20 Mayıs 2019 Pazartesi

Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler karanfillerle anıldı

Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler karanfillerle anıldı
Güncel Yazdır

Haber

Ankara Tren Garı’nda 3 yıl önce meydana gelen bombalı saldırıda hayatını kaybeden 109 vatandaşı anma programında konuşan Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan, “Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi, yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir” dedi

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı’nda yüzlerce insan Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için toplanmış ve miting öncesi gruba yönelik bombalı saldırı düzenlenmişti. Katliamda 109 kişi hayatını kaybetmişti. Katliamın 3’üncü yıldönümünde hayatını kaybedenler için İzmit Sabri Yalım Parkı’nda anma programı gerçekleştirildi. Programa CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, il ve ilçe yönetimleri, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, TMMOB İKK Sekreteri ve MMO Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekçi, KESK’e bağlı sendika temsilcileri, çok sayıda STK temsilcisi ve vatandaşlar katılım sağladı.

 

KIRMIZI KARANFİL BIRAKTILAR

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı anma programı, patlamada hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankarta kurum temsilcileri mum yakarak kırmızı karanfil bıraktı. Daha sonra anma programı oturma eylemi ile sona erdi.

 

ÖFKEMİZ DE ACIMIZ DA DİNMEYECEK

Anma programında açıklamalarda bulunan Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan, “Bundan üç yıl önce ülkemizin içinden geçtiği şiddet ve çatışma ortamının sona ermesi için Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Emek, Demokrasi ve Barış mitingimize savaştan beslenen karanlık odaklar katliamla cevap verdiler. Gerçek katiller dışarda gezdiği için isyanımız her gün biraz daha büyüyor. Katliam sonrası anket yapıp oylarının ne kadar arttığını araştıran ve büyük bir aymazlıkla TV’lerde açıklayanlar, halklarımıza hesap vermedikçe öfkemiz de acımız da dinmeyecektir” dedi.

 

EN BÜYÜK EMANET

Devamında Turan, “Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugün kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Barış karanfillerimize ve ailelerine verdiğimiz sözü 3. Yıldönümü vesilesiyle bir kez daha yineliyoruz: Barış özleminiz yerine gelinceye kadar mücadelemiz bedeli ne olursa olsun devam edecektir. Affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız” ifadelerine yer verdi.  

 

BÜYÜK BİR AİLE OLDUK

Turan’ın ardından ise katliamda hayatını kaybeden Korkmaz Tedik’in babası Erdoğan Tedik, “Anaların gözyaşı dinsin, çocuklar ölmesin diye Ankara’da on binler toplanmıştı. Ben de orada oğlum Korkmaz ile kızım ile katılmıştım. Barış için oradaydık ama ne yazık ki o gün hiçbir önlem alınmadı. 103 aile 500 yaralıyla büyük bir aile olduk. Adalet arayışımız ısrarla devam ediyor. Dayanışma içinde olduğumuz süre boyunca sadece IŞİD’li katiller değil, onlara yol verenler de hesap verir” sözlerini kullandı. Ardından grup, oturma eylemi gerçekleştirdi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM mobesko konak_dr Davetiyem