17 Haziran 2019 Pazartesi

Camilere 50 bin lirayı aşan fatura geldi

Camilere 50 bin lirayı aşan fatura geldi
Güncel Yazdır

Haber

SEDAŞ bugün Cuma namazından 45 dakika önce elektrik borcu ödenmeyen camilerin elektriklerini kesmek istedi muhtarlar ceplerinden ödemeyi kabul edince iptal edildi

İddialara göre SEDAŞ, elektrik borçları 15 bin lirayı geçen köy camilerinin elektriklerini kesmek istedi araya muhtarlar girdi. SEDAŞ ekipleri bugün Sipahiler Köy camiinin 30 bin liraya ulaşan borcundan dolayı Cuma namazından 45 dakika önce köye giderek caminin elektriklerini kesmek istedi.

 

3 KÖYÜN CAMİSİ ELEKTRİKSİZ KALACAKTI

SEDAŞ, Körfez ilçesine bağlı Sipahiler Köyü caminin 30 bin TL civarı, Osmanlı Köyü camiinin 19 bin TL, Kutluca Köyü caminin 17 bin lirayı bulan borçlarından dolayı elektriklerini kesmek istedi. Köy camilerinin borçlarından haberdar olmayan muhtarlar duruma tepki gösterdi. Cuma namazından önce gidilen Sipahi köyünde muhtar Şerif Ali Kaya borcu ödemeyi kabul edince camii elektriksiz kalmadı.

 

10 YILLIK BORÇTAN YENİ HABERLERİ OLDU

3 köyün muhtarı da bugün SEDAŞ’a giderek durumla ilgili bilgi alırken Osmanlı Köyü Muhtarı Mustafa Çetin, “Diyanet ısınmaya karışmıyormuş, biz camiyi 10 yıl önce inşa ettik, o günden bu yana elektrik borcu birikmiş daha yeni haberimiz oldu bu borçtan. Ben bugün 5 bin lirasını ödedim geri kalan kısmını aylık 3 bin lira ödemek üzere taksit yaptırdım. Isınmayı cemaatin karşılaması gerekiyormuş, bu borcu ben bir şekilde kendi çabamla ödeyeceğim” dedi.

 

BORCUN YARISI USULSÜZ VE GECİKME BEDELİ OLARAK YAZILMIŞ

Kutluca köyü camiine çıkan 17 bin lira borç karşısında şaşırdıklarını belirten muhtar Engin Öztürk, “Bu borç 6 yıllık fakat bize verdikleri faturada 17 bin liranın 8 bin lirası usulsüzlük ve gecikme bedeli olarak yazılmış. Biz hiçbir usulsüzlük yapmadık neden böyle yapılıyor anlamıyorum. Bir ibadethanenin elektriklerini kesmek olmaz. SEDAŞ bu aralar camilerimize taktı. Biz bu borç için SEDAŞ ile görüşeceğiz, usulsüzlük yok. Köyler artık mahalle statüsüne geçtiği için abonelik bir dernek veya kişi üzerine olmalıymış. Biz tekrar abonelik açtıracağız. Küçük köylerde bu sorunlar hep var ama biz elektriği kaçak kullanmadık. Başka yerlerde insanlar kaçak elektrikle ahırlarında ısıtıcı kullanıp hayvanlarını rahat ettiriyor biz burada cemaatimizin ısındığı elektrik için usulsüzlük cezası kesiyorlar. Bu sorunun düzeltilmesi için SEDAŞ ile görüşüyoruz” açıklamasında bulundu.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem