22 Ağustos 2019 Perşembe
Bellona

İYİ Parti, eski yöneticilerini mi küstürdü?

 İYİ Parti, eski yöneticilerini mi küstürdü?
Siyaset Yazdır

Haber

İYİ Parti Kocaeli'de yerel seçimlerde aday adaylığı için şu ana kadar başvuru yapan isimlerin bugün açıklanması bekleniyor. Aday adaylığı düşünmeyen partinin eski yöneticileri ise, aynı zamanda partisi için özeleştiride de bulunurken "Eski yöneticiler partiye mi küstü?" sorusunu akıllara getirdi

İlçe başkanlarının atamalarını önceki hafta tamamlayan İYİ Parti'de belediye başkanlığı ve meclis üyeliği için başvuru yapan 2 ismin dışında henüz resmi bir açıklama yapan olmadı. Önceki ay Dilovası'nda İYİ Parti kurucu yönetim kurulu üyesi ve İlçe Başkan Yardımcısı Burcu Üveyik ile Dilovası'nın genç iş adamlarından Metin Daşdemir adaylık başvurusunu İlçe Başkanı Emin Yılmaz'a teslim etmişti. 2 ismin yanı sıra İzmit Belediye Başkanlığı için 4 adayın başvuruda bulunduğu, ancak bu sayının 30'u bulabileceği iddia edilirken Büyükşehir Belediyesi için de 2 ismin başvuruda bulunduğu öğrenildi. İsimleri sır gibi saklanan 2 adaydan birinin ise kent gündemine bomba gibi düşeceği de iddialar arasında... İYİ Parti'de hafta sonuna kadar başvuruda bulunan aday adaylarının bugün İl Başkanlığı tarafından açıklanması bekleniyor. İYİ Parti Kocaeli'de eski yöneticilerin birçoğu ise yerel seçimlerde adaylık düşünmüyor.

 

ÖZELEŞTİRİDE BULUNDULAR

Genel Başkan Meral Akşener tarafından yeniden yapılanma yoluna gitme kararı alınan partide önce mevcut il başkanları ardından mevcut ilçe başkanları istifa etmiş, daha sonra yerlerine yenileri atanmıştı. Genel seçimlerde milletvekilliği için daha önceden istifa eden eski ilçe başkanları, partinin 2. Olağanüstü Kurultayı'nda da Genel İdare Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu listesine giremeyen eski yöneticiler, yerel seçimlerde belediye başkanlığı ve meclis üyeliğine aday adayı olmayı düşünmüyor. Gazetemize açıklamalarda bulunan eski yöneticiler, aynı zamanda partisi için özeleştiride de bulunurken "Eski yöneticiler partiye mi küstü?" sorusunu akıllara getiriyor.

 

SİYASETTEN YORULDUM

Partinin kurucu isimlerinden eski Genel Merkez Disiplin Kurulu (MDK) üyeleri Cumali Durmuş ve Ruhittin Sönmez 2. Olağanüstü Kurultayda Akşener'in yeni listesine girememişti. İl Başkanı Şanbaz Yıldız'ın yeni yönetim kurulu listesinde de yer almayan partinin iki önemli ismi, yerel seçimlerde aday olmayı düşünmediğini ifade ederken Cumali Durmuş, sebebini "Siyasetten yoruldum" cümlesiyle açıkladı.

 

ŞEHRİ BİLMİYORSANIZ BUNA HAKKINIZ YOK

İzmit İlçe'nin ilk başkanı Ufuk Turan da genel seçimlerde milletvekilliği adaylığı için istifa etmişti. Yerel seçimlerde aday olmayacağını belirten Turan, "Yakın çevremizden talepler geliyor. Aklımdan bile geçirmedim. Belediye başkanlığı zor iş. Aday adayı olmuş olmak için aday oluyorlar. Reklam yapmak için. Bakın aday adaylarının birçoğuna bir proje ile çıkan yok. Bu bir bütçe ve plan proje işidir. Bu şehrin sokaklarını sıkıntılarını bilmiyorsanız buna hakkınız yok. Bizden önce yapanlar iyi mi yaptı? Hayır. Daha iyi yapacak olan arkadaşlarımız da var. Beni de göreve layık gördükleri için teşekkür ediyorum. İl başkanı ve ilçe başkanının şu an yapması gereken, en iyi aday statüsünde olanı ikna etmek. Parti önemli değil, biz İzmitliyiz öncelikle. Aday değilim" şeklinde konuştu.

 

BELEDİYE HAYAL OLUR

Turan'ın istifasının ardından göreve getirilen Emrah Alper Bozatlı da Şanbaz Yıldız'ın yeni yönetimini belirlemesinin ardından istifa etmişti. Bozatlı da aday olmayı düşünmediğini dile getirirken partisi için özeleştiride bulundu. Bozatlı, "Bu gidişat iyi değil. Teşkilatlanma henüz tamamlanmadı. Bir memnuniyetsizlik var. Belediye başkanlığı hayal olur. Partinin bu seçimlerde yüzde 3 civarında kalacağını düşünüyorum. İl yönetimi için de teklif geldi, ama istemiyorum" ifadelerine yer verdi.

 

MECLİSE GİREN İSİMLERİ GÖRDÜK

Milletvekilliği adaylığı için görevinden istifa eden ilçe başkanlarından Derince İlçe eski Başkanı Esra Tolu da, yerelde aday olmayı hiç düşünmediğini söyleyerek "Milletvekilliği için aday olmuştum. Genel seçimlerde meclise giren isimleri gördük. Yerel seçimlerde kimler aday olur düşünemiyorum. Bu konuda böyle bir özeleştiri yapmak istedim. Ortaya çıkan tablodan dolayı ben de ne belediye başkanlığı ne de meclis üyeliği düşünüyorum" sözlerine yer verdi.

 

KÖRFEZ İLÇEYİ DÜŞÜNMÜYORUM

Milletvekilliği adaylığı için istifa eden bir diğer isim Gölcük İlçe eski Başkanı Büşra Karademir de bu dönem işlerinin yoğunluğunu gerekçe göstererek aday olmayı düşünmediğini ifade ederken Körfez İlçe eski Başkanı Ömer Toyran, “Partimiz görev verdiği sürece yapmaya hazırız. Ancak Körfez ilçeyi düşünmüyorum” açıklamasında bulundu.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem