20 Ağustos 2019 Salı
Bellona

Cumhurbaşkanı, “Atılacak adım varsa, atarız” dedi

Cumhurbaşkanı, “Atılacak adım varsa, atarız” dedi
Güncel Yazdır

Haber

MHP'nin hazırladığı ve bugün TBMM'ye sunmayı planladığı af tasarısının içeriği önceki gün açıklandı. Düzenlemeden 163 bin kişinin yararlanacağı belirtilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gelsin, görürüz, bakarız, üzerinde çalışırız. Atılabilecek adımlar varsa, buna göre atarız” dedi

Milyonlarca kişinin merakla beklediği “Af tasarısı” bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuluyor. Önceki gün MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, partisince bugün Meclis’e sunulacak af teklifini, genel merkezdeki basın toplantısıyla açıkladı. “Düzenlemeden faydalanacak kişi sayısı 162 bin 989” diyen Yıldız, teklifin 19 Mayıs 2018’den önceki suçları kapsadığını belirterek, bu tarihe kadarki suçlarda 5 yıl şartlı indirim olacağını belirtti. Konuyla ilgili dün görüşlerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, devlete karşı işlenmiş suçlar üzerinden olmak kaydıyla, atılabilecek bir adam varsa atabileceklerini söyledi.

 

CEZADA ŞARTLI İNDİRİM
Önceki gün af tasarısını açıklayan MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız düzenlemeden faydalanacak kişi sayısının 162 bin 989 olduğunu belirterek, “Amacı 19 Mayıs 2018 tarihi dahil olmak üzere bu tarihten önce işlenen kanunla ayrı tutulanlar hariç 5237 TCK, 765 eski TCK ile özel kanunlardaki suçlar bakımından ceza sürelerinden şartlı indirim yapılması ve infazı kalmayanların salıverilmesidir. Bir defaya mahsus 5 yıl indirilir, ceza kalmazsa hükümlü salıverilir. Kovuşturma evresinde ise görevsizlik, soruşturma evresinde alt sınır göz önüne alınarak bir defaya mahsus 5 yıl indirim ile değerlendirilir.” dedi.

 

CUMHURBAŞKANI KONUŞTU

Konuyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu konudaki temel ilkemiz şudur; eğer bir af, devlete karşı işleniyorsa devletin bunu af yetkisi olabilir. Fakat şahıslara karşı işleniyorsa, bunun af yetkisi devlette değildir. Ancak bunu affedebilecek merci, o şahısların, mazlum, mağdur insanların ta kendisidir. Biz o yetkiyi devlet olarak kendimize alamayız. O yetki ancak o ailenin kendine aittir. Bunun dışında parasal suçlar, hırsızlık, şu, bu... Aynı şekilde edebilir miyiz? Bu afla ilgili talebin içeriği A'dan, Z'ye ancak Meclise gönderildiğine göre bunların üzerinde arkadaşlarımız da gerekli çalışmaları yaparlar.

 

“ÜZERİNDE ÇALIŞIRIZ”

Sözlerini sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bakılır, atılabilecek adım varsa, üzerinde durulur. Ama şu anda televizyonlarda konuşulanlara bakıldığı zaman, tabii bunlar genelde kişileri de ilgilendiren bir konu... 164 bin veya 162 bin kişi... Bunların devletle alakası noktasında arkadaşlarıma sordum. 'Devlete karşı işlenmiş bu tür veya bu sayıda bir suç söz konusu değil' dediler. Gelsin, görürüz, bakarız, üzerinde çalışırız. Ona göre de atılabilecek adımlar varsa, buna göre atarız veya nereye kadar, ne kadarı ayrı bir konu. Bunlar üzerinde çalışırız." ifadelerini kullandı.

 

ŞARTLI SALIVERME GİBİ
Önceki gün tasarının içeriğini açıklayan Yıldız, tasarının özel ya da genel af olmadığını belirterek “Eski TCK 448’inci madde kasten adam öldürme fiilini düzenler. Ceza 24 yıl. Hükümlü üçte bir müddetle, 8 yıl şartlı olarak tahliye edilir, suç işlerse infazı yanardı. 16 yıldan 5 yıl düşürülecek, süreden 5 yıl şartlı indirim yapılacak. Şartlı salıvermeye benzer yeni müessese. Kanunun kabulü için bize göre 66 yılından beri AYM kararları gözden geçirilmiştir, çelişkili kararlar da vardır ancak teklifimiz için nitelikli çoğunluk gerekmez. Eğer affın ardından suç tekrarlanırsa, ceza yeniden işleyecek.” dedi.


YETERSİZ FİZİKİ KOŞULLAR
Cezaevlerinde fiziki koşulların oldukça yetersiz olduğunu söyleyen Yıldız, “Doluluk, buradaki insanların insan haklarına aykırı şekilde olmalarına neden olmaktadır. Türkiye’de 449 cezaevinin kapasitesi 211 bin 274’tür. Dün itibariyle cezaevlerinde toplam 253 bin 535 kişi bulunmaktadır. Cezaevi şartlarında insanların sağlığı bozuluyor, onur ve haysiyetle yaşamak zorlaşıyor. Fiziki yetersizlikler provokasyonlara açık halde.”

 

HANGİ SUÇLAR KAPSAM DIŞI?
Teklifi kapsamı dışında kalan suçlar ise şöyle: Soykırım, insanlığa karşı suçlar, örgüt, kasten öldürme, insan üzerinde deney, organ-doku ticareti, işkence, eziyet, cinsel saldırı, çocuğun cinsel istismarı, reşit olmayanla cinsel ilişki, cinsel taciz, devletin birliği ve bütünlüğünü bozma, düşmanla işbirliği, devlete karşı savaşa tahrik, milli yararlara karşı faaliyetle bulunma, yabancı devlet aleyhine asker toplama, askeri tesisleri tahrip, düşman devletle maddi ve mali yardım


ANAYASA İHLALİ
Anayasa ihlali, cumhurbaşkanına suikast fiili saldırı, yasama organına karşı suç, hükümete karşı suç, hükümete karşı silahlı isyan, silahlı örgüt, silah sağlama, suç için anlaşma, askeri komutanlıkların gaspı, halkı askerlikten soğutma, askerleri itaatsizliğe teşvik, yabancı hizmetine asker yazma yazılma, savaş zamanında emirlere uymama, savaş zamanında yükümlülükleri yerine getirmeme, savaşta yalan haber yapma, seferberlikle ilgili görev ihlali, düşmanla unvan ve benzeri payeleri paylaşma ve kabul.


ATATÜRK ALEYHİNE SUÇLAR
Devletin güvenliğine ilişkin belgeler, devlet güvenildiğine ilişkin bilgileri temin etme, siyasal veya askeri casusluk, devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, uluslararası casusluk, askeri yasak bölgelere girme, devlet sırlarından yararlanma, yasaklanan bilgileri temin, yasaklanan bilgilerin casusluk maksadıyla temini, yasaklanan bilgileri siyasal askeri casusluk maksadıyla açıklama, taksir sonucu casusluk, devlet güvenliğiyle ilgili belgeleri elinde bulundurma, terörle mücadele kapsamındaki suçlar, Atatürk aleyhine işlenen suçlar, orman kanunundaki suçlar. 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem