18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

Tarihi bina tehlike saçıyor

Tarihi bina tehlike saçıyor
Güncel Yazdır

İzmit’e bağlı Hacıhasan Mahallesi’nde bulunan ve 4 yıl önce çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale gelen tarihi bina yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya

“Tarih Koridoru” projesinin uygulandığı mahallede bulunan "Kortel Konağı" veya "Yeşil Konak" olarak bilinen Av. Nuran Kortel’e ait olan yaklaşık 100 yıllık üç katlı ahşap bina 22 Ağustos 2014 tarihinde çıkan yangınla kullanılamaz hale geldi. Bina sakinleri yangın sonrası başka yerde yaşamaya başlarken bina kaderine terk edildi.

 

BİNANIN GİRİŞLERİ KAPATILDI

Zaman içerisinde metruk binaya dönüşen yapı bir süre evsizlerin ve uyuşturucu kullanıcılarının uğrak noktalarından birisi oldu. Bunun üzerine Hacıhasan Mahalle Muhtarı Ömer Uzun, İzmit Belediyesi’ne durumu belirtti. Belediye ekipleri yaptıkları incelemede binanın özel mülk olmasından dolayı yıkımının yapılamayacağını fakat girişlerinin kapatılacağını bildirerek binaya girişlerde kullanılan kapı ve pencereleri korkulukla kapattı.

 

AHŞAP PARÇALARI SOKAĞA DÖKÜLMEYE BAŞLADI

Bina zaman içerisindeki bakımsızlık ve şiddetli yağışlar sonucu yıkılma tehlikesi geçirmeye başladı. Binanın yanan ahşap parçaları ve yıkılan çatının bir kısmında bulunan kiremitler rüzgarın etkisiyle sokağa dökülmeye başladı. Sokaktan geçen vatandaşlar için tehlike oluşturan yapının yıkılması için mahalle sakinleri ve muhtar İzmit Belediyesi’ne dilekçe verdi.

 

TARİHİ OLMAKTAN ÇIKARILACAK

19 Eylül tarihinde gerçekleştirilen Kocaeli Valiliği İzmit Muhtarlar Toplantısı’na katılan muhtar Ömer Uzun, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’a binanın durumunu anlatarak yıkılmasını istediklerini ve bina sahiplerinin binayı restore ettirecek güçte olmadığını yıkım için izin verdiklerini belirtti. Vali Aksoy, durumu Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan’a ve İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a ileterek binanın gerekirse tarihi yapıdan çıkarılmasını ve vatandaşlar için tehlike oluşturmasını engellemek amacıyla yıkılması talimatını verdi. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, binanın yıkım için gerekli prosedürlerinin tamamlanmasının ardından en kısa sürede yıkılarak vatandaşlara tehlike oluşturmayacağını belirtti. Öte yandan Hacıhasan Mahalle Muhtarı Ömer Uzun yaptığı açıklamada, bina sahibi Av. Nuran Kortel’in binayı yaptıracak güce sahip olmadığını bunun için belediye ekiplerinin yıkımı gerçekleştirmelerine izin verdiğini ifade etti.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem