21 Ağustos 2019 Çarşamba
Bellona

Kaman, çevre kirliliğini ele aldı

Kaman, çevre kirliliğini ele aldı
Siyaset Yazdır

Haber

Dilovası’ndaki hava kirliliğinin çevre ilçeleri de olumsuz etkilediğini belirten İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Kaman, “Annenin ak sütüne zehir katıldı, göz yumdular. Güya biz çevreciyiz diyorlar. Bu fabrikaların atık bertaraf tesislerini kurması gerekirdi. Lüksten şatafattan vazgeçemediler” dedi

İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Kaman, partisinin il binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Kaman’ın basın açıklamasına İYİ Partili yöneticiler, SKM üyeleri ve partililer katıldı. Her hafta düzenli olarak açıklama yapan Kaman, bu haftaki basın açıklamasında çevre kirliliğini ele aldı. Kaman göreve gelmeleri durumunda bütün sanayi kuruluşlarının kendi atık bertaraf tesisi olacağını ve hafriyat alanlarına tesis kurmayacaklarını söyledi.

 

ANNE SÜTÜNDE AĞIR METALLER

Açıklamasında Kaman, “Seçim halkın huzuruna çıkmaktır. İktidar hesabını seçim sandığında verir. Muhalefet de projelerini anlatarak halkın onayını almaya çalışır. Konu olarak çevre kirliliği konusunu gündeme aldık. En bariz örneği de Dilovası’ndaki sanayi atıklarıdır. Kocaeli Üniversitesinden bir hoca 2008’te bir araştırma yapmış. Kandıra’yı da incelemiş ve hem Dilovası’nı hem de Kandıra’yı değerlendirmiş. İnsanlarımız temiz bir çevrede yaşamak istiyor. Gençlerimiz zehirlenmek istemiyor. Etik kurulundan onay alıyor profesör arkadaşımız. 56 kadından anne sütü örneklerini alıyor inceliyor ve TÜBİTAK’a gönderiyor. Araştırma neticesinde hava kirliliğinin dünya ortalamasına göre 6 kat, Kandıra’da da 3 kat kirli olduğunu anne sütünde de ağır metaller olduğu gözleniyor. Dilovası çevre kirliliği kaynağı olarak tespit ediliyor.

 

KARAOSMANOĞLU, 3 BİN TL CEZA ALDI

Devamında Kaman, “Dilovası sadece kendi bölgesini etkilemiyor. Dilovası, Kandıra’yı da etkiliyor. Sadece zehirlenmiyor, bizler de zehirleniyoruz. Bu anne sütünde ağır metal çıkınca bu profesör de basın açıklaması yapıyor. Basın açıklaması dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanı da bu adama Şarlatan dedi. 2014’te davası oldu. Karaosmanoğlu hakaretten dolayı 3 bin TL ceza aldı. Siz bir belediye başkanı olsanız anne sütünde ağır metaller çıksa, belediye başkanı olarak ne yaparsınız. Yapılması ilk gereken şey çevre kirliliğinin önlenmesidir. Bunun için bir faaliyet göremedik” dedi.

 

İŞİN ŞOV KISMINDALAR

Çevre kirliliğinin hala devam ettiğini vurgulayan Kaman, “Vurgulamak istediğimiz şey annenin ak sütüne zehir katıldı, belediye de buna göz yumdu. İşin şov kısmındalar. Güya biz çevreciyiz diyorlar. Deniz uçağıyla çevre kirliliğini havadan bakarak kontrol ettiler. Kiralık uçaklarla bakarak hava temizlenmiyor. Bu fabrikaların atık bertaraf tesislerini kurması gerekirdi. Ne yaptılar lüksten şatafattan vazgeçemediler. Atık tesislerine para bulamadılar. Türkiye’nin en borçlu belediyesi olmasına rağmen atık tesisi kuramadılar. Sekapark’a lale ektiler. Sekapark’ta lale, zengin oldu sülale. Biz çevreye önem veriyoruz. Bu atıkların bertaraf edilmesi için gereken önlemleri alacağımızın sözünü veriyoruz” şeklinde konuştu.

 

BERTARAF ETME TESİSLERİ KURACAĞIZ

Göreve geldiklerinde çevre kirliliğine karşı kendilerinin nasıl bir önlem alacağını anlatan Kaman, “Kocaeli’de ortalama 2 bin ton atık çıkıyor bir günde. Geri dönüşüme müsait olan atıklar var, ev atıkları var bir de kimyasal atıklar grubu var. Atık tesisinin proje bedeli 300 Milyon Euro kadar. Yer seçimi bir defa üniversitenin dibinde. Oradaki atıkların tamamının bertaraf edilmesi mümkün değil. İZAYDAŞ’ın olduğu bölgede gece gaz salınıyor. Vatandaş rahatsız. Bize çok şikayet geliyor. Geri dönüşüme uygun olanların değerlendirilmesini ve kimyasal atıkların yakılması gerekiyor. Belediye biz hepsini yakacağız diyor bu maliyeti arttırıyor. Seçilen bölge inişli çıkışlı bir bölge ve 10 bin ağacı kesmeleri lazım. Düz bir alan seçilebilirdi. Biz bu ısrarı merak ediyoruz. Bildiğimiz kadarıyla 5 bin ağacı şimdiden kesmişler. Biz yönetime gelirsek, bütün sanayi tesislerine atık bertaraf etme tesisi kuracağız. Bunu da hafriyatı yüksek olan bir yerde yapmayacağız” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem