17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

KATSAYI ADALETSİZLİĞİ SON BULDU

Hayrullah Demiray

06 Aralık 2011 tarihli yazısı

 

Yıllardır yüksek öğretimin adeta kanayan yarası haline gelen ve büyük bir adalet ve eşitsizlik olan İmam ve Hatip ve Meslek liselerine girişte katsayı uygulamasını YÖK karara bağladı ve katsayı uygulamasını kaldırdı.

Yıllardır aynı okuma süreleri bazen diğerlerine daha fazla olan daha sonra 3 yıl olarak eşitlenen okuma sürelerine rağmen bir türlü yüksek öğretime girişteki bu adalet ve eşitsizliğe birileri geçte olsa dur dedi. O kadar anlamsız bir uygulama olmasına rağmen bir türlü birileri bu uygulamadan ısrarla vazgeçmiyordu ve bireylerin en doğal haklarından biri olan okuma hakkına bile müdahale ediliyordu. Sorsanız bunu yapanlara sürekli olarak adalet ve eşitlikten dem vurmaktan da geri kalmazlar.

Bugün bunun yapılabilmesi her ne kadar geç kalmış ve bundan önceki nesillere sıkıntı çektirmiş ve bir sürü kişinin okuma hakkını bir anlamda gasp etmiş bundan sonra bu durumların yaşanmaması için bir adım atılması da bunun tam anlamıyla uygulanabilmesi herkesin ortak arzusudur.

Bu sadece ve sadece İmam Hatip Liselerin de okuyan değil milyonlarca Meslek liselinin de arzusuydu geç ve bazı eksikleri bile olsa ki bence en büyük eksiklerinden biri bu kararın mahkeme yolunun açık olması birileri bu konuda inşallah bilinçsizce yine bu konuyu da başka şekillerde algılayıp Anayasa Mahkemesine götürmezler.

Ama şunu da bilmeleri gerekir ki bu konuda atacakları adım yarın milyonlarca Meslek lisesi öğrencisinin ve velilerinin gözünden kaçmayacaktır. 

İnanın insanların en doğal haklarından biri olan böyle bir olayda bile inanın insanlara belki geçmişte yaşadıklarını geri getirmeyecek ama bazen insanları en azından bu ülkeyi çok seven ve bu ülke için bir şeyler yapmak isteyip yalnız kendisini bu ülkede ikinci sınıf vatandaş gibi görenlere karşı kazanılan aslında bir başarıdır.

Ve sürekli olarak İnsan hakları ve eşitlikten dem vurup ta eşitlik ve insan hakkının sadece kendilerine ait olduğunu düşünen bir kısım insanlarında bu düşüncelerine bir darbe diye adlandırıyorum.

Çünkü insanın düşüncesi görüşü ne olursa olsun okuma hakkı kutsaldır ve buna engel koymak en büyük haksızlıktır.

Bugün bu konuda atılan her adım gelecekte ki nesillerin bu konuya da bakışını değiştirecek ve gelecek nesillerin daha iyi yetişmesini sağlayacak çünkü bu durumdan dolayı nice insanlar üniversite ye giremedi ve eğitimlerini noktalamak zorunda kaldı.

Bu adımları atanlar bence yarınlarda en güzel bir şekilde anılacaklar çünkü insanlarımız kendi menfaatleri değil ülkemiz insanı adına bir şeyler yapan hiç kimseyi unutmaz ve bu konuda YÖK ün atmış olduğu bu önemli adımdan dolayı kutluyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem