22 Ağustos 2019 Perşembe
Bellona

Kuyumcu esnafı, eski yoğunluğu arar oldu!

Kuyumcu esnafı, eski yoğunluğu arar oldu!
Ekonomi Yazdır

Haber

İzmitli vatandaşın yaz tatilinde olması ve yaklaşan Kurban Bayramı, kuyumcu esnafının da işlerini olumsuz etkiledi. Eski yoğunluğu aradıklarını ifade eden kuyumcular, düğün sezonu nedeniyle bir hareketliliğin olduğunu belirtirken vatandaşın düğün alışverişinde de çeyrek yerine gram altın tercih ettiğini belirtti

İzmitli kuyumcular, geçmiş yıllarda yaşanan yoğunluğun bu yıl olmadığını ifade ederken var olan yoğunluğun düğün sezonu nedeniyle yaşandığını belirtiyor. Okulların kapanmasıyla birlikte yaz tatiline girilirken İzmit'te vatandaşın kalmaması ve yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşın kurbana yönelmesi de İzmitli esnafın da işlerini durgunlaştırdı. Düğün sezonlarında en fazla yoğunluğu yaşayan esnaflardan kuyumcu esnafı da son dönemde altın satışlarının beklentinin altında olması nedeniyle eski yoğunluğu arar oldu.

 

IMG_3770

 

NEDENİ EKONOMİK DALGALANMA DEĞİL

Konu ile ilgili gazetemize konuşan İkizler Kuyumculuk Sahibi ve Kocaeli Kuyumcular Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Bayram, "Vatandaşın alım gücü düştü. Mevsim şartlarına göre altın satışlarımız durgun. Yaz aylarında daha yoğun olması bekleniyordu. Haziran ayı temmuz ayına oranla çok iyiydi. Temmuzda daha fazla yoğunluk bekliyorduk ancak olmadı. Bu durumun ekonomik dalgalandırmayla alakası olduğunu düşünmüyorum. İzmit'te insan kalmadı, herkes tatilde. Şimdi Kurban Bayramı da geliyor" şeklinde konuştu.

 

BAŞKAN YARDIMCISI

 

 

ÇEYREK YERİNE GRAMA YÖNELİYORLAR

İlhan Kuyumculuk İşletmecisi Selçuk Bayrak, "Altın satışları beklentinin altında. Bir gerileme söz konusu. Geçtiğimiz haftalarda kuyumcu esnafı olarak birlik yaptık. Eskiden örneğin çeyrek alış satışı arasında bir fark vardı. O fark hepimizde 20 TL'ye düştü. Vatandaşımızın da bize olan güveni arttı" derken Mamikler Altın personeli Caner Aslan ise, "Düğün sezonundan dolayı bir hareketlilik var. Tabi çeyreğin fırladığı zamanlarda daha hareketliydi. Şimdi çeyreğin yerine gram altın tercih ediliyor.

 

İLHAN

 

MAMİKLER (1)

 

İŞTE ALTIN FİYATLARI

Yarım: 850 TL

Çeyrek: 425 TL

1 Gram: 258 TL

Yarım Gram: 135 TL

Ziynet: 1.690 TL

Reşat 5'li: 8.900 TL

22 Ayar Bilezik: 253 TL

Alyans: 600-2.000 TL

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem