20 Ağustos 2019 Salı
Bellona

Aleviler, Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyı kınadı

Aleviler, Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyı kınadı
Güncel Yazdır

Haber

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Pirsultan Abdal Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı vatandaşların saldırısı değildir, organize edilmiştir” açıklamasında bulundular

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Pirsultan Abdal Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Hakkari'de şehit düşen 4 askerden biri olan Yener Kırıkcı'nın cenaze törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyı ortak basın açıklamasıyla kınadı. İlimizde grup adına açıklamayı Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanı Birol Sağlam yaptı.

 

O KATLİAMLARIN BAŞLANGIÇ TABLOSU

Sağlam açıklamasında, "Biz Aleviler için şiddetin sorunlaştırılması, olağan görülmesi, hatta özerkliklerle donatılmış olması yeni değil. Bu şiddet hâkimiyet ve iktidar ilişkileri arasında beslenen grupların, benzer senaryo ve değişik boyutlarda halkı birbirine bırakma taktiğidir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıya bakarsak başta  Sivas, Maraş, Çorum ve nice katliamın başlangıç tablosuna benzediğini görüyoruz. Yine bir grup, yine bir ev ve evin etrafında kan dökmeye hazır,  insan sıfatında karanlık ruhlu yüzlerce cani gördük, içimiz acıdı, kırgınlığımız aklımıza geldi 'yine mi' dedik. Bu saldırı vatandaş saldırısı olamaz, organize edilmiş planlanmıştır" şeklinde konuştu.

 

SOSYAL DOKUMUZ BU YÜZDEN ÇÖKTÜ

Özellikle seçim döneminde sevginin, hoşgörünün ve birlikte yaşama tahammülünün şiddet söylemleri ile yok edildiğini belirterek "Ülkemizin sosyal dokusu bu söylemler yüzünden çökmüş, iktidar güçlerinin şiddet söylemleri ile halk bloklaştırılmıştır. Şiddet içeren ucuz 'popülizm söylemleri', 'sosyal muhafazakârlık dili' vb. kavramları kullanıp, devletin 'beka' sorununu şiddet ilişkisine çevirerek halkı tehdit edenler bu tabloya dönüp bir baksın. Bu söylemlerin, eş zamanlı olarak günlük yaşamın çeteleşmesine sebep olduğunu ve bugünkü saldırının bu söylemlerin sonucu olduğunu kimse inkâr edemez" ifadelerine yer verdi.

 

BİZLER GÜÇLÜYÜZ VE ÖRGÜTLÜYÜZ

Devamında Sağlam, "Ancak yerel seçimler gösterdi ki, ülkeyi salt sosyal-siyasal sorunlar temelinde ayrıştırmak imkânsılaşmıştır ve tüm halklar ortak barış, güven ve huzur doktrini temelinde birleşmiştir. Ve biz Aleviler organize edilmiş ve nabız ölçmek için planlanmış bu saldırıyı mevcut kurumlarımızla kınıyoruz. Bizler güçlüyüz ve örgütlüyüz, tüm halklara karşı yapılacak herhangi bir saldırıya asla izin vermeyeceğimizi kolektif birlikteliğimizle cevap vereceğimizi bildiriyor, saygılarımızı sunuyoruz" sözlerini kullandı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem