25 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

"Devlete karşı suçlarda genel af çıkarılabilir"

Devlete karşı suçlarda genel af çıkarılabilir
Röportaj Yazdır

Haber

Kocaeli Barosu Başkanı Av. Sertif Gökçe, MHP'nin gündeme taşıdığı ve mahkumların ve ailelerinin de umutla beklediği Af Tasarısı ile ilgili "Şahsi suçlardan ziyade devlete karşı işlenen (vergi, imar suçları, sahte fatura vb.) suçlarda TBMM genel af çıkarabilir" dedi

Milyonlarca kişinin umutla beklediği "Af Tasarısı" geçtiğimiz hafta TBMM'ye sunulmuştu. Düzenlemeden 163 bin kişinin yararlanacağı belirtilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Gelsin, üzerinde çalışırız. Atılabilecek bir adım varsa atarız" şeklinde açıklamada bulunmuştu. Biz de ülke gündeminden düşmeyen tasarı, Kocaeli Barosu'nun yaklaşan olağan kongresi ve siyaset konuları üzerine Kocaeli Barosu Başkanı Av. Sertif Gökçe ile röportaj gerçekleştirdik. Sohbet havasında geçen röportajımızda Gökçe, bedelli askerlikte olduğu gibi af yasasında da şartların hazır olması gerektiğini, toplumun tüm kesimlerinin görüşünün alınması gerektiğini belirtti. Af yasasının kimleri kapsamaması gerektiği konusunda görüş bildiren Av. Sertif Gökçe, "Şahsi suçların bir de karşı tarafı var, ki asıl mağdur olan onlar. Karşı tarafı kamu olan ve mağduru bireysel olmayan; örneğin vergi suçları, imar suçları, sahte fatura vb. kısacası devlete karşı işlenen suçlarda TBMM genel af çıkarabilir" dedi.

 

TOPLUMUN TÜM KATMANLARI İLE TARTIŞILMALI

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 24 Haziran Genel Seçimleri öncesi ittifak kurduğu AK Parti hükümetine sunduğu af yasası hala tartışma konusu. Bu zorlu süreçle alakalı siz neler düşünüyorsunuz?

 

Af; hukuki, teknik, toplumsal, siyasal, psikolojik sorunları doğuran bir konu. Dolayısıyla toplumun her katmanında tartışılmadan, düşünülmeden bütün siyasi partilerle mutabakat sağlanmadan çıkarılacak olan bir yasa, toplumsal ihtiyaçtan uzak ve sorunları tam anlamıyla çözemeyen bir yasa olur. Bugün için bütün bu koşulların tamamen sağlandığını düşünemeyiz. Sadece bir siyasi partinin seçim öncesi ve sonrasında ısrarla gündeme getirdiği bir yasa teklifi gibi karşımızda duruyor.

 

BEDELLİ ASKERLİKTE ŞARTLAR UYGUNDU

 

Genel Seçimlerin üzerinden 3 ay geçti. Bu süreçte bedelli askerlik teklifi kabul edildi. Ardından MHP de af yasasını bir kez daha gündemine taşıdı. Af yasasının çıkarılmasını Kocaeli Baro Başkanı olarak siz de doğru buluyor musunuz?

 

 

Yukarda da belirttiğim gibi gerek ülkemiz tarihine gerekse dünya ülke tarihlerine baktığımızda zaman zaman genel af ya da özel afların çıkarıldığını görmekteyiz. Ancak bunun için toplumsal bir ihtiyacın giderilmesi, toplumsal barışın sağlanması ve gerek sivil toplum gerek bürokrasi gerekse de bütün siyasi partiler bu duruma hazır olmalı. Bütün bu şartlar bugün sağlanmadığı için bu yasa, bedelli askerlik gibi çıkmadı. Ancak bedelli askerlikte yukarıda saydığımız şartlar uygun olduğu için hemen çıktı.

 

İKİ DURUMA DA İTİRAZ EDİYORUM

 

Cezaevlerinde umutla bekleyen mahkumlar ve dışarda onların aileleri var. Gündeme getirilmesi dahi insanları umutlandırdı. Hükümetten ‘af söz konusu değil’ açıklaması yapılınca bu insanların psikolojisi de olumsuz olarak etkilendi. Öncesinde böyle bir teklifin gizli tutulması gerekir miydi? Sonuç kamuoyuna daha sonra açıklanmalıydı diyebilir misiniz?

 

MHP’nin sunmuş olduğu teklifte kısmi af niteliğinde cezalarda indirim talebi söz konusudur. Gerekçe olarak da cezaevlerinin doluluğu ve kader mahkumları olarak belirtmektedir. Ben bu her iki duruma da itiraz ediyorum. Çünkü mademki cezaevleri çok dolu; bugün aç olduğu için ekmek çalan, tecavüzden ya da dayaktan kurtulmak için adam öldüren, tweet atan, slogan atan, toplu gösteri yasasına aykırı davranan ve en son 3. Havalimanı'nda daha iyi bir yaşam koşulları istedikleri için eylem yapan işçileri içeri atmayacaksınız. Yani bugün cezaevlerinin dolu olmasının en büyük sebebi budur.

 

KİMLER KADER MAHKUMUDUR?

 

İkincisi; kader mahkumu dediğimizde bunun içinin doldurulması gerekmektedir. Kimler kader mahkumudur? Geniş anlamda baktığımızda bugüne kadar mahkemelerin, hakimlerin vermiş olduğu kararların yanlıştır ki bu yüzden insanların kader mahkumu veya mağdur olduğu düşünülebilir. Ki bu da çok tehlikeli bir durumdur. Ancak kader mahkumları varsa -ki illaki vardır- bunları da yeniden gözden geçirerek yine yargı içerisinde yeniden yargılayarak bu sorun çözülebilir. Aksi takdirde bugüne kadar mahkumiyet alan herkesin kader mahkumu olduğu sonucu ortaya çıkar.  

 

DEVLETE KARŞI SUÇLARDA GENEL AF ÇIKARILABİLİR

 

Af yasası getirilirse kimleri kapsamamalı?

Yukarıda da belirttiğim gibi af konusu çok karmaşık ve değişik sonuçları olan bir durumdur. Dolayısıyla bir mağduriyeti giderelim derken başka bir mağduriyet yaratılmamalı. Çünkü şahsi suçların bir de karşı tarafı var ki asıl mağdur olan onlar. Onlar da ciddi anlamda etkilenirler. Daha büyük mağduriyetlere neden olunabilir. Bana göre karşı tarafı kamu olan ve mağduru bireysel olmayan, örneğin vergi suçları, imar suçları, sahte fatura gibi kısacası devlete karşı işlenen suçlarda TBMM genel af çıkarabilir. Kaldı ki Anayasada özel afla ilgili cumhurbaşkanına verilen yetkiler vardır. Yaşlılık, hastalık gibi sebeplerle cumhurbaşkanı bu yetkisini kullanabilir. Böyle mağduriyetler varsa da cumhurbaşkanı yetkisi ile bu mağduriyetleri giderebilir.

 

BAROLARDAN GÖRÜŞ ALINMADI

 

Baroların ve Barolar Birliğinin burada rolü nedir?

Yukarda da belirttiğim gibi bu tür yasalar çıkmadan önce toplumun her kesiminin özellikle de hukuk kurumlarının görüşlerinin sunulması gerekmektedir. Bugüne kadar konu ile tarafımızdan herhangi bir görüş ve öneri alınmamıştır. Görüş istendiği takdirde kendi görüşlerimizi bildirmekten memnuniyet duyarız.

 

UZUN SÜRE İKTİDARLAR KÖRLÜK YARATIR

 

Kongre yaklaşıyor ve siz bir önceki kongrenizde, tekrar aday olmayacağınızı açıklamıştınız. Uzun süredir başkanlık yapıyorsunuz. Neler söylemek istersiniz?

Sizin de yakından bildiğiniz gibi 2014 yılında çok demokratik bir yarış sonucu ben ve arkadaşlarım Kocaeli Barosu yönetimine seçilmiştik. 2016 yılında ise çok kıymetli meslektaşlarım tek başına aday olma gibi hayatımda hiç unutamayacağım gibi onuru ve gururu bana yaşatmışlardı. Ben de o zamanki tek adaylı kongrede bile 2’nci ve son kez aday olduğumu belirtmiştim. Bugün de bu sözüm doğrultusunda 21 Ekim tarihinde yapılacak olan olağan kongremizde aday olmayacağım. Çünkü ben demokratik anlayışım gereği bütün kurumlarda sürekli değişim olması gerektiğine; yeni heyecanların, yeni ekiplerin, yeni insanların iş başına gelmesi gerektiğine inanıyorum. Uzun süre iktidarlar körlük yaratır. Hizmet aşkını ve sevdasını zayıflatır. Koltuklara bağımlılığı artırır.

 

GÖZÜM ARKADA KALMAYARAK DEVREDECEĞİM

20-21 Ekim'de yapılacak olan kongremizde birbirinden değerli iki arkadaşımız başkanlık için aday oldular. Bize düşen de çok büyük ve demokratik olgunlukla demokratik bir ortam sağlayarak onurla ve gururla taşımış olduğum bu görevi gözüm arkada kalmayarak yeni seçilecek arkadaşlara devretmek olacaktır.

 

Peki CHP Derince için adaylığınız konuşuluyor. Barodan sonra siyasete tekrar atılmayı düşünüyor musunuz?

Ben siyasetin tam içinden gelen bir insanım. CHP’nin gençlik kollarında, ilçe yönetiminde ve il yönetiminde çalışmıştım. 2000-2002 yılları arasında il gençlik kolları başkan vekilliği, 2002-2004 yılları arasında Derince ilçe eğitim sekreterliği ve 2004-2006 yılları arasında il eğitim sekreterliği görevlerinde bulundum. Halen de CHP il delegesiyim. Ancak barodaki aktif görevlerim sebebiyle ve baronun kongresinde meslektaşlarıma, başkanlık görevim boyunca siyasetten uzak duracağımı söylemiştim. Ancak 21 Ekim’den sonra artık özgürüm. Gerektiğinde tabi ki tekrar siyasi arenaya dönebilirim.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem