22 Nisan 2019 Pazartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hak Gaspı Özgürlük Olamaz

Hayrullah Demiray

29 Kasım 2011 tarihli yazısı

 

 

Türkiye’ de yıllardır hep tartışılı ama insan hayatına verilen değer konusunda herkes aynı şeyleri düşünse de trafik canavarının sonuçlarına herkes katlanmak zorunda kalır.

Çok fazla ölüm olayının yaşandığı ve sebepsiz yere insanların hayatının değeri bu kadar mı dediğimiz olayları yıllardır hep yaşarız sonuçları çok ağır. Sebeplerine baktığımızda %90 oranında  alkollü araç kullanımı bu unsurların en başında yer alıyor. Bu konudaki yaptırımlar kamu vicdanını rahatlatmıyor.

Herkes bu konuda birilerinin adım atmasını bekliyor yeni yollar yapılıyor milyarlarca para harcanıyor ama bir şeyler fazla değişmiyor yine kazaların sonucu hep insanlar ölüyor bazen bu konuda ocaklar bile sönüyor.

Geçtiğimiz günlerde yerel mahkemenin verdiği bir karar temyize gönderildiğinde bir üst mahkeme olan Yargıtay olaya itiraz ediyor ve ölüme sebebiyet veren kişinin içkili olduğu için sadece para cezası ile değil hapis cezasıyla cezalandırılmasını istiyor.

Burada yeni bir ümit doğmuş oldu çünkü insanlar kendi hayatlarını hiçe sayıyor bununla da yetinmeyip başkalarının hayatına resmen kastediyor. Bu durumda verilen cezaların yetersiz olduğu herkesin malumudur bu durumda verilen karar yeni Anayasa da daha caydırıcı cezalar yer alması gerekiyor. Terör belasından daha fazla insanın hayatına kasteden bu Trafik canavarı konusunda biraz da ha mesafe kat etmiş oluruz.

İnsanlar her ne yapacaksalar bu konuda özgürdürler ama bu konuda kendileri sonuna kadar özgür davranırken başkalarının özgürlüklerini kısıtlamak yada onların hayatlarını hiçe saymak gibi bir hakları ve özgürlükleri olduğunu düşünmüyorum.

Bu nedenle kimsenin ne içtiği yada içmediği elbette bizleri ilgilendirmez ama sadece başkalarının hayatlarını hiçe saymaya da kimsenin hakkı olamaz ve atılan bu adımın devamının gelmesi ve insan hayatına kasteden kim olursa olsun bunun hesabını vermesi gerektiğine inanan insanlardan biri olarak bu verilen kararın doğru ve yerinde bir kara olduğunu belirtmek isterim.

Bu konuda elbette farklı düşünenler olabilir ama onlara da bir tavsiyem olacak iğneyi kendinize çuvaldızı başkalarına batırın o zaman doğruyu yanlışı daha iyi algılaya biliriz..

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi