20 Nisan 2019 Cumartesi
Sabitzade

Darp edilen sağlık çalışanı için bir araya geldiler

Darp edilen sağlık çalışanı için bir araya geldiler
Sağlık Yazdır

S.B.Ü Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde görevli erkek sağlık personeli hastaneye gelen bazı kişilerce darp edildiğini belirten Hastane Yönetimi ve Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi üyeleri, basın açıklamasıyla olayı kınadı.

Hastane çalışanları ve Sağlık-Sen Kocaeli Şube üyelerinin yoğun katılım gösterdiği basın açıklamasında konuşan Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım; “Gün geçmiyor ki sağlık çalışanları olarak sağlıkta şiddet olayları ile karşı karşıya kalmayalım. Dün Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine EKG çektirmek için gelen hasta, çalışan personele hakaretler yağdırmış tedavisini tamamladıktan sonra taburcu edilmiştir. Adeta şehir eşkıyalığına soyunan hasta, akşam saatlerinde yanındaki birkaç kişi ile hastaneye geri dönerek, yanındakiler ile sağlık çalışanımızı darp etmiştir” dedi.

 

‘İLLA ÖLMEMİZ Mİ GEREKİYOR?’

Açıklamasına devam eden Yıldırım, “Kendisini veya yakınını iyileştirmek için var gücüyle çalışan sağlık çalışanlarına sözlü ve fiili şiddet uygulamak, akli muhakeme ve vicdani muhasebe içinde olanların asla yapmayacağı, hastalıklı ve kabul edilemez bir tutumdur. Şifa veren ellerin hasta ve hasta yakınları tarafından şiddet görmesi bizleri derinden sarsarken bu durumun artarak devam etmesi ise endişelerimizi arttırmaktadır. İnsan yaşamını kutsayan, hayatın devamı için çalışan insanların can güvenliğinin olmadığı bir ortamda sağlık üretilebilmesinin ne kadar mümkün olabileceğini ise kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da tedavi ettiği hastası tarafından ateşli silahla saldırıya uğrayan Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret Hacıosman, hayatını kaybetmişti. Artık yeter diyoruz, ‘İlla ölmemiz mi gerekiyor?’

 

‘EL BİRLİĞİYLE SAĞLIKTA ŞİDDETTEN KURTULMALIYIZ’

Yetersiz sayıyla, sağlık hizmetlerinin sunumunda bir devrim yapan ve sağlıkta dönüşümün mimarı olan sağlık çalışanlarımız şiddet olaylarına maruz kalması bizi derinden üzmektedir. Tükenmişlik sınırında hizmet veren, yoğun çalışma şartlarıyla mücadele eden sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması, hem bakanlığın hem de millet olarak bizlerin ortak sorumluluğudur. Türkiye el birliğiyle, sağlıkta şiddet ayıbından kurtulmalıdır.

 

‘GÜVENLİ ORTAM İSTİYORUZ’

Şiddetin önlenmesine yönelik kalıcı ve caydırıcı önlemler alınması artık zaruri bir ihtiyaçtır. Şiddetin önlenmesine yönelik toplumsal olarak hareket etmeliyiz. Zor şartlar altında görev yapan sağlık çalışanlarının bir de şiddet endişesiyle çalışmaları, hayatlarını da olumsuz etkiliyor. Çalışanlara yönelik şiddet uygulayanların sağlık hizmetlerinin SGK tarafından karşılanmaması, özellikle fiziki şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması ve ağır hapis cezaları verilmesi dâhil her türlü önlem artık gözden geçirilmemeli, bir an önce alınmalıdır. Sağlıkta şiddete karşı etkili, caydırıcı cezai işlem uygulanması için alınacak önlemleri önemsiyoruz” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

 

43348563_2253539554688141_8786877658773323776_n

 

43460598_2253539591354804_3862735728794402816_n

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi