17 Temmuz 2019 Çarşamba

Fen Lisesi, dünya birincisi oldu

Fen Lisesi, dünya birincisi oldu
Eğitim Yazdır

Haber

Kocaeli Fen Lisesi öğrencisi görme engelliler için hazırladığı ile Uluslararası proje yarışmasında 26 ülke arasında birinci oldu.

Kocaeli Fen Lisesi Biyoloji öğretmenlerinden Şadiye Öztürk’ün danışmanlık yaptığı 11. Sınıf öğrencisi Ahmet Akif Kaya, görme engelliler için hazırladığı ‘Bilgegöz’ isimli projesi ile İzmir’de düzenlenen ‘2. Uluslararası OKSEF Proje Yarışması’nda birincilik ödülünü kazandı.

 

GÖRME ENGELLİLER İÇİN

İzmir’de düzenlenen 2. Uluslararası Oğuzhan Özkaya Education – Karademir Science Energy Engineering Fair(OKSEF) Araştırma Projeleri Yarışması’na katılan Kocaeli Fen Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Ahmet Akif Kaya, okulun biyoloji öğretmeni Şadiye Öztürk’ün danışmanlığında proje hazırladı. Hazırlanan ve ‘Bilgegöz’ adı verilen proje sayesinde görme engelli vatandaşlar nesne tanıma ve metin okuma gibi hizmetler sunuyor. ‘Bilgegöz’ projesine tanımlanan nesneleri algılayan ürün kullanıcıya kulaklık ile iletiliyor. Şu an için Türkçe’nin yanı sıra İngilizce ve Almanca hizmet veren cihazın zamanla diğer dillerde de hizmet vermesi bekleniyor.

 

DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU

Proje yarışmasında Kocaeli’yi temsil eden Fen Lisesi öğrencisi ve öğretmeni 26 ülkenin ‘Mühendislik’ alanında 30 projesi arasında yapılan değerlendirmeler sonucu dünya 1. oldu. Birinci olan Kocaeli Fen Lisesi, ‘Bilgegöz’ projesi ile 2020 yılında Çin Halk Cumhuriyet’inde düzenlenecek festivale katılacak. Birinci olan 11. Sınıf öğrencisi Ahmet Akif Kaya ve danışmanlığını yapan Biyoloji öğretmeni Şadiye Öztürk’ü Kocaeli Fen Lisesi Müdürü Mesut Tekin tebrik etti.

 

fen lisesi

 

 

 

birinciler

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem