20 Temmuz 2019 Cumartesi

Ceditliler ödemelerini ay sonuna kadar alacak

Ceditliler ödemelerini ay sonuna kadar alacak
Siyaset Yazdır

Haber

Ak Parti il başkanlığını ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Cedit Mahallesi’nde büyük oranda anlaşma sağladık. 2,5 Milyon TL ödenek aktarımını belediyemize bu hafta içinde yapıyoruz. Ay sonuna kadar vatandaşlarımız ödemlerini alacak” dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ak Parti il başkanlığını ziyaret etti. Ziyarette Ak Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, İl SKM Başkanı Halit Çokan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İlçe Başkanı Ali Güney, İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Aykut Çağlayan, Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın, İzmit Belediye Başkan adayı Sibel Gönül, İzmit Belediyesi meclis üyeleri ve partililer hazır bulundu.

 

PROBLEMLİ KONULARI GÖRÜŞTÜK

Ziyarette ilk söz alan Ak Parti İl Başkanı Abdulah Eryarsoy, “Şehrimize gelmeniz ve güzel müjdeli haberlerinizi seçime doğru vermeniz Kocaeli’deki havayı daha da güzelleşecek. İnşallah 13’te 13 yaparak her şey kaldığı yerden devam edecek” dedi. Ardından söz alan Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın, “Kendileriyle bakanlığımızın yapacağı projelerle ilgili bir takı değerlendirme, problemli konuları istişare etme imkanı bulduk. Şehrimizin daha güzle olması için nereler dokunulması gerektiği bakımında görüş alışverişinde bulunduk. Kendilerinden gayet olumlu düşünceler aldık” dedi.

 

PROJELERİ KONUŞTUK

Büyükakın’ın ardından konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ülkemizin yüz akı sanayi, kültü şehrimiz Kocaelimizdeyiz. Kocaelimize bu üçüncü gelişimiz. Her gelişimizde Kocaelili vatandaşlarımız için ne yapabilirizin gayretine girdik. Bölgemizdeki doğayı ve Körfezi korumak kentsel dönüşüm, millet bahçeleri, yeşil alanların artırılması adına birçok projeleri milletvekillerimiz ve başkanlarımızla istişare etmek adına gayret gösterdik. Değerli bakanlarımız milletvekillerimiz, bölgemize çok güzel hizmetlerde bulundu. Nevroz birlik beraberlik kardeşliğin simgesidir. Nevroz, birlikte birlik beraberlin şehri Kocaeli’de tüm kardeşlerimizin bahar bayramın kutluyorum” dedi.

 

VATANDAŞIN İSTEMEDİĞİ YAPILMAYACAK

Kocaeli’nin depremlerden çok acı çektiğini ifade eden Bakan Kurum, “Hem can hem mal güvenliği açısından büyük badireler atlattı. En son 199 depreminde 17 Bin canımızı kaybettik. Dün Denizli’de bu gün Malatya’da küçük de olsa depremler oluyor. Tüm Türkiye bir oldu, beraber oldu. Daha sağlam binaları yapmak suretiyle deprem riskini en aza indirgemek için çalıştık. İnşallah 1 Nisan itibariyle de büyükşehir koordinasyonunda Tahir Büyükakın başkanımızla birlikte tüm ilçe belediye başkanlarımızın da içinde olduğu genelgeler çerçevesinde kentsel dönüşümü şehir bazında strateji planı yaparak gerçekleştireceğiz. Tabi bu vatandaşlarımızın rızası, el birliği ve işbirliği içinde yapılacak. Vatandaşın istemediği hiçbir iş yapılmayacak” dedi.

 

4 BİN 900 RİSKLİ YAPI VAR

Tüm ilçe belediye başkanlarımız büyükşehir belediyesiyle kentsel dönüşüm konusunda koordineli çalışacaklarını ifade eden Kurum, “Bakanlığımızın da desteğiyle riskli yapıları bir an önce dönüştürmek suretiyle vatandaşlarımızı olası bir depreme hazırlamak istiyoruz. Kocaeli’de 4 Bin 900 riskli yapı belirledik. 13 Bin vatandaşımızın yaşadığı 78 hektarlık alanda 9 tane riskli alan ilanı yaptık. Bu alanlardaki vatandaşlarımız mağdur etmeyecek şekilde 4 farklı ilçemizde 540 hektar olan rezerv yapı alanı belirledik. Bu alanlarda örnek kentsel dönüşüm projeleri yapacağız” diye konuştu.

CEDİT İÇİN 2,5 MİLYON TL ÖDENEK

İlçelerdeki riskli alanları da aktaran Bakan Kurum, “Gölcük’te 29 hektarlık 3 alandan oluşan riskli alan belirledik. Bu acıları çekmiş vatandaşlarımıza destek olabilmek adına her türlü teknik ve maddi desteği Kocaeli ve ilçelerine vereceğiz. İzmit’te 26,5 hektar büyüklüğünde 2 adet riskli alan belirledik. Cedit Mahallesi’nde büyük oranda anlaşma sağladık. 2,5 Milyon TL ödenek aktarımını belediyemize bu hafta içinde yapıyoruz. Ay sonuna kadar vatandaşlarımız ödemlerini alacak. TOKİ başkanlığı da yüzde yüze yakın çoğunlukla anlaşma sağlandı. En kısa sürede inşaat başlayacak ve vatandaşlarımız güvenli evlere yerleştirilecek. Körfez ilçesinde Barbaros Mahallesi’nde riskli konutları da belirledik” diye konuştu.

 

KİRAZPINAR’DAKİ GECEKONDULAR KALKACAK

Sözlerini sürdüren Kurum, Veliahmet ve Hacıhızır mahallelerindeki riskli alan tamamı riskli değil. Çoğunluk sağlanması halinde dönüşüm yapılacak. Vatandaş dönüşüm yapılmayacak diyorsa yapılmayacaktır. Kendimiz yapacağız diyorsa kendileri yapacak. Çayırova Şekerpınar’da 6,2 hektar alanda riskli alan belirledik. Yeni sanayi sitesini de bu alanda yapmayı düşünüyoruz. İstihdamı ve iş gücünü artıracak bir proje olacak. Gebze Kirapınar’da gecekonduda yaşayan vatandaşlara TOKİ ile işbirliğinde ev yapıp kentsel dönüşümü gerçekleştireceğiz. Derince’de 3 hektarlık alanda 1 riskli alan. Hak sahiplerinin tamamı ile anlaştık. Kandıra Akdurak Mahallesi’nde 8,6 hektarda 1 adet riskli alan belirledik” dedi.

 

350 BİN KİŞİ BVAŞVURDU

Kentsel dönüşümün hem bakanlık hem de belediyelerin önceliğinde olduğunu belirten Bakan Kurum, “50 Bin sosyal konut kapsamında Kocaeli’ye yaklaşık 800 konut yapıyoruz. Başvurular 350 Bini aştı. Kocaeli’deki 583 TL’den başlıyor. 240 aya varan vadelerle ev sahibi olabilecekler. Diğer ilçelerde de sosyal konut yapıp alt, orta, emekli ve şehit yakınlarını ev sahibi yapacağız. Tahir başkanım, İbrahim başkanımdan alacağı bayrağı çok daha yükseklere çekeceğine inanıyorum. Güçlü Kocaeli, güçlü Türkiye ile 2023’e doğru yol alacağız. Tahir başkanımızın, ilçe belediyelerimizin ve Kocaelili vatandaşlarımızın yanındayız” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem