25 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

CHP’li meclis üyelerinden Darıca’daki imar değişikliklerine tepki

CHP’li meclis üyelerinden Darıca’daki imar değişikliklerine tepki
Güncel Yazdır

Haber

Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, Darıca Belediyesi’nde imar planları ile ilgili Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan değişikliklere tepki gösterdi

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi CHP Meclis Üyeleri Darıca Belediyesi’nde imar planları ile ilgili Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan değişikliklerle ilgili açıklamalarda bulundu. CHP İl binasında düzenlenen toplantıda İl Başkanvekili Harun Yıldızlı, İl yöneticileri, Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, Meclis Üyesi Orhan Tanış yer aldı.

 

“ALAN TERMAL GRUP’A VERİLİYOR”

Konu ile ilgili konuşan Taşdemir, “Kocaeli’de bugüne kadar en skandal diyebileceğimiz imar plan değişikliği Darıca'daki değişikliktir. 390 dönüm denizin dibinde yer alan bir arazi var. Bu alan Termal Grup denen bir şirkete veriliyor. Bu alan Emek Mahallesi’nde yer alıyor. Tahir Bey’den önceki kanun tanımaz eski yönetim bu alanda değişiklik yaptı. Kat yüksekliği olarak yükseklik sınırı yok dendi. Yetmedi sosyal donatı alanlarında istenilen gibi oynama şansı verildi. Bu arsa sahibinin daha da değeri artması için arazinin dibine yat limanı yapılması meclisten geçirildi” şeklinde konuştu.

 

“LEHİMİZE KARAR ÇIKTI”

Konuşmasına devam eden Taşdemir, “Biz o dönemki grup olarak Kocaeli İdari Mahkemesi’ne taşıdık ve anında bu plan durduruldu. Üst mahkemeden de bizim lehimize karar çıktı. Geçtiğimiz dönemki yönetim yine bu mahkeme kararını hiçe sayarak küçük değişikliklerle meclise getirdi. Biz yine şerh koyduk. 11 Temmuz günü tekrar bu konu gündeme geldi. Plan değişikliği ile 273 bin metrekarelik fazladan bir inşaat alanı ortaya çıkacak. Bu pozisyondaki bir plan değişikliği ile ortalama 5 bin TL ile hesaplarsak toplamda 1,5 milyar TL’lik bir rant alanı sağlanmaktadır” diye konuştu.

 

“OLAĞANÜSTÜ HAKLAR VERİLİYOR”

Taşdemir’in ardından konuşmasını yapan Meclis Üyesi Orhan Tanış, “Mevcut planda burası 2 kat ve 3 kat yapılabilecek bir araziydi. Satış işleminden sonra bu alan ile ilgili plan teklifi hazırlanarak bu alan özel alan olarak ilan edilmiştir. Yollar projeye göre yeniden düzenleniyor. Bugüne kadar kimseye verilmemiş olağanüstü haklar veriliyor. En az İzmit MİA alanı kadar önemli olan bu konu kamuoyunda çok fazla yer almamıştır” sözlerini kullandı.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem