22 Ağustos 2019 Perşembe
Bellona

Piyasa şartlarından en çok inşaat sektörü etkilendi

Piyasa şartlarından en çok inşaat sektörü etkilendi
Ekonomi Yazdır

Kocaeli Müteahhitler Birliği Derneği üyeleriyle bir araya geldiği etkinlikte yaptığı basın açıklamasında, “İnşaat sektörü ekonominin lokomotifi olmaktadır” dedi

Kocaeli Müteahhitler Birliği Derneği üyeleriyle kahvaltı programında bir araya geldi. Kahvaltının ardından üyeler sektördeki gelişmeleri görüştü. Görüşmenin ardından dernek tarafından yapılan basın açıklamasında, “Ülkemizde inşaat sektörü, kendisine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep yaratan konumunda olup, ekonominin lokomotifi olmaktadır. Kocaeli Müteahhitler Birliği’nde bu lokomotifin ilimizdeki temsilcilerinden oluşmaktadır.

 

VALİLİK İLE KOORDİNELİ YÜRÜDÜK

Bildiğiniz üzere; kentsel dönüşüm ve mevcut yapılaşma koşulları çalıştayı, uluslararası konut fuarları ve sektör problemlerini analiz ederek sonuç önerilerini gerekli mercilere raporlamak gibi çok önemli işlere imza attık. Bu süreçleri paydaşlarımız olan Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu, Kocaeli Ticaret Odası ve ilgili meslek odaları ile koordineli bir şekilde yürüttük.

 

EKONOMİK PİYASA EN ÇOK İNŞAATI ETKİLEDİ

Türkiye ekonomi piyasasındaki sert yükselişi ve artan enflasyon oranı sektörel bazda en çok inşaat müteahhitleri etkilenmiştir. Yerli alıcının alım gücündeki düşüş ve kredilerdeki yükseliş gayrimenkul piyasasında durgunluğa yol açmıştır. Ayrıca bankaların sektöre olan desteğinin azaltılması sıkıntının artmasına sebep olmuştur.

 

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ BAKANLIKLA PAYLAŞILDI

Türkiye İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu İMKON ile birlikte yürüttüğümüz sektörü ilgilendiren acil çözüm bulunması gereken belirli konuları; döviz kurundaki dalgalanmalardan dolayı inşaat malzemelerindeki artışın kontrol altına alınması, yapı müteahhitleri kanun tasarısının uygulanması, tapu harçlarının sıfırlanması, Konut Kredi fonunun kurulması, yabancılara konut ve gayrimenkul satışlarında reklam ve fuar desteğinin sağlanması, kamu müteahhitlerinin fiyat farkının karşılanması ve tamamen duran kentsel dönüşüm canlandırılması gibi talep ve çözüm önerilerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ilettik.

 

DEVLETİN ALACAĞI TEDBİRLER YETERSİZ

Memleketimizin her karışının değerli olduğunun farkındayız. Ekonomik saldırılarla da dış politikamızın değiştirilmek istendiğini görüyoruz. Kısa vadede devletin alacağı tedbirlerin üye firmalarımızın yetkilileri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde yetersiz kalacağını tespit ettik ve farklı önlemler alarak süreci lehimize çevirecek adımlar atmak için harekete geçtik. Şehrimizi ve projelerimizi tanıtmak üzere Katar-Kuveyt-Azerbaycan-Özbekistan gibi ülkelere uluslararası fuar çalışmaları başlattık” denildi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem