21 Mayıs 2019 Salı

Aysel Çetinkaya’dan multimedya gazeteciliği semineri

Aysel Çetinkaya’dan  multimedya gazeteciliği semineri
Güncel Yazdır

Kocaeli Üniversitesi Akademisyeni Dr. Aysel Çetinkaya, Sakarya Üniversitesi öğrencileriyle bir araya gelerek multimedya gazeteciliği semineri verdi

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aysel Çetinkaya, Sakarya Üniversitesi’nde ‘Gazetecilik Pratiğinin Dönüşümü ve Multimedya Gazeteciliği’ konulu bir seminer verdi. Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi Salon 5’te düzenlenen seminere Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aytekin İşman, SAÜ Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Nesrin Akıncı Çötok, Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Güzel, Öğretim Görevlisi Mustafa Bostancı, öğretim görevlisi Kürşat Özmen, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Gazetecilik ve Habercilik Bölümü Öğretim Görevlisi Nalan Üstüntaş, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Görsel İletişim Bölümü Arş Görevlisi Aslı İgit ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

11 HABER SİTESİNİ TAKİP EDİYORUZ

Akademisyen Dr. Aysel Çetinkaya, ‘Gazetecilik Pratiğinin Dönüşümü ve Multimedya Gazeteciliği’ isimli seminerinde katılımcılara multimedya ve çevrimiçi gazeteciliği hakkında önemli bilgiler verdi. Türkiye’deki toplam internet okurunun yüzde 77’sinin 11 haber sitesini takip ettiğini, 41 gazetenin toplam tiraj rakamının 3 milyon olduğunu ifade etti.

 

SOSYAL MEDYADA YAŞIYORUZ

Sosyal medya platformlarından da bahseden Çetinkaya, Türkiye’de 51 milyon Facebook, 29 milyon Twitter ve 33 milyon Instagram kullanıcısı olduğunu belirtti. Çetinkaya ayrıca Interbrand’in yaptığı araştırmayı kaynak göstererek araştırmada yer alan en büyük 100 markanın, her 18.5 dakikada Youtube’a bir video yüklediğini söyledi.

 

WHATSAPP KULLANIMINDA 6'NCI ÜLKEYİZ

Dr. Aysel Çetinkaya yeni dönemin iletişim mecrasının Whatsapp olduğunu belirtirken Türkiye nüfusunun yarısının uygulamayı kullandığını söyledi. Çetinkaya, Whatsapp’ı Türkiye’nin tüm dünyada en çok kullanan 6. ülke olduğunu ifade etti. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan aldığı verileri paylaşan Çetinkaya, 2012’de Türkiye’de 5 milyon 871 bin olan gazete tirajlarının 2018 yılına gelindiğinde 3 milyona gerilediğini, haber portallarında geçirilen vaktin ortalama 4-4,5 dakika olduğunu sözlerine ekledi. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aysel Çetinkaya, sunumunu tamamlamasının ardından salondakiler tarafından büyük alkış aldı. Seminer, tüm katılımcılarla birlikte çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM mobesko konak_dr Davetiyem