21 Ağustos 2019 Çarşamba
Bellona

İzmit Belediyesi’nden Leyla Atakan’a vefa

İzmit Belediyesi’nden Leyla Atakan’a vefa
Güncel Yazdır

Haber

Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı olan İzmit Belediyesi eski Başkanı Leyla Atakan, ölümünün 48’inci yılında Bağçeşme Mezarlığı’ndaki mezarı başında karanfillerle anıldı. Programda AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül ve CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet de yer aldı

1971 yılında Gölcük'te geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı İzmit Belediyesi eski Başkanı Leyla Atakan, Başkan Vekili İsmail Kolaylı, İzmit Belediye Meclis Üyeleri Abdurrahman Yüksel ve Feridun Özbay’ın ölümünün üzerinden tam 48 yıl geçti. Atakan ve arkadaşlarının ölümlerinin 48’inci yıldönümü nedeniyle İzmit Belediyesi tarafından Atakan’ın Bağçeşme Mezarlığı’ndaki mezarı başında anma programı yapıldı. Programda Atakan ve arkadaşları için dualar edilirken mezarlarına da karanfiller bırakıldı.

 

YOĞUN KATILIM

Anma programında İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit Belediyesi Meclis Üyeleri, İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Kaman, AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül, CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet, AK Parti İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Betül Yazıcı, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, CHP İzmit İlçe eski Başkanı Selman Yıldırım, Leyla Atakan’ın yakınları, İsmail Kolaylı’nın kardeşi Mustafa Kolaylı, oğlu Kadir Kolaylı, yeğeni Murat Kolaylı ve torunu İsmail Kolaylı, Abdurrahman Yüksel’in oğlu Nezih Yüksel, Feridun Özbay’ın oğlu Birol Özbay ve İzmitliler katılım sağladı.

 

AZDI ÇOKTU DEMEDEN SAYGIYLA ANMALIYIZ

Anma programında konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Bu kente bir çivi çakan, emek veren her kim varsa onları unutmamak, şükranla yad etmek lazım. Azdı çoktu, şuydu buydu demeden saygıyla anmalıyız. Neticede görev süreleri bitiyor. Hayat bitiyor. Ne mutlu ki İzmit Belediye Başkanı olarak bu şehre, şehrin ilk kadın belediye başkanı olarak bu hizmetleri yapan değerli büyüğümüzü böyle anabiliyoruz. Biliyoruz ki onun gibi bundan sonra da görev yapacak olanlar kim olursa olsun hoş bir seda bırakıp böyle yad edilmeliler” dedi.

 

GÜÇLÜ VE ÖZELLİKLİ BİR İNSANDI

Devamında Doğan, “Tabi o yıllarda, bir kadın olarak ortaya çıkıp belediye başkanı olarak görev yapması şu anda bile bizi etkiliyor. Güçlü ve özellikli bir insandı. O zamanın şartlarında çok da uzun süreli belediye başkanlığı yapmamasına rağmen çok değerli güzel hizmetler yaptı. Sadece onu değil, onun çok değerli üç çalışma arkadaşını da rahmetle minnetle anmayı borç biliyorum. Bize düşen bu vefayı göstermek, bir çivi de biz çakarak çalışmak. Allah mekanlarını cennet etsin” şeklinde konuştu.

 

ALLAH BİZE DE NASİP ETSİN

Programın ardından basın mensuplarına kısa bir konuşma yapan CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet ise, “O kısacık ömründe halkçı politikalarıyla bu kentin gelişmesine katkı sundu. O kısa süreye rağmen kente ölümsüz eserler bıraktı. Biz de onun bıraktığı bayrağı daha yukarı taşımak sorumluluğumuzdur. Çalışma arkadaşlarına da Allah’tan rahmet diliyoruz. Yakınlarına sabırlar diliyoruz. İnşallah Allah onun gibi güzel hizmetler bırakmayı bize de nasip etsin” ifadelerine yer verdi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem