20 Mayıs 2019 Pazartesi

Saldırıya uğrayan meslektaşları için bir araya geldi

Saldırıya uğrayan meslektaşları için bir araya geldi
Güncel Yazdır

Kocaeli Barosu, 8 Ekim Pazartesi günü Kocaeli Plaza’da bürosunda bıçaklanan Avukat Hüseyin Fener için Kocaeli Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi

Kocaeli Plaza’da bürosu bulunan Avukat Hüseyin Fener ile bir dava için büroya gelen Süleyman A. ile tartışmaya başladı. Tartışma sırasında Süleyman A., yanında bulunan bıçakla Hüseyin Fener’e saldırdı.  Saldırgan Hüseyin A. bürodan kaçmaya başladı. Bıçaklanan Fener’de saldırganın peşinden binadan çıktı. Fener, ruhsatlı silahını çekerek Süleyman A.’ya ateş etmeye başladı. Kurşunlardan kaçmayı başaran Süleyman A. hızla olay yerine terk etti. Bölgeye gelen sağlık ekiplerinin ilk müdahalesi sonrası Fener, Seka Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

 

‘KAYGILARIMIZ YERSİZ DEĞİL’
Kocaeli Barosuna kayıtlı çok sayıda avukatın katıldığı basın açıklamasını Baro Başkanı Sertif Gökçe yaptı. Gökçe açıklamasında “Kamu görevi yapan avukatlara yönelik sözlü, fiili ve silahlı saldırılar, ne yazık ki; kaygı verici boyutlara ulaşmıştır: 10.10.2017 tarihinde yani geçen sene bugün, bürosunda görevi başında silahlı saldırı sonucu hayatını yitiren meslektaşımız Av. Mehmet Samim Geredeli’den sonra, önceki gün de meslektaşımız Av. Hüseyin Fener’in, mesleki faaliyetini sürdürdüğü ofisinin bulunduğu Kocaeli Plaza'nın önünde uğradığı bıçaklı saldırı sonucunda yaralanması ve yine; ülkenin birçok yerinde meslektaşlarımızın saldırıya uğraması, şiddete maruz kalması kaygılarımızın yersiz olmadığını ve durumun vahametini bir kez daha ortaya koymuştur” dedi.

 

‘SALDIRILAR YARGIYA YAPILMIŞTIR’

Açıklamasına devam eden Baro Başkanı saldırganın henüz yakalanmadığını belirterek, “Meslektaşımıza yönelik menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, bu tür saldırıların avukatlık mesleğini yürütmemize engel olmayacağını, savunmanın susmayacağını bir kez daha yüksek sesle dillendiriyoruz. Çünkü biz avukatlar, yüzyıllardır toplumlara önderlik yapmanın, baskılara direnmenin, hiçbir gücün karşısında boyun eğmemenin, doğru bildiğimizi savunmaktan çekinmemenin haklı gururu ve azmiyle cüppelerimizi onurla ve hiç kimsenin önünde iliklemeden sırtımızda taşıyoruz. Yargının vazgeçilmez üç unsurundan biri olan savunma makamını temsil eden avukatlara yönelik saldırılar, yargıya yapılmış demektir.

 

‘SALDIRGANLARIN YARIN AVUKATA İHTİYACI OLACAK’

Bugün avukata atılan yumruk, saplanan bıçak, sıkılan her kurşun adaleti ve bağımsız yargıyı hedef almaktadır. Avukata yönelik her türlü saldırıyı yapanlar da, bir gün kendilerinin de savunmaya ve avukata ihtiyaç duyabileceklerini asla unutmasınlar. Yargının eşit ve kurucu unsuru olan bağımsız savunmayı, yurttaşlarımızın hak arama özgürlüklerini temsil eden biz avukatlar, maalesef görevimizi yaparken baskı altına alınmaya çalışıldığımız, duruşma salonlarında bile şiddet gördüğümüz, sırf savunma biçimimiz beğenilmedi diye tutuklandığımız günlerden geçmekteyiz.

 

‘YAŞAM HAKKI OLMADAN SAVUNMA HAKKINI KULLANAMAYIZ’

Avukatlar uyuşmazlıkların tarafı değildirler. Avukatın, vekil sıfatıyla takip ettiği davanın taraflarıyla özdeşleştirilerek hedef alınması, sözlü, fiili ve silahlı saldırılara uğraması asla kabul edilemez. Can güvenliğinin olmadığı, yaşam hakkının ihlal edildiği bir ortamda, hak arama hürriyetinin teminatı olan savunma hakkının kullanılabilmesi asla mümkün değildir. Değerli meslektaşlarım Avukatlara karşı yapılan saldırılara karşı dik durmak hepimizin ortak görevi ve sorumluluğudur. Kimden gelirse gelsin her türlü saldırı, baskı, haksızlık ve adaletsizlik karşısında pes etmeyen bir meslek için, birlikte çalışmaya ve gayret sarf etmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız bulunmaktadır.

 

‘MÜCADELEMİZE KAZANANA KADAR DEVAM EDECEĞİZ’

Meslektaşlarımıza ve mesleğimize yönelik saldırıların son bulduğu ve savunma makamını itibarsızlaştırmaya yönelik baskıların da kalktığı günler için hep birlikte mücadele etmeliyiz. İnanıyoruz ki bu mücadele sonucunda kazanan bağımsız savunma, hukukun üstünlüğü ve demokrasi olacaktır. Kocaeli Barosu olarak, dün olduğu gibi bugün de, bu tür haksızlıkların ve saldırıların karşısında dik duracağımızı ve hukuk çerçevesinde mücadelemizi sürdüreceğimizi, meslektaşlarımıza karşı yapılan bu tür saldırılara karşı yürütülen hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı bir kez daha yüksek sesle belirtmek isteriz” dedi. Basın açıklamasına katılan çok sayıda avukat, saldırganın bir an önce yakalanmasını ve şiddet olaylarının son bulmasını istedi.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM mobesko konak_dr Davetiyem