18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

İstanbul’da Sijo Yüksel Yılmaz’a sürpriz

İstanbul’da Sijo Yüksel Yılmaz’a sürpriz
Spor Yazdır

Trabzonlu Antrenör Mustafa Meral kendisinin Jeet Kune Do hocası olan Yüksel Yılmaz’a ilginç bir hediye ile sürpriz yaptı

Cemal Reşit Rey Kongre Salonu’nda Türkiye’den çeşitli illerden antrenörler bir araya geldiler. Etkinlik sonrasında Trabzon’da Muay Thai ve Wushu Kung Fu Antrenörlüğü yapan ve daha sonra branşları arasına Jeet Kune Do’yu da dâhil eden Mustafa MERAL aynı zamanda kendisinin de Jeet Kune Do hocası Yüksel YILMAZ’a porselen tabak üzerine tezhip sanatı çalışması yapılmış, Jeet Kune Do logosu etrafında “JEET KUNE DO” ve “SİJO YÜKSEL YILMAZ” yazılı bir hediye ile sürpriz yaptı.

 

Sijo Yüksel Yılmaz gönlünden kopan bu değerli hediyesi için Antrenör Mustafa MERAL’e teşekkürler etti. Trabzon’dan Antrenör Mustafa MERAL’in yanı sıra Ordu’dan Antrenör Savaş ÇAKMAK, Denizli’den Antrenör Harun ERDEM, İstanbul’dan Antrenör Erkan ÖZAKDAĞ, Amasya’dan Antrenör Musa YAPAL, Kocaeli’den Antrenör Ahmet ŞAHİN, Sakarya’dan Antrenör Muaz AKDOĞAN, İzmir’den Antrenör Ferhing KARA, Tokat’tan Antrenör Halil KOÇAK ve birçok ilden çok sayıda antrenör bir araya gelerek değerlendirme yaptılar.

 

Sijo Yüksel Yılmaz aynı gün içinde Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu (TWF) İcra Kurulu Başkanı Abdurrahman AKYÜZ, TWF Asbaşkanı Tanser KILIÇ, TWF Merkez Hakem Kurulu Başkanı Abdulvahid ALAGÖZ ile de bir araya geldi.

 

Tezhip sanatı nedir?

 

Farsça altın ile süsleme anlamına gelen tezhip, ferman, berat ve Kur’an ayetleri gibi değerli evrak ve levhaların yüksek manevi değerini ifade etmek amacıyla gelişen bir sanat dalıdır. Tezhip çalışmasında zengin bir işçilik dikkati çeker. Tezhipte temel malzeme altın ya da boyadır. Önce altın dövülerek ince bir tabaka oluşturulur; sonra altın varak su içinde ezilip jelatinle karıştırılarak belli bir kıvama getirilir. Eğer boya kullanılacaksa eskiden genellikle toprak boyalar seçilirdi; ancak sonraları sentetik boyalar da kullanılmaya başlandı. Tezhip sanatçısı bir kâğıdın üstüne çizdiği motifi önce sert bir şimşir ya da çinko altlığın üstüne koyarak çizgileri noktalar halinde iğneyle delip uygulanacağı zeminin üstüne koyup delikleri yapışkan bir siyah tozla doldurur. Delikli kâğıt kaldırıldığında motif uygulanacak zemine çıkar. Böylece motif iyice belirginleştirilip altınla ya da boyayla doldurularak tezhip meydana getirilir. Kanuni Sultan Süleyman Devri tezhip sanatının en parlak dönemiydi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem