20 Ağustos 2019 Salı
Bellona

KSO Meclisi Büyükakın’ı misafir etti

KSO Meclisi Büyükakın’ı misafir etti
Güncel Yazdır

Kocaeli Sanayi Odası Nisan ayı meclis toplantısında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ı misafir etti

Kocaeli Sanayi Odası bugün KSO binasında gerçekleştirdiği Nisan ayı meclis toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulunurken konuşmacı olarak Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ı misafir etti.

 

YENİ MALİYETLERLE KARŞILAŞMAMALIYIZ

KSO Meclisi Nisan toplantısına Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve çok sayıda meclis üyesi sanayici iş insanı katıldı. Meclis toplantısında ilk konuşmayı gerçekleştiren Ayhan Zeytinoğlu, “Seçim sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Artık; ekonomiye odaklanarak, üretim, ihracat ve yabancı sermaye girişinin artması yönünde güçlü adımların atılmasını bekliyoruz. 10 Nisan’da Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak “Yapısal Dönüşüm Adımları”nı açıkladı. Reform paketinin bizi ilgilendiren kısımlarına bakacak olursak öncelikle belirtmek gerekir ki Kıdem Tazminatı Reformu içeriğinde tartışıldığı gibi, sanayici yeni maliyetlerle karşı karşıya kalmamalı. Üstelik sanayicinin artan maliyetlerinin işsizliği artırma tehlikesi var” dedi.

 

BANKALARA 28 MİLYAR

Piyasaları değerlendiren Zeytinoğlu konuşmasına, “Şu anda iç piyasaya çalışan sanayicilerde çok ciddi sıkıntılar var. Bankalardan kredilerini yenileyemiyorlar, vadelerini değiştiremiyorlar. Maalesef birçok sanayici faktoring şirketleri veya türevlerine gitmek durumunda kalıyor. Bankalara verilen 28 milyar ne kadar yeterli olur bilemiyorum. Ama ilk etapta çok değerli olduğunu düşünüyorum. Kredilerin stratejik sektörlere yönlendirilmesi teşvik edilecek. Buradaki teşviklerin, orta vadede, iç pazara çalışan firmalarımızı, ihracata yöneltebilecek bir unsur olabileceğini düşünüyoruz” sözlerini söyledi.

 

BÜYÜKAKIN KSO’DA

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu konuşmalarının ardından Büyükşehir Belediyesi’ne arabalı vapur, tren yolu düzenlemesi ve çeşitli konularda projeler konusunda destek vermek istediklerini ifade etti. Zeytinoğlu’nun ardından kürsüye çıkan Tahir Büyükakın, “Bilgi ile olan yarışı kazanan toplumlar daha önde oluyor. Biz bu yarışta kentimizi, ülkemizi ileriye taşıyacaksak dünya ekonomisinin nereye gittiğini görmek zorundayız. Şehri bir bütün ağ gibi görmek lazım.  Şehrin imarının 5 binlik planlamaları Büyükşehir tarafından yapılıyor. Bu yetkiyi başkalarına kulak vermeden kullanırsak hata yaparız. Benim bu manada sanayicilerden beklediğim şeyi bu şehir için beraber çalışalım. Dışarıda herhangi bir ülkede bu ülkenin sanayicileri yeni pazar alanları bulması için nasıl Cumhurbaşkanımız destek oluyorsa bizler de size destek olacağız. Sizin bu tür ihtiyaçlarınız işim olmasa bile derdim olacak ve her zaman destek olacağım” dedi.

 

ÜNİVERSİTENİN KATKISI ÇOK OLUR

Sanayiye üniversitenin katkısını sağlamanın önemine değinen Büyükakın, “Üniversite’nin size çok katkısı olur, üniversiteli öğrenciler sizlere çok katkı sağlar, sürecin içine katmadığınız bir üniversite hocasının desteğini alamazsınız. Bilecik’teyken AR-GE departmanları olan firmaları bol bol gezerdim ve Eskişehir’den hocalarımız firmalar için çalışıyorlardı. Sürecin içinde olduğunuzda üniversitenin akademik bilgisini kullanmak çok faydalı oluyor, bu biraz sabır ve zaman gerektiriyor fakat sonunda çok verimli oluyor” diye konuştu.

 

SU SPORLARI ŞEHRİ OLABİLİRİZ

Açıklamalarına devam eden Büyükakın, “Bu şehre mastır planlar yaparak ana kararlar alınması gerekiyor. İki tanesini büyükşehir belediyesi yaptı. Birisi ulaşım planı oldu. Bu ana plan kararlarında sizlerin de düşüncelerine ihtiyacımız var. Bu şehir için sanayi ve ticaret için de mastır planlaması yapılmalı. Bu şehir aslında muhteşem bir turizm potansiyeli olan bir şehir. 3 tane su kıyımız var, Körfez’de, Karadeniz’de ve Sapanca’da, bu şehir bir su sporları şehri olabilir. Bunun Sanayi Odası ile ilgisi ne diyecek olursanız network çalışması yapılmalı. Türkiye’de zenginleştikçe belli sektörlerden çıkarak yeni sektörlere girecek.

 

ŞEHRİ HER AÇIDAN DÜŞÜNMELİYİZ

Bizler şehrin mastır planlarını hazırlarken her açıdan düşünmeliyiz, şehrin sadece yüzde 1,5 sanayi varken bu kadar sıkışmamız normal değil. Yeni yapılan şehir hastanemizin günlük yolcu trafiği 50 bin olacak, burada önemli olan sadece hastaneyi yapmak değil oranın ulaşımını, lojistiğini de düşünmek zorundayız. Kocaeli’de toplam ulaşım 2 milyon, 2030 yılında bu dört kat artacak ve o yıl nüfusumuz 3.8 milyon olacak. Bunun trafiği, alt yapısı var, böyle bakarsak trafik 4 kat artıyor, elimizde bulunan yolları 4 kat arttırmak mümkün değil.

 

LOJİSTİK KÖY YAPMAK ZORUNDAYIZ

Kocaeli’de günde 200 bin kamyon hareket ediyor bunların yüzde 65’inin trafiği Kocaeli’de sonlanıyor. Lojistiği yönetmek bu şehrin geleceğini yönetmek açısından vazgeçilmez bir nokta, biz lojistik bir köy yapmak zorundayız. Bizim gelecek hedeflerimiz var. 2030 yılında bölgemizde önemli bir ekonomik güç merkezi olacağız. Büyüyen ve ilk 10’a giren bir ekonomi, Türkiye ekonomisi kendi dinamikleriyle ortalama yüzde 4,5 büyür, daha fazla büyümemiz için dış ticaret hacmimiz artmalı. Dış ticareti arttırmak için limanların işleme kapasitesini iki kat arttırmak gerekiyor. Limanlara dolgu yapmak bu şehrin kaderine yapılacak en kötü şey. Gemiden direk raya vererek tren yolunu kullanmalıyız. Lojistik alanı kurduğumuz zaman 100 hektarlık bir alan olacak, burada gümrükleme, depolama ve diğer işler için kullanılacak. KSO’nun bahsettiği arabalı vapur konusuna bakmamız gerekiyor ve bu konu üzerinde çalışmamızı gerçekleştirelim.

 

KOCAELİSPOR ŞAMPİYONLAR LİGİNE GİTSE

Kocaeli bir marka olacaksa diğer unsurlar konusunda da dertlenmemiz lazım. Bu şehrin marka değerinin artışı sizin derdiniz olmalıdır. Geçmişteki dönemde başarılı spor kulüplerimiz vardı, burada bir alüminyum fabrikasının takımı vardı ve birinci ligde oynuyordu. Bunlar şehre başka bir marka katar bizler sanayiciler olarak spora marka olarak bakmalıyız, herkes kenarından tutarsa yıllık 50 milyon liralık bütçe yaratmamız kimseyi üzmez. Bunun getireceği marka değeri çok daha değerli, geçen Cumhurbaşkanı Bisiklet Turu’nda Kocaeli’nin her tarafı gösterildi bunun reklamını yapmak isteseniz başa çıkma imkanınız yok. Kocaelispor Süper Lig’e çıksa ve Şampiyonlar Ligi’nde oynasa bu kente getireceği değerin farkında olmalıyız.

 

TURİZMDE İLK 5’TE OLABİLİRİZ

Bu kent turizmde ilk 5’te olabilecek bir şehir. Kartepe, Maşukiye, Kandıra taraflarına bakmanızı öneririm. Bu şehir iki vakıf üniversitesi daha kaldırabilir. Avrupa’da direk üniversite şehri olan yerler var. Burada vakıf üniversitesi olacaksa sanayicilerimiz bunu araştırmalı, Sabancı, Koç kurdu sizin neden böyle hayaliniz olmasın? Bu kentin geleceğini matriks bir akılla yönetmemiz lazım, tüm şehir bir arada çalışmalı, yeni fırsatları gözlemlememiz gerekiyor. Bu şehri spor şehri olarak bir daha yaratmak lazım” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Öte yandan KSO’nun mayıs ayı meclis toplantısı 15 Mayıs tarihinde iftar programı ile yapılacak.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem