21 Mayıs 2019 Salı

Patates ve soğanda fiyatlar düşecek mi?

Patates ve soğanda  fiyatlar düşecek mi?
Güncel Yazdır

Haber

Sofraların vazgeçilmezleri patates ve soğanda yaşanan fiyat artışları üzerine, ürünlerin ithalatında gümrük vergisi kaldırılmıştı. Gıda Mühendisleri İl Temsilciliği ithalatın fiyatları arttıracağını iddia ederken, Pazarcılar Odası ise ithalatın Kocaeli’ye yansımayacağını, bir ay sonra çıkacak yeni mahsul ile fiyatların düşeceğini söylüyor

Özellikle kışın artan patates ve soğan fiyatını düşürmek için devlet ithalat izni verdi ve İran’dan patates ile soğan ithalatına başlandı. Peki bu ithalatın ilimizdeki yansımaları nasıl olacak? Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli İl Temsilciliği ve Pazarcılar Odası yaptıkları açıklamalarda fiyatların bir ay sonra yeni mahsullerin pazara girmesiyle düşeceğini ifade etti.

 

TEMEL NEDEN MALİYET ARTIŞI

Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli İl Temsilciği tarafından yapılan açıklamada, “Patates ve soğandaki fiyat artışının temel nedeni çiftçinin maliyetlerindeki ciddi artış, buna bağlı olarak sürekli zarar etmesi sonucu ekimin-üretimin düşmesi. 2015’te 1 milyon 538 bin 787dekar alanda patates ekimi yapılırken, 2017’de bu alan 1 milyon 428 bin 835 dekara geriledi. 2018’de ekim alanları daha da azaldı. Ayrıca iklim değişikliğinin getirdiği aşırı yağışlar sonucu patateslerde hastalık oluşması gibi sebeplerle üretim verimliliği de düştü.

 

‘İTHALAT FİYATI ARTTIRACAK’

Üretimdeki düşüşe bağlı olarak piyasada patates azaldı ve fiyatlar yükseldi. Ardından da sıfır gümrükle ithalat kararı geldi. Ancak gıda fiyatlarındaki artışa ithalatla çözüm aramak, fiyatların düşmesi bir yana daha artmasına, hastalıklı ürünlerin ülkemize girmesine, gıda güvenliği ve halk sağlığı sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır” denildi.

 

TANZİM SATIŞ YÜZDE 1,2 GERİLETTİ

Gıda Mühendisleri, Birleşik Kamu-İş’in AR-GE birimi KAMUAR’ın düzenli olarak yayınladığı “Halkın Enflasyonu” araştırmasının Şubat ayı sonuçlarını örnek vererek, “Araştırma sonuçlarına göre, 2018 yılının Ağustos ayından bu yana gıda fiyatlarında sürekli bir artış yaşanıyor. “Tanzim satışların”, artışları ancak yüzde 1.19 oranında gerilettiği, yine de 2019 yılının ilk iki ayında gıda fiyatlarında yüzde 13.21 artış yaşandığı belirtiliyor. Gıda fiyatlarında son bir yıldaki artış yüzde 52.03 oranıyla rekor seviyelere çıktı.

 

BİR AY SONRA UCUZLAYACAK

İthalatla gelecek ürünün vatandaşların beğenmeyeceğini ifade eden Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim, “Bizim vatandaşımız İran’dan gelecek patatesi de soğanı da beğenmez. Hem oradan ithal ettiğimiz ürün İstanbul’a yetmez, Kocaeli’de indirim falan olmaz. Vatandaşlarımız sabretsin bir ay sonra mahsul çıkınca ürünlerin fiyatları düşecek.” dedi.

 

KALİTELİ ÜRÜNE PARA VERMEK ZORUNDASINIZ

Serim devamında, “Bizim milletimiz istiyor ki hem ucuz olsun hem kaliteli olsun. İran’dan gelecek soğan çıkma soğan olacak. Bizim milletimiz bakmaz bunlara. Bundan 4 yıl önce kış mevsiminde biber, domates, soğan bulamazdı insanlar. Şimdi ürünler kışın azaldı diye vatandaşlar tepki gösteriyor. Kaliteli ürün istiyorsanız para vermek zorundayız” dedi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM mobesko konak_dr Davetiyem