25 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

DP Büyükşehir Başkan Adayı Nail Baki ‘İttifakı halkla yaptık’

DP Büyükşehir Başkan Adayı Nail Baki ‘İttifakı halkla yaptık’
Röportaj Yazdır

Haber

Demokrat Parti (DP) Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nail Baki gazetemizi ziyaret ederek gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu. ‘İttifakı halkla yaptık’ diyen Baki, “Üye sayısı bakımından ülkenin en büyük üçüncü partisi olarak, bu dönem kendi oylarımıza sahip çıkacağız. Halk bizi seçerse, bu kenti dönüştüreceğiz” dedi

Önceki gün gazetemizi,  DP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nail Baki ziyaret etti. Son derece pozitif bir adayla karşılaştığımız bu ziyarette, Baki’yi Genel Yayın Yönetmenimiz Semrel Aşçı ile birlikte ağırladık. Sorduğumuz sorulara da son derece samimi yanıtlar aldık. Kocaeli’nin ve ülkenin sosyo-ekonomik ve politik durumunun farkında bir aday gördük karşımızda. Benim gördüğüm yalnızca bu seçimlerin değil, önümüzdeki diğer seçim yarışlarının da içinde olacak, iddialı ve kaliteli bir aday kazanmış Kocaeli. Belediyede ‘Gülen Yüzler’ projesinin mimarı olduğunu söyleyen, üniversitede vakit geçirmiş, Kocaeli’yi yakından tanıyan, kendini sürekli geliştirmiş bir isim olan Baki’yle yaptığımız sohbet, onu tanımak isteyenler için de iyi bir referans olacak kanaatindeyim.

 

Ozan Özgenç: Herkes ittifak yaparken, tek başınıza şansınızı ne kadar görüyorsunuz?

Nail Baki: ”Biz önceki seçimde Millet İttifakı’nın içindeydik ama bu kez bu ittifaka katılmadık. Çünkü Demokrat Parti çok köklü ve geçmişe dayanan bir siyasi parti. Biz bu dönem kendi oylarımıza sahip çıkmak için yola çıktık. İttifakı halkla yaptık. Bizden dağılmış, başka siyasi partilere gitmiş oylarımızı, geri kazanacağız. Bugün ülkede bir ayrımcılık dönemi yaşanıyor. Herkes kutuplara bölünmüş. Biz ayrımcılığa karşıyız. Birleştirici olacağız. Bunun için de önce kendi oylarımızı bir araya getirerek başlayacağız. Biz geçmişiyle barışık insanlarız. Tarihimizde iyi, kötü her olay ve kişi bizimdir.”

 

“İYİ PARTİ’NİN NEYİNİ BÖLECEĞİM?”

O.Ö: Sizin adaylığınız, İyi Parti ve Millet İttifakı oylarını bölmeyecek mi?

N.B: “İyi Parti’nin ne kadar oyu var ki, neyini böleceğim? Bizim oylarımızı ekseriyetle AK Parti’de zaten. Öncelikle oradaki oylarımıza talibiz. İYİ Parti’nin ne kadar oy potansiyeli mevcut da, böleceğiz? Biz sürekli AKP’nin de içindeyiz. AKP içinde kurucu üyelerden bile geri dönüş alıyoruz. İsmini söylemeyeyim, bir kurucu üye de bizi destekleyeceğini söylüyor. İYİ Parti baba ocağıdır. Herkes döneceği yer Demokrat Parti. Biz bunun için çalışıyoruz. AK Parti’ye gitmiş önemli bir oy dönüşü alacağımızı düşünüyorum.”

 

“15 YILLIK SORUNLAR AYNEN DURUYOR”

O.Ö.: Kocaeli’nin en önemli sorunları olarak neleri görüyorsunuz?

N.B.: Ben AKP öncesi belediyeyle bir çok proje çalışması yaptım. Hatta İbrahim Karaosmanoğlu başkan seçildiğinin birinci yılında, kendisine de bazı projeleri götürdüm. Önüne çıkacak, düzeltilmesi gereken sorunları ona da sundum. Ama 15 yıl önce söylediğim bütün sorunlar olduğu gibi duruyor. Mesela tramvay projesini o yıllarda, çok güzel bir maliyet ve örnekle sundum. Ama yıllar sonra 30 milyon TL’ye garip bir güzergahta bir proje yaptılar. AK Parti ‘tip projeler’ hazırlayan bir parti. Ankara’da bir proje hazırlanıyor, tüm kentlere aynısı uygulanıyor. Oysa Kocaeli’nin sorunları farklı. 70 ilden fazla vergi toplayan bir kentiz ama kamu yatırımlarının yüzde 2’sini ancak alıyoruz. Bu kent kaç seçim AKP’ye oy verdi ama kamu yatırımlarını alamadı. Hepsinin istifa etmesi lazım.”

 

“ONLARIN HATALARINI BİLİYORUZ”

O.Ö.: “Geçmişimizle barışığız demiştiniz. Kocaeli’yi yönetenlerin geçmişiyle de barışık mısınız?”

N.B.: “Biz onların hatalarını biliyoruz. Doğrularını da biliyoruz. Mesela söylemiştim, tramvayın herşeyini hazırlamıştık. Ama yapmadılar.  Sonra milyonlarca lira harcayıp, garip bir güzergaha kurdular. Mesela ülkeye örnek olmuş ‘Gülen Yüzler’ projesini biz ürettik. Bu sayede engelli bireyler, çocuklar topluma karışmaya başladı. İbrahim beyin bu kentin sorunlarıyla ilgilendiğini hiç sanmıyorum. Beni 2012’de AKP’den davet ettiler. Bir proje ekibine dahil etmek istediler. Ben de gittim. AK Parti yerine AKP dediğim için beni uyardılar. Ben de, ‘Ak bir şey göremediğim için AKP diyorum’ dedim. Tabi dahil olmadım oraya.”

 

O.Ö: Projelerinizi biraz açarsanız, neler yapacaksınız seçilirseniz?

N.B.: “Bu kent bizi seçerse, bu kenti dönüştüreceğim. Artık bacasız sanayiye geçmemiz gerekiyor. Bu şehir yeterince zehirli hava soluyor. Tarih ve turizme yönelik projelere ağırlık vereceğiz. Bu kenti herkes görmeye gelecek. Bir kere kentle, deniz arasında çan çanlar açacağım. İnsanlar sahile yürüyerek geçecek. Seka Film Platosunu çok önemsiyorum. Kocaeli Üniversitesi ile birlikte proje yapıp, bu kenti film endüstrisi şehrine dönüştürmek istiyorum. Fuarı önemsiyorum. Oraya Miniatürk benzeri, Osmanlı coğrafyasını içeren bir proje yapacağız. Her bölgeyi ilgili derneklere vereceğim ve onlar kültürlerini sergileyecek. 24 saat yaşayacak orası.”

 

“HER MAHALLEYE SPOR TESİSİ KURACAĞIZ”

Sporu mesela çok önemsiyorum. Bu kadar nüfusa sahip olmamıza rağmen, yeterince başarılı sporcu yetiştiremiyoruz. Her mahalleye spor sahaları kuracağız. Sporu çocuklara meslek edindireceğiz. Bunun dışında çocukların okullardaki tostlu, poğaçalı dengesiz beslenmesine de el atacağım. Devlet okullarına sıcak yemek dağıtacağız. Tarım ve hayvancılıkla ilgili kooperatifler kuracağım. Hollanda’dan cins inekler getirip, kendimiz yetiştirmeye başlayacağız örneğin. Eti 20 TL’ye düşüreceğim. Benim FETÖ’yle bağım yok. Bu konuda deklerasyon yayınlıyorum. Altına imzamı atıyorum. Pensilvanya’ya hiç gitmedim. Devletten hiçbir iş, ihale almadım. Buradan çağrı yapıyorum. Onlar da gitmedilerse, bağları yoksa, devletten ihale almadılarsa deklerasyon yayınlasın. Bu düzeni değiştireceğiz”

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem