17 Temmuz 2019 Çarşamba

Binlerce öğrenci üniversite için ter döktü

Binlerce öğrenci üniversite için ter döktü
Eğitim Yazdır

Haber

İlimizde 58 bin 541 kişinin gireceği YKS’nin ilk etabı olan TYT tamamlandı. Sabah saatlerinde sınava girecekleri okullara gelen öğrenciler sınav heyecanını salonlarda yaşarken aileler ve yakınları da okul dışında heyecana ortak oldu.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), hafta sonu yapıldı. İlimizde 58 bin 541 kişinin gireceği sınavın ilk etabı olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) tamamlandı. Türkiye genelinde yaklaşık 2 buçuk milyon, ilimizde ise 58 bin 541 öğrencinin gireceği YKS bugün yapıldı.   2019 Temel Yeterlilik Testi (TYT)  saat 10.15’de başladı ve 135 dakika sürdü. Alan Yeterlilik Testi (AYT) ise pazar saat 10.15’de başlayacak ve 180 dakika süresi olacak. Aynı gün saat 15.45’de de 120 dakika sürecek Yabancı Dil Testi (YDT) yapılacak. Valilik sınavda öğrencilerin dikkatinin dağılmaması, öğrencilerin zamanında sınava yetişmesi için tüm önlemleri Büyükşehir Belediyesi ile birlikte aldı.

 

OKULLARA ALINMADILAR

Saat 10.00'dan sonra gelecek hiçbir aday sınava alınmadı. Adayların kimlik kartları, sınav giriş belgeleri dışında hiçbir eşyayla sınava girmeleri yasak. Sınava girecek adayların aileleri de büyük heyecan yaşadı. Adayların yakınlarının okul bahçesinde beklemesi yasak olduğu için aileler okul önlerinde bekledi.

 

8 İLÇEDE 190 YERDE SINAV

Tüm yurtta eş zamanlı olarak yapılacak sınav İzmit, Başiskele, Kartepe, Derince, Gölcük, Karamürsel, Körfez ve Gebze olmak üzere 8 ilçede toplam 190 sınav binasında gerçekleştirildi. Bugün yapılan Temel Yeterlilik Testine 58 bin 541, yarın yapılacak Alan Yeterlilik Testine 45 bin 438, Yabancı Dil Testine ise 3 bin 237 kişi katılacak. Sınava katılacak olan 58 bin 541 kişinin 23 bin 964’ü bu yıl 12’inci sınıftan mezun olan öğrencilerden oluşuyor.

 

EMNİYETTEN YOĞUN ÖNLEM

İlimizde 8 ilçede 190 sınav binasında yapılacak olan sınav için valilik kentte alınan önlemleri duyurdu.  Valilik özellikle sınav esnasında öğrencilerin dikkatini dağıtacak ses ve olayların olmaması için büyük çaba harcanması yönünde gerekli birimlere talimat verdi. Sınav evraklarını taşıyan 2 aracın güvenliği Emniyet Müdürlüğü tarafından 24 saat esasına göre sağlanıyor. Sınav merkezlerine ulaşmakta sıkıntı yaşayacak olan öğrencilerin merkeze gitmesinde gerekirse güvenlik güçlerinin araçları da kullanılabilecek.

 

MESLEK LİSESİ ARAMA  (4)

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem