20 Ağustos 2019 Salı
Bellona

Müteahhitler kentsel dönüşüm bekliyor

Müteahhitler kentsel dönüşüm bekliyor
Güncel Yazdır

Haber

Kocaeli Müteahhitler Birliği bugün Maide Restoran’da bir araya gelirken birlik başkanı Faruk Mamik, “Şehir merkezinde arsa stokunun kısıtlı olduğunun farkındayız. Bu sebeple kentsel dönüşüm çok önemli” dedi.

Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Faruk Mamik, ve birlik üyeleri Maide Restoran’da bir araya gelerek sektörel değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Programa çok sayıda üye katılım gösterdi. Toplantı öncesi konuşan Faruk Mamik, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın yabancı yatırımlara Kocaeli’yi tanıtım için destek sözü verdiğini belirtti.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇOK ÖNEMLİ

Sektörün sorunlarına dair değerlendirmelerde bulunan Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Faruk Mamik, “Belediyelerin bütçelerindeki yetersizlik sebebiyle yeni yapılan bölgelerin altyapısının yapılmasında gecikmeler öngörmekteyiz. Şehir merkezinde arsa stokunun kısıtlı olduğunun farkındayız. Bu sebeple kentsel dönüşüm çok önemli. Artan faizler ve dolardaki yükseliş beklentisi piyasadaki alım satımı neredeyse durdurmuş durumda. Çoğunuzun çektiği dayanılmaz sıkıntıların farkındayız. Durma noktasına gelen işlerimizin canlanması stoklarımızın eritilmesi konusunda elimizden gelen gayreti göstermekteyiz” diye konuştu.

faruk mamik (2)

 

MÜTEAHHİTLER A.Ş. KURULDU

Açıklamalarına devam eden Faruk Mamik, “Son 5 yılda sektöre kontrolsüz girişlerin artması, işin riskinden ve muhasebesinden habersiz insanların arazi sahiplerine verdikleri yüksek teklifler sektörü sıkıntıya sokuyor. İmalat miktarının talebin üzerine çıkması ekonomik durgunlukla birleşince müteahhitleri daha çok sıkıntıya sokuyor. Yönetim kurulu üyesi olduğum Ankara’da bulunan İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu’nun çabasıyla geç de olsa eksiklikleri de olsa artık müteahhitlik yasamız var. Artık eskisi gibi her önüne gelen bizim işimizi yapamayacak. Kısa zamanda stoklarımızı eritebilmek ve stoklarımıza yabancı taşıyabilmek için Kocaeli Müteahhitler A.Ş’yi kurduk” dedi.

 

BÜYÜKAKIN’DAN DESTEK SÖZÜ

Kocaeli’nin yabancı yatırımcıya Büyükşehir tarafından tanıtılacağını ifade eden Mamik, “Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ı ziyaret ettik. Kendisinden yabancı yatırımlara Kocaeli’yi tanıtım için destek sözü aldık. Belediyelerin bütçelerindeki yetersizlik sebebiyle yeni yapılan bölgelerin altyapısının yapılmasında gecikmeler öngörmekteyiz. Şehir merkezinde arsa stokunun da kısıtlı olduğunun farkındayız. Bu sebeple kentsel dönüşüm çok önemli. Belediyelerin ve diğer devlet kuruluşlarının bizi rant kaynağı görmesinin önüne geçmek için başkanlarla ve bürokratlarla iletişim halindeyiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem