20 Mayıs 2019 Pazartesi

Fırıncılar ekmek üretmeyecek

Fırıncılar ekmek üretmeyecek
Güncel Yazdır

Ekmek gramajı ve fiyatıyla ilgili bakanlıktan gelen karara tepkili olan fırıncılar, dükkanlarını kapatmamak için o gramajlarda ekmek üretemeyeceklerini belirterek her şeye gelen zamdan sonra ekmek fiyatının sabit kalmasının mümkün olmadığını söyleyerek isyan etti

28 Eylül’de Esnaf ve Sanatkarlar Odası 250 gram ekmeğin 210 grama düşürülerek fiyatının aynı kalmasını Ticaret Bakanlığına bildirdi. Fırıncılar 28 Eylül’den itibaren ekmek üretimini 210 grama düşürerek zarar etmekten kurtuldu fakat 10 Ekim tarihinde bakanlık, Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın teklifini reddederek gramajların eski haline dönmesi gerektiğini belirten bir yazı gönderdi.

 

FIRINCILAR İSYANDA

Fırıncılar 36 ay önce 250 gramı 1.25’ten satılmaya başlanan ekmeğin artık zarar ettirdiğini belirterek, ülkede her şeye zam gelirken ekmeğin fiyatının sabit durmasının imkansız olduğunu dile getirdiler. Fırın işletmecisi Orhan Şan yaptığı açıklamada, “Elektrik’e, doğalgaza, akaryakıta, una zam geldi. Bizden istedikleri şekilde ekmek üretmemiz mümkün değil. Doların etkilemediğini söyleyenler un fiyatlarının 3 ayda 78 liradan 102 liraya çıkmasına sesini çıkarmazken günah keçisi olan biz fırıncılar oluyor. Esnaf ve Sanatkarlar Odası bizi zarardan kurtarmak için ekmeğin gramajını düşürdü fakat bakanlık bizi düşünmeden bunu geri çevirdi.

 

‘UNUN, AKARYAKITIN FİYATI DÜŞMEDEN EKMEK ÜRETMEM’

3 ay önce 78 liraya aldığım un çuvalı bugün 102 liraya satılıyor. Bakanlıklar fırıncılara yükleneceğine bize bu fiyatlardan satan insanlarla ilgilensinler. Ben unun, doğalgazın, akaryakıtın fiyatı düşmeden istedikleri gibi ekmek üretemem. Ben yıllardır kaliteli ekmek üretiyorum. İstemeyen benden almasın, kalitemden ödün veremem” dedi.

 

‘BU FİYATLARDA ÜRETECEK OLAN GELSİN ÜRETSİN’

Açıklamasına devam eden fırıncı Şan, “Vali geldi ekmeği 250 gram üretin fiyat aynı kalsın diyor. Gelsinler eğer zarar etmeyeceklerse ben bugün fırının anahtarını veririm beni işçi olarak alsınlar. Bizim devletten istediğimizi unun fiyatı azaltılsın, yatı olana mazotu ucuz vereceğine bize versin” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

EKMEĞİ 250 GRAM ÜRETEN YOK

Kentin birçok noktasındaki fırınlarda 28 Eylül tarihinde geçerli olan fiyat etiketleri bulunurken yeni etiketlerin gelmediğini belirten fırıncılar gelse bile istedikleri gibi üretemeyeceklerini söyleyerek Ticaret Bakanlığı’nın verdiği karara tepki gösterdiler.

 

UN, DOĞALGAZ, ODUN, AKARYAKITA ZAM VAR

36 ay önce ekmeğin gramajı ve fiyatı 250 gram 1.25 olarak belirlendikten sonra geçen 3 yılda doğalgaza, elektriğe, akaryakıta ortalama yüzde 45 zam geldiğini vurgulayan fırın işletmecisi, “Bundan 3 ay önce un 70 liraydı şimdi 105 lira. Biz burada odunla pişiriyoruz ekmeğimizi çok uzağa gitmeye gerek yok odunun tonu 3 ay önce 280 liraydı şimdi 400 liraya zor alıyoruz” dedi.

 

VALİ DAVA AÇMAKTAN VAZGEÇMİŞTİ

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy 28 Eylül tarihinde devreye giren gramaj-fiyat durumu eski haline döndürülmezse süreci yargıya taşıyacağını dile getirmişti.  10 Ekim tarihinde Ticaret Bakanlığından gelen yazının ardından Vali Aksoy Bakanlığın kararını belirterek yargıya gitmeye gerek kalmadığını vurguladı.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM mobesko konak_dr Davetiyem