim ülkemizde kimileri bunu farklı bir şekilde eleştirir di çünkü çok bunları yaşadık ve gördük.

Benim bu konudaki düşüncem insanlar neye inanırsa inansınlar her ortamda ve zeminde uygun bir şekilde onun gereklerini yerine getirebilmeliler bunu yaparken de kimse onları garip karşılamalı kendi düşüncesi mantığına da uymasa da insanların bu konudaki yapmış olduklarından ötürü her hangi bir şekilde hakir görülmemeli.

En garip olanı da ülkemizde yabancılar istedikleri gibi dini inançlarını yaşama konusunda fazla zorluk çekmedikleri halde bizim kendi insanımız sadece dini vecibelerini yerine getirdiği için sorumsuzca birileri tarafından haksız bir şekilde eleştiriliyordu.

Şimdi Avrupa ya baktığımızda medeniyetin beşiği dediğimiz Avrupa da bile emin olun bizim ülkemiz de ki kadar özgürlük yoktur.

İslami değerlere sahip olan hiç kimse başkalarına haksızlık etmez ve kimsenin dini inancından dolayı o kişiyi yadırgamaz insan oğlu hayat boyu doğru yada yanlış ama bir şeyler inanmıştır.

Müslümanların en büyük özelliklerin den biri de kendimizden önceki inançlara saygı göstermemiz ve o dinlere gelen peygamberlere ve kitaplara iman etmek sonradan bir çok konuda tahrifat yapıldığı için ve bugün yanlış uygulamalar olduğu için bazı şeylere karşı da çıksak sırf insanların dini inancından dolayı insanları aşağılamayız.

Günümüz de İslami konularda bilen de bilmeyen de bir şeyler konuştuğu ve yazdığı için bir çok şeyin doğrusunu yanlışını ayırmakta zorluklarla da karşılaşmış olsak da yine de doğrunun güzelin iyinin paylaşılması ve herkesin özgürce dini inançlarını yaşaya bilmesi en doğrusu ve güzeli.

Dünyanın neresine bakarsanız bakın insanların bir inancı yoksa o toplumlar buhran içerisinde dir ve o toplumları ayakta güçlü tutan onların inançlarıdır. Her topluluk kendi içerisinde mutlu ve huzurlu bir toplum olabilmesi insanları bir arada ortak payda da buluşturan belki de tek ortak paydadır inanç.

İnsana saygı her şeyden önce inanca saygıyla başlar,mutlaka herkesin bir inancı olması doğaldır sırf birileri bizim gibi düşünmüyor inanmıyor diye onu hakir görmek aşağılamak ta bir Müslüman insan a yakışmaz.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi