22 Ağustos 2019 Perşembe
Bellona

Çölyaklılar için yemek tarifleri Vali Aksoy’dan

Çölyaklılar için yemek tarifleri Vali Aksoy’dan
Güncel Yazdır

Haber

Çölyak ve Diyabetik gibi hastalıkları taşıyan öğrencilerin hayatlarını kolaylaştırmak ve okul arkadaşlarını bilgilendirmek için Kocaeli Valiliği’nde düzenlenen programda Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy öğrencilere glütensiz yemeklerin tariflerinin olduğu kitap hediye etti

Çölyak hastaları farkındalık etkinliği Valilik Akçakoca Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programa Vali Hüseyin Aksoy, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Kocaeli Çölyak Hastaları Yaşam Derneği Başkanı Nesrin Kuşçuoğlu Atar, çölyaklı çocuklar ve aileleri katıldı. Program sonunda davetlilere glütensiz gıdalar ikram edildi.

 

IMG_2042

 

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce hazırlanan çölyak farkındalık etkinliğinde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Sayın valimizin bu konuda gösterdiği hassasiyet çok önemli. Kendisine teşekkür ediyorum. Kocaeli gerçekten okullarda satışa sunulan glütensiz ürünlerden dolayı örnek oldu. Türkiye’de il milli eğitim müdürlerinin 70’ine yakını beni aradı. ‘Bu konuda bize yardımcı olabilir misiniz’ dendi. Geleceğimizin teminatı olan çocukların beden ve ruh sağlığının korunması çok önemlidir. Evlatlarımızın sağlıklı ve bilinçli olarak topluma katılması en önemli hedeflerimizin başında yer almaktadır” diye konuştu.

 

KATILIM

 

OKUL KANTİNLERİ BİLGİLENDİRİLİYOR

Sözlerini sürdüren Çelik, “Bizlere emanet edilen çocuklarımızın bireysel farklılıklarını gözeterek onların yaşamlarını kolaylaştırmak önceliklerimiz arasında yer alıyor. Okul yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz ve velilerimizle birlikte okul kantinlerinde çalışanların çölyakla ilgili bilgilenmesi çalışmaları devam ediyor. Bunun için ekonomik ve kolay tarifler için kitap hazırlandı. Burada paylaşılacak tecrübeler velilerimize ve sizlere katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

 

Vali Aksoy glutensiz yiyeceklerin olduğu stantları gezdi (3)

 

ÇÖLYAK HASTASI 136 ÖĞRENCİ

Çelik’in ardından Vali Hüseyin Aksoy konuşarak “Çölyak genetik nedenlerle ora acıkan ama diyetle mücadele edebileceğimiz hastalıklardan biri. Bu hastalığa yakalanmış olmak hastalığı taşıyor olmak çözümsüz bir şey değil. Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağıl okullarımız çölyak hastası olan 136 öğrencimiz var. Temel amacımız sağlıklı bir şekilde eğitim almaları, gelişmeleri ve daha iyi bir noktaya gelmeleri. Öğretmenlerimiz çalışanların daha duyarlı hale gelmesi için çalışıyoruz.

ÖĞRENCİLERE HASSAS DAVRANMALARI

Çölyak hastalığıyla ilgili ailelerin belli bir bilgiye ve tecrübeye sahip olduğunu belirten Vali Aksoy, amaçlarının toplumun diğer kesimlerinin de duyarlı olmasına katkı sağlamak olduğuna değinerek “Önemli olan bu zorluklarla mücadele etmek. Okullarımızda bütün öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde gelişmelerine ortam sağlama gayretindeyiz. Bu noktada katkı sağlayan kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ederiz. Kantinlerimizde satılan yiyeceklerin çocuklarımızın sağlığını etkilememesi için birçok çalışma ortaya koyuyoruz. İdarecilerin ve öğretmenlerin süreğen hastalıkları olan öğrencilere daha hassas davranmaları büyük önem taşıyor” dedi.

n Yusuf Ali ARSLAN

FOTOKOD

VALİ: Vali Hüseyin Aksoy

FEHMİ: İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik

VERDİ: Vali Hüseyin Aksoy, glütensiz yemek tariflerinin olduğu yemek kitabını çölyaklı öğrencilere hediye etti.

KATILIM: Valilikte düzenlenen programa çok sayıda öğrenci, öğrenci velisi ve öğretmen katılım gösterdi

GEZİ: Vali Aksoy glütensiz yemeklerden yapılan stantları gezerek yemekler ve kitap hakkında bilgi aldı

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem