17 Haziran 2019 Pazartesi

Akçaova ve Teksen köyü sular altında kalmayacak

Akçaova ve Teksen köyü sular altında kalmayacak
Güncel Yazdır

Haber

Kandıra’nın köylerini sular altında bırakacağı söylenen Devlet Su İşleri’nin Sungurlu Barajı projesi ile ilgili 2015’te yapılan ÇED Raporu'nun İstanbul 11. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiği öğrenildi. Teksen Köyü Muhtarı Ziyaettin Soykan, "Köylümüze hala şaka gibi geliyor. Sevincimizi siz düşünün" dedi

Kandıra’nın Akçaova ve Teksen Köylerini tamamen sular altında bırakacağı söylenen ve bu köylerle çevresindeki 16 köyü daha etkileyeceği belirtilen Sungurlu Barajı ile ilgili 2015 yılında Akçaova köyünde ÇED Toplantısı düzenlenmek istenmiş, ancak köylülerin engel olmasıyla toplantı yapılamamıştı. Köylülerin eylemine CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet de destek vermişti. Hürriyet, söz konusu ÇED Toplantısı’nda alınan kararın İstanbul 11. İdare Mahkemesi tarafından hukuka uygunsuzluğu nedeniyle iptal edildiğini sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Teksen Köyü Muhtarı Ziyaettin Soykan ise, "Bu bölge Kocaeli'nin en verimli topraklarının olduğu, üretim noktasında bir numara olan bölgeydi. Burada 3-5 yıldır tarım, üretim bitti. Üzerimize ölü toprağı atılmıştı. Köylünün müthiş bir kaybı var. Mahkeme kararı, halkımıza şu an şaka gibi geliyor. Sevincimizi siz düşünün" dedi.

 

HÜRRİYET: MAHKEME DE MANTIKSIZLIĞI GÖRDÜ

Konu hakkında açıklama yapan CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Kandıra’nın Akçaova ve Teksen Köylerini tamamen sular altında bırakacak ve bu köylerle çevresindeki 16 köyü daha etkileyecek olan Sungurlu Barajı ile ilgili köylümüzün her daim yanında olduk, birlikte mücadele verdik. 2015'te Akçaova'da yapılan ÇED Toplantısında yalnız bırakmadık, mecliste sürekli olarak dile getirdik, araştırma önergemizi sunduk. Yanlış yapıyorsunuz, birileri zengin olsun diye kimse toprağından olmayacak, zengin tarım arazileri sular altında kalmayacak demiştik. İstanbul 11. İdare Mahkemesi de yapılan ÇED Toplantısı ve kararının ne kadar mantıksız, haksız olduğunu gördü” dedi.

 

KAZANAN, HALK OLDU

Devamında Hürriyet, "Projenin yapılacağı sahanın özelliğe göre gerekli ve yeterli bilimsel araştırma ve irdelemelerin yapılmadığı, keşif esnafında elde edilen bilgi ve bulgular ile dosyada mevcut veriler esas alınarak yapılacak değerlendirmenin ise çevresel etkileri tam anlamıyla ortaya koyamayacağı sonucuna varılmış olup, eksik incelemeye dayalı olarak hazırlanan ÇED Raporu dayanak alınarak verilen dava konusu 4192 sayılı 'ÇED OLUMLU' kararında hukuka uygunluk bulunmamıştır" diyen idare mahkemesi ÇED'i iptal etmiştir. Kazanan rant değil halk olmuş ve hak yerini bulmuştur” ifadelerine yer verdi.

 

BAYRAM: BİZ DE SADECE İZLİYORUZ

Konu ile ilgili gazetemize konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, "Bu proje, Devlet Su İşlerinin bir projesi. 1980'li yıllarda Bakanlar Kurulu kararıyla İSKİ'ye bu su havzalarından özellikle Karadeniz sahilinden epeyce bir bölüm verilmiş. Biz de sadece mahkeme kararını, gelinen süreci sahamızda olduğu için izliyoruz. Vatandaşın hakkının, hukukunun korunmasını gözetiyoruz" şeklinde konuştu.

 

KÖYLÜLER MUTLU

Davanın taraflarından olan Teksen Köyü Muhtarı Ziyaettin Soykan ise, mahkeme kararı ile ilgili avukatları tarafından bilgilendirildiklerini belirtirken "Köylülerimiz mutlu. 54 yılda projelendirilmiş, 5 yıldır da köylüler ne yapacağını bilemez duruma gelmiş. Bu bölge Kocaeli'nin en verimli topraklarının olduğu, üretim noktasında bir numara olan bölgeydi. Burada 3-5 yıldır tarım, üretim bitti. Beyaz et yapan kümesimiz 30 taneydi, bu proje olmasaydı 60 tane olurdu" dedi.

 

BİZE HALA ŞAKA GİBİ GELİYOR

Devamında Soykan, "Mahkemece alınan karara göre, çevresel etkilerinin tam olarak karşılanmayacak olduğu, hukuka uygunsuz olduğu sonucuna varılmış. İstanbul'un su ihtiyacının karşılanması gerektiği düşünüldü. Bizler de bu topraklarda yaşıyoruz. Sürekli üretmek zorundayız. İnşallah bundan sonra daha iyi şeyler olur. Halkımızı yerinden etmezler. Halkımıza zaten şu an şaka gibi geliyor. Üzerimize ölü toprağı atılmıştı. Köylünün müthiş bir kaybı var. Dededen kalan toprağını satmak zorunda kalanlar oldu bu süreçte. Şu anki sevincimizi siz düşünün" şeklinde konuştu.

 

DSİ KARARA İTİRAZ EDEBİLİR

Son olarak Muhtar Soykan, "Devlet Su İşleri'nin 15 günlük bir itiraz süresi var. ÇED Raporu iptal edildi, ama karara itiraz edebilirler. 850 sayfalık bir ÇED Raporu. İçinde insan yoktu. Tabi ki ülkemizde su olmazsa olmazımız. Ama projeden olumsuz etkilenecek insanları da düşünmek lazım" ifadelerine yer verdi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem