25 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

Resmi başvuru yapmayanı aday adayı yapmazlar

Resmi başvuru yapmayanı aday adayı yapmazlar
Röportaj Yazdır

Haber

CHP İzmit Belediye Başkan Aday Adayı Cengiz Çakar, İzmit’e atama yapılması kararına ilişkin "Resmi aday adayı olmayanı Genel Merkezin değerlendireceğini düşünmüyorum. Ancak Fatma Kaplan Hürriyet milletvekilimizdir, değerimizdir, çalışkandır. Büyükşehir Belediyesi’nde çok daha katkı vereceğini düşünüyorum" dedi

Cumhuriyet Halk Partisi'nde 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde belediye başkanlığı ve meclis üyeliği için aday adayı olan parti yöneticileri, 1-26 Ekim tarihleri arasında başvurularını teslim etmişti. Büyükşehir dahil 13 belediye için toplamda 18 başvuru dosyası alınmıştı. 5 belediye başkan adayı Parti Meclisi tarafından atanırken geriye kalan 7 ilçenin adaylarının da atama yöntemi ile belirleneceği açıklanmıştı. CHP İzmit Belediye Başkanlığına Nazif Korkmaz ile Cengiz Çakar aday adaylığı başvurusunu gerçekleştirirken aday olmayacağını defalarca açıklayan Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet'in adı da İzmit için geçmişti. Partide ilk başvuruyu gerçekleştiren, İzmit aday adaylarından Cengiz Çakar ile ortağı olduğu Calap İnşaat'ta gerçekleştirdiğimiz sohbette yerel seçim çalışmalarını anlatırken Genel Merkezin atama kararını da değerlendirdi.

 

Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Cengiz Çakar kimdir?

1968 İzmit doğumluyum. Evliyim. Bir kızım, bir oğlum var. Kızım İstanbul Üniversitesi mezunu. Oğlum Kocaeli Üniversitesi’nde eğitim görüyor. Calap İnşaat ortağıyım. Yap-sat ve taahhüt işleriyle uğraşıyorum. İzmit Belediyesi meclis üyeliğine geçtiğim 2009’dan beri devlet işleri ile uğraşmıyorum. Siyasete de 1993 yılında gençlik kolları ile başladım. Bekirpaşa belde kurucu başkanlığı, çeşitli mahalle temsilcilikleri, 2009-2014 yılları arasında İzmit Belediyesi meclis üyeliği yaptım.

 

SAVURGANLIKTAN UZAK DURACAĞIZ

 

Yerel seçim çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Benim yaşam biçiminden dolayı her anında insanlara samimi dokunuşlar hak hukuk adaletten yana davranışlar, ciddi anlamda son 10 yıldır tüm cemaatlere eksiksiz katıldığım için aday olmam konusunda talepleri oldu. Ben de dosyayı teslim ettiğimde partinin önünde yaptığım adaylık acıkmamda her kesimden insanın oraya geldiklerini gördüm. Başta Allah’ın takdiri, sonra örgütümün halkın vereceği karar. Adaymışız gibi son ana kadar çalışmalarımız devam edecek. Daha önceden yaklaşık 2000 esnaf, tüm dernekler, odalar, sendikalarla ilgili daha öncesinde bir turum olmuştu. Benim aday olduğum andan itibaren STK’ların da içinde olacağı ortak bir alanda çalışmak. Aday olduğum gün o insanları da çalışmalarımıza katacağız. Onlarla birlikte ağız birliği ile sokağa çıkacağız. Gittiğim hiçbir yerde olumsuz bir cevap almadım. Bizim çalışma grubumuzda herkes olabilir. Ben kimseyi ötekileştirmedim. Bundan sonra da olmayacak. Belediye meclis üyeliğinde de partili partisiz ayrımı kesinlikle olmayacak. Halkçı belediyecilik nasıl olması gerekirse o şekilde belediyecilik yapacağız. Lüksten savurganlıktan uzak duracağız. Bana teslim edilecek olan her kuruşun hesabını Allah’a verecek olan insanlardan biriyim. İzmit’te herkes benimle gurur duyacak. Devrimci bir başkan geliyor. Lafta değil, Atatürk’ün yaptığı gibi hizmette ve üretimde devrim yapacak.

 

5'TEN AZ OLAN İLÇELERDE KAMUOYU YOKLAMASI

 

CHP İzmit’te resmi olarak 2 aday adayının olması, 95 yıllık partinin hem halkta hem parti içinde nasıl bir izlenim bıraktığını düşünüyorsunuz?

CHP’de delege olmak bile başbakan olmaktan zordur. Kendi iç dinamiklerinin bir çalışma anlayışı var. Bu bölgede gerçekten samimi olarak iki senedir kendini hazırlayan Selman Yıldırım arkadaşımızın adaylığı kamuoyunda bir algı oluşturdu. Son dakikada adaylıktan çekilmiş olması insanları tereddütte bıraktı. Ben de partide ilk başvuran aday adayıyım. Mail yoklaması ile kamuoyu araştırması ile ilgili sonuna kadar bu kararın arkasında olurum demiştim. Bu partide yıllarını vermiş çeşitli görevde bulunanlar aday olmayacaksa bile partinin bu duruma düşmesini engelleyebilirlerdi. Genel Başkan, İzmit ve Büyükşehir’de aday adayı olanların sayısı 5 ve üzeri olursa ön seçim yaparız demişti. Eğer 5’ten az olursa kamuoyu yoklaması yaparız demişti. İl Başkanımız da elini taşın altına koyan adaylarımızın dikkate alınacağı düşünülüyor demişti. Sen aday sayını 2’de bırakırsan ön seçim talebin kabul olur mu?

 

ADAY KİM OLURSA OLSUN DESTEKLERİZ

 

Aylardır İzmit için özellikle Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’in adı geçiyor. Selman Yıldırım’ın vazgeçmesiyle birlikte bir süre de Hakan Tanta’nın adı konuşulmaya başlamıştı. Resmi aday adayı olarak bu isimleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hakan Tanta’nın öyle bir şansı yok. Aday adayı olsaydı tabi ki aday olabilirdi. Ancak aday adayı olmayanı Genel Merkezin değerlendireceğini düşünmüyorum. Ankara’dan öyle bir izlenim aldım. Ama Fatma Kaplan Hürriyet milletvekilimizdir. Değerimizdir. Çalışkandır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde çok daha katkı vereceğini düşünüyorum. Partimizin kararı ne olursa olsun, kim olursa olsun destekleriz. Arkasında dururuz. Ben atamanın aday adayı olan arkadaşlardan olacağını düşünüyorum. Hiçbirinin eksiği yok fazlası var. Onun dışında kaosa sebep verir, sıkıntı doğar. Bu durum partiyi kötü duruma düşürür. Bizim de sokakta bir karşılığımız var. Onu toplum içinde hissediyorum. Aday adayları varken biri atanırsa insanların aklına da farklı şeyler gelir.

 

IMG_8897

 

IMG_8905

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem