21 Mayıs 2019 Salı

Mehmet Ali Sarı’ya 4 yıl 2 ay hapis cezası

Mehmet Ali Sarı’ya 4 yıl 2 ay hapis cezası
Asayiş Yazdır

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınarak tutuklanan Özsar Restoran’ın sahibi Mehmet Ali Sarı, yargılandığı mahkemece 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılarak tutukluluk halinin devamına karar verildi

27 Aralık günü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alınarak Kocaeli’ye getirilen Mehmet Ali Sarı davasının ilk duruşması geçtiğimiz aylarda yapılmış; davada sanık Mehmet Ali Sarı FETÖ/PDY Terör Örgütü ile ilgili birçok itirafta bulunmuş; etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini belirtmiş, kaçma şüphesi olmadığı için tedbirin kaldırılmasını talep etmişti. FETÖ’den yargılanan Mehmet Ali Sarı’nın karar duruşması Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada Sarı’nın avukatı Nazmi Küçükosmanoğlu hazır bulunurken, yakınları da salondaki yerlerini aldı. Savcı, Sarı hakkında mütalaa verirken, Sarı’nın tutukluluğunun devamını talep etti.

 

25 kişinin adını verdi
Mehmet Ali Sarı’nının avukatı Nazmi Küçükosmanoğlu yaptığı savunmada, “Müvekkilim etkin pişmanlık olunca Türkiye’ye geldi. Müvekkilim kararı duyar duymaz devlete sığınmış. Bildiklerini anlattı. Örgüte kim imamlık yapmış, kimler katılmış her şeyi anlattı. Kendisi etkin pişmanlıktan faydalanmak istiyor. Kimle temas ettiyse anlatmış. 25 kişinin adını vermiş. Yargıtay kararlarına bakarsanız müvekkilimin etkin pişmanlıktan yararlanması gerekir. 15 Temmuz darbe girişime daha çok varken Sarı, Mete Şamcı'ya diyor ki, Ben bunlardan rahatsızım ayrılmak istiyorum” diyor. TUSKON'dan zorla istifa ediyor” dedi.

 

Örgütten rahatsız olduğunu gösteriyor
Savunmasına devam eden Avukat Küçükosmanoğlu, “Daha bu süreçte darbe girişimi yok. Mete Şamcı'ya, örgütün Amerikan ajanı olduğundan bahsediyor. Ben rahatsızım' diyor. Bu bile müvekkilimin örgütten rahatsız olduğunu gösteriyor. Bu örgütle ilişkisini çok önceden bitirdiğini göstermektedir. 2013-2014'ten sonra örgütten bağlantısını kesmiştir. Etkin pişmanlık hükümlerinin yerine geldiği inancındayız. Kendisi teslim olmuştur. Kaçma şüphesi yoktur. Biz beraat ve tahliye talep ediyoruz. Öte yandan gayrimenkulleri üzerindeki tedbirlerin kaldırılmasından talep ediyoruz” dedi.

 

Olimpiyatlara sponsor olmamı istediler
Avukatının ardından savunmasını yapan Mehmet Ali Sarı, “Yalova şubesinin hangi bankayla çalıştığını bilemeyiz. Kocaeli imamı Mehmet Akif Saka ile telefonda konuştuğum doğrudur. Saka’yı iş yerime davet ettim. Devlete kafa tutulmaz dedim. Tartıştım ve kendisini iş yerimden kovdum. Türkçe Olimpiyatlarına sponsor ol dediler ki o zaman olimpiyatlar devletle birlikte yapılıyordu. Yemek verdim. O dönem Bekir Bozdağ ve Vali Ercan Topaca protokolde oturdu. Ben o dönem örgütün bu suçları işleyeceğini bilemezdim” dedi.

 

Terörle yargılanmaktan utanıyorum
Benim ailemin bin yıllık tarihi bellidir. İlk kez terörle yargılanan benim. Tüm iş yerlerim kapandı. Çocuklarım var. 30 aydır evimi görmedim. Terörle yargılanmaktan utanıyorum. Devlet kendisine karşı yapılanlara elbette bir refleks gösterecek. Memlekete helali hoş olsun. Ama utanıyorum terörle yargılanmaktan. Ben Müslümanım. ‘Sadaka verir misiniz’, ‘Tabi ki veririm’ dedim. Ajan oldukları anladığım an görüşmeyi kestim. Yüce adalete güveniyorum beraatimi istiyorum" dedi. Mahkeme heyeti, duruşmaya 5 dakika ara verdikten sonra, kararı açıkladı. Mehmet Ali Sarı'ya terör örgütüne üye olmak suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası ve tutukluluk halinin devamına karar verdi. Sarı, itiraz için istinaf mahkemesine başvurabilecek. 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM mobesko konak_dr Davetiyem