18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

Sijo Yüksel Yılmaz Çin Spor Bakan Yardımcısıyla

Sijo Yüksel Yılmaz Çin Spor Bakan Yardımcısıyla
Spor Yazdır

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Pekin Üniversitesi iş birliğiyle Türkiye - Çin 2018 Turizm yılı münasebetiyle Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki İpek Yolu Kültür Etkinlikleri’nde Hebei Bölgesi Spor Bakan Yardımcısı Tian Jian Gong ile Sijo Yüksel Yılmaz bir araya geldi. Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu İcra Kurulu Başkanı Abdurrahman Akyüz’ün davetlisi olarak gelen Jıan Gong’un ve diğer Çinli misafirlerin yaptığı konuşmaların çevirilerini Abdurrahma Akyüz’ün Çin’de tahsil görmekte olan ve defalarca Dünya Wushu Kung Fu Şampiyonu olan kızı Elif Akyüz yaptı. Elif Akyüz ve Türk takımı enfes gösteriler yaptı.

 

Çin Spor Bakanı Yardımcısı Tıan Jıan Gong Türkiye'de ve İstanbul’da bulunduğu için çok mutlu olduğunu söyledi. Wushu’nun Çin’in büyük bir kültür ve geleneğini kapsadığını anlatan Tıan Jıan Gong, Wushu’nun Çin’in en ünlü ve en gelişmiş sporu olduğunu söyledi.

 

Çin Pekin Başkent Spor Üniversitesi (CİPE – Pekin Wushu Milli Takımı ve Türkiye Wushu Kung Fu Milli Takımı’nın gösteri ve müsabakalarını içeren festivalde, Taolu ve Sanda branşlarından çeşitli seminer ve gösteriler düzenlendi.  Wushu Kung Fu Profosörü Chuanwei Ding ve Asistanları tarafından Wushu Kung Fu Taolu ve Sanda Eğitim Semineri, Wushu Kung Fu Gösterileri göz doldurdu. Sijo Yüksel Yılmaz şunları söyledi: “Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu muhteşem bir etkinlikle tarih yazdı. TWF Başkanımız Mehmet Zeki Akıncı’nın önderliğiyle, TWF İcra Kurulu Başkanımız Abdurrahman Akyüz’ün duayenliğiyle, TWF Merkez Hakem Kurulu Başkanımız Abdulvahit Alagöz’ün aydınlatıcı semineri ve efsane sunucumuz Orhan Ayhan ağabeyimizin doyumsuz sunumuyla ve elbette elastik Wushu Kung Fu sporcularının sporun sanatını sergilediği estetiğiyle İstanbul’da tarihi bir gün yaşandı. Aslında ulusal ve uluslar arası medyanın canlı olarak yayınlamaları gereken bir programdı. Çin’in Spor Bakan Yardımcısı bile Abdurrahman Hoca’nın davetiyle kalktı buraya geldi. Çin’den Hibei Takımı ve Başkent Üniversitesi takımı gibi Dünya Şampiyonlarından oluşan takımlar gösteri yaptılar. Bu görsel fırsatları kaçıran sporculardan ziyade ulusal medyadır ve onlar aracılığıyla izleyememiş olan milletimizdir. Biz izlerken büyük keyif aldık fakat izleyemeyenler için üzgünüm.”

 

Çinli takımlardan birinin kadrosu:

 

Wei Xin Huan (Hebei Wushu Milli Takım Başkanı)

Yue Lei Jun (Dünya Şampiyonu)

Ju Wen Xin (Dünya Şampiyonu)

Li Zhi Feng (Dünya Şampiyonu)

Wang Zi Wen (Çin Şampiyonu)

Gu Os Hi Qing (Çin Şampiyonu)

Wu Zhen Ao (Çin Şampiyonu)

Liao Quan Quan (Çin Şampiyonu)

Meng Zi  (Çin Şampiyonu)

Wu Zhong (Gençlik Olimpiyatları Şampiyonu)

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem