20 Ağustos 2019 Salı
Bellona

Kadın Platforumu istismara sessiz kalmadı

Kadın Platforumu istismara sessiz kalmadı
Güncel Yazdır

Haber

Kocaeli Kadın Platformu, geçtiğimiz günlerde Küçükçekmece’de 5 yaşındaki bir kız çocuğunun cinsel istismara uğramasının ardından gerçekleştirdiği basın açıklamasında “Cinsel istismara sessiz kalmayacağız” dedi.

Kocaeli Kadın Platformu, geçtiğimiz günlerde Küçükçekmece’de 5 yaşındaki bir kız çocuğunun aynı günlerde Metrobüs’te bir kadının cinsel saldırıya uğramasının ardından dün Yürüyüş Yolu’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

650 ÇOCUK İSTİSMARA UĞRUYOR

 Çok sayıda kadının katıldığı basın açıklamasında Kocaeli Kadın Platformu adına Sibel Yılmaz, “Her ay en az 650 çocuğun okullarda, cezaevlerinde, kendi evlerinde, Sokakta cinsel istismara uğradığı bir ülkeye dönüştürülen Türkiye'de cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı işleniyor. 22 Nisan Pazartesi günü İstanbul Küçükçekmece'de 5 yaşında bir çocuğa evinin önünde arkadaşlarıyla oynarken zorla bir apartman boşluğuna götürüldüğü ve iki kişi tarafından cinsel istismara uğradığı ortaya çıktı. Suçun işlendiği sokağın her iki yanında kameraların bulunması ve sokağın karakola en fazla birkaç dakika uzaklıkta Olması ise suçun üzerinin örtülmesini engelleyemeyecek” dedi.

 

TEK BİR ÇOCUK KALMAYANA KADAR

 Basın açıklamasına devam eden Sibel Yılmaz, “Daha birkaç gün önce 23 Nisan çocuk bayramıydı. Ama bir çocuk bayramını yaşayamadı şu an hastanede yoğun bakımda hayat mücadelesi veriyor. İnançların, yasal kurumların, toplumsal alışkanlıkların cinsel saldırı ve istismarın aklanması için paravan olarak kullanılması özünde tüm toplumsal çürümüşlüğü ortaya sermektedir. Ne yazık ki bunun temel sorumlusu olan iktidar, devletin çocukların istismara uğradığı şartları ortadan kaldırma ve koruyucu-önleyici hizmetleri kurumsallaştırma görevine uygun hareket etmek bir yana, istismarı suç ve ceza eksenine sıkıştırmakta, hadım gibi insan haklarına aykırı ve dini referanslı çözümler önermektedir. Anayasanın 41 .maddesi, Türkiye'nin taraf olduğu tüm uluslararası anlaşmalar yok sayılmaktadır. Şiddete, tacize tecavüze uğrayan tek bir çocuk kalmayana dek mücadelemiz devam edecektir” diyerek cümlelerini sonlandırdı.

 

YILMAZ

KADINLAR SESSİZ KALMADI

Açıklamaya katılan çok sayıda kadın ise basın açıklamasının ardından kadınlara ve çocuklara yapılan istismara tepki göstermek için ‘Sessiz Kalma’ sloganı eşliğinde alkışlar tutarak tepkilerini ifade ettiler. Kocaeli Kadın Platformu’nun açıklamasına çevredeki çok sayıda vatandaş destek verdi.

TOPLU (1)

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem