16 Temmuz 2019 Salı

“Amacımız, dededen kalan mirası yaşatmak”

“Amacımız, dededen kalan mirası yaşatmak”
Güncel Yazdır

Haber

Gölcük Belediyesi’nin 26’ncı Yeşil İhsaniye Elma Festivali’nin tanıtım toplantısında konuşan Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “İhsaniyemiz yeşilini korumaya, üretim yapmaya devam ediyor. Amacımız, sınırlı da olsa üretimde ısrarla çalışan dededen gelen bu mirası yaşatmak” dedi

Gölcük Belediyesi tarafından 26’ncısı düzenlenecek olan Yeşil İhsaniye Elma Festivali’nin İhsaniye’de tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. İhsaniyeli Siyami Timur ve Metin Denizli’nin yıllık 30 ton elma üretimi yaptığı bahçede düzenlenen tanıtım toplantısına Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, başkan yardımcıları, üreticiler katılım sağladı.

 

7 BİN TON ÜRETİMİ HEDEFLİYORLAR

Toplantıda konuşan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “Dün gibi hatırladığımız zaman üzerinden bir yıl geçmiş. Bir yıl daha geçti, yaşlandık diye üzülüyoruz. Allah hepimize sağlıklı mutlu yaşamayı nasip etsin. Haberler var sevinç veriyor, haberler var insanı üzüyor. Biz de mutluluğu paylaşmayı arzu ediyoruz. İhsaniyemiz yeşilini korumaya gayret ediyor. Geçimini meyveden sağlıyor. Bizim hedefimiz de sınırlı da olsa üretimde ısrarla çalışan dededen gelen bu mirası yaşatmak. Üreticilerimiz bu sene yaklaşık 7 bin ton elma üretmeyi hedefliyor. Kalitesi ve lezzeti tartışılmaz” şeklinde konuştu.

 

15 BİN ÜRETİCİMİZ VAR

Devamında Başkan Ellibeş, “Ekonomik kaygı ve korkular insanları kısa vadede birtakım önlemler almaya itiyor. Tarım alanlarını imara açmamak için mücadele ediyoruz. Var olan meyve bahçelerinde üreticilik yapacak insanların sayısı azalıyor. Gölcük’te 15 bin civarında üreticimiz var. Bu küçümsenmeyecek bir rakam” ifadelerine yer verdi.

 

14-15 EYLÜL’DE

Yerel yönetimler yasası ile belediyelerin birleştirilerek yeniden yapılanmasıyla birlikte Gölcük Belediyesi bünyesinde gerçekleşen birleşmenin ardından, Gölcük Belediyesi öncülüğünde 14-15 Eylül 2018 tarihleri arasında Yeşil İhsaniye Elma Festivali’nin 26’ncısı gerçekleşecek. Gölcük Belediyesi 26. Yeşil İhsaniye Elma Festivali bu yıl da büyük bir coşkuyla gerçekleştirilecek.

 

KONSERLER VERİLECEK

Yeşil İhsaniye Elma Festivali’nde birçok etkinlik de icra edilecek. Festival münasebetiyle 15 Eylül Cumartesi Saat 20:30 İhsaniye Şehit Piyade Er Arif Subaşoğlu Meydanı’nda Taner Eyüpoğlu ve Gizem Kara konser verecekler. Golden Delicious, Starking Delicious, Starkrimson, Garny Smith ve Gölcük Armudu dallarında yarışmalar yapılacak.

 

14 EYLÜL 2018 CUMA

13.30 Yazlık-Hisareyn-Halıdere-Ulaşlı (Elma dağıtımı)

15.00 Değirmendere elma dağıtımı (Çınarlık meydanı)

16.00 İzmit yürüyüş yolunda Elma dağıtımı

17.30 Gölcük Anıtpark’ta elma dağıtımı.

 

15 EYLÜL 2018 CUMARTESİ

09.00/1200 Üreticilerin yarışma elmaları ve armutlarını teslim etmeleri

(İhsaniye İlköğretim Okulu)

13.00/17.00 Yarışma elmaları ve armutlarının teşhiri, jürinin değerlendirmesi (İhsaniye İlköğretim Okulu bahçesi)

20.00  Elma Yarışması Sonuçlarının Açıklaması ve Ödül Töreni (İhsaniye Kent Meydanı)

20.30  Konser (Taner Eyüpoğlu-Gizem Kara)

 

YARIŞMA HEDİYELERİ

*1’ncilere kupa, 1’er adet Cumhuriyet Altını ve tarım ilacı,

*2’ncilere plaket, 1’er adet yarım altın ve tarım ilacı,

*3’üncülere plaket, 1’er adet küçük altın ve tarım ilacı,

*4’üncülere mansiyon ödülü plaket (tarım ilacı)

*5’incilere mansiyon ödülü plaket (tarım ilacı)

*Her katılımcıya Teşekkür Belgesi ile birlikte 1 adet tarım ilacı (göztaşı) ve testere verilecek.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem