16 Temmuz 2019 Salı

Veteriner Odası Başkanı şarbonu değerlendirdi

Veteriner Odası Başkanı şarbonu değerlendirdi
Güncel Yazdır

Haber

Kocaeli Veteriner Hekimler Odası Başkanı Orhan Altuntaş, “Şarbon Türkiye’nin gerçeği, ancak bu konuyla ilgili bu kadar fırtına koparmanın gereği yok” dedi

Son dönemde artış gösteren şarbon hastalığı vakaları ile ilgili iddialara yönelik Kocaeli Veteriner Hekimler Odası Başkanı Orhan Altuntaş, oda binasında basın açıklaması düzenledi. Altuntaş, şarbonun Türkiye’nin gerçeği olduğunu, anacak bu konuyla ilgili fırtına koparmanın gereği olmadığını ifade etti. Gölcük’te yaşanan şarbon paniği ile ilgili konuşan Altuntaş, “İşletme içerisinde ölen hayvan yok. Vatandaşın biri kesim yapmış, ancak eti kendisi getirmiş. İşletme içerisinden numune alınmamış. O işletme işini ciddi yapan bir yer. Tedbir amaçlı karantinaya alındı” dedi.

 

MÜCADELEDE DAHA ETKİN OLUNMALI

Toplantıda konuşan Kocaeli Veteriner Odası Başkanı Orhan Altuntaş, "Son günlerde, Ankara, İstanbul ve yurdun çeşitli İllerinde yaşanan Antraks (Şarbon) hastalığı ile ilgili olaylar; başta Tarım ve Orman Bakanlığı  olmak üzere devletin ilgili kurumlarının hayvan hastalıkları ile mücadelede daha etkin olması gerektiğini ve bu konudaki eksiklikleri bir kez daha göstermiştir. Hayvan hastalıkları ile mücadelede önemli bir yere sahip Veteriner Hekimliği hizmetlerinin de değeri toplum tarafından bir kez daha hatırlanmış ve anlaşılmıştır” dedi.

 

ÖLÜMLERE NEDEN OLANLARI VAR

“Şarbon hastalığı önemli bir zoonoz hastalıktır” diyen Altuntaş, “İnsanlarda üç ayrı şekilde seyredebilmektedir. Bulaşma şekline göre; deride, sindirim sisteminde ve solunum sisteminde yerleşmektedir. Deride görülen şekli kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Sindirim sistemi ve solunum sisteminde görülenler ise ölümlere neden olabilmektedir. İnsanlarda bulaşma; doğrudan hasta hayvanla temas veya hasta hayvanın etinin yenmesiyle olmaktadır. Bu nedenle, hasta hayvanların kesimine izin verilmez, kesim sonrası hastalık teşhis edilir ise hayvanın etinin tüketilmesine izin verilmez, imha edilir” şeklinde konuştu.

 

ÜRETİCİYE TAZMİNAT OLARAK ÖDENECEK

Sözlerine devam eden Altuntaş, “Hayvan sağlığı ve insan sağlığı yönünden riskleri nedeniyle imha edilecek hasta hayvan ve etlerinin, kaçak kesimler yoluyla tüketime sunulmasını önlemek adına, bu tür hastalıklar tazminatlı hastalık olarak değerlendirilmekte ve hayvanın değeri belirlenerek üreticiye tazminat olarak ödenmektedir. Bu durumda üretici, maddi zarar endişesi duymadan bu tür hastalıkları yetkililere rahatlıkla ihbar etmektedir. Ancak; hastalık tazminatlı değilse ve eti imha edilecekse bunu bilen üretici bu hayvanını kaçak yollarla tüketime sunmayı deneyecektir. Bu da, hayvan sağlığı, çevre sağlığı ve dolayısıyla insan sağlığı açısından önemli riskler ortaya koyacaktır" ifadelerini kullandı.

 

VETERİNER KONTROLÜ OLMADAN KESİLEN GÜVENSİZ

Altuntaş, “Günümüzde 200’den fazla zoonoz hastalık riski de göz önüne alındığında, veteriner hekim kontrolü dışında kesilen hiçbir hayvanın etinin güvenli olmadığı açıkça ifade edilebilir. Bu nedenle, tüm hayvan kesimleri, yasal olarak mezbaha ve kesimhanelerde yapılmak zorundadır. Ancak; kurban kesimleri bu yasal düzenlemenin dışında tutulmuştur. Kurban kesimleri, ülkemizdeki yıllık kesimlerin % 25’ini kapsamaktadır. Mezbahalarımız bugün %25 kapasite ile çalışmaktadır. Kurbanlık kesimlerinin tamamının mezbahalar ve kesimhanelerde yapılması mümkündür. Hayvan ve insan sağlığını korumak adına, kurbanlık kesimleri için getirilen bu istisnanın gözden geçirilerek, kesilen kurbanların da mutlaka veteriner hekim kontrolünden geçmesi sağlanmalıdır” sözlerine yer verdi.

 

2018’DE 5 VAKA

Altuntaş, “Sağlıklı hayvan sağlıklı gıdayı; sağlıklı gıda da sağlıklı toplumları oluşturacaktır. Bu zincirin en önemli halkası Veteriner Hekimler ve güçlü bir Veteriner Hekimliği teşkilatıdır. İvedilikle bu teşkilatın oluşturulması ve yetkili kılınması halk sağlığı ve gıda güvenliğinin de teminatı olacaktır. Sağlık bakanlığı verilerine göre;2008-2017 yıllarını kapsayan 10 yıllık dönemde, yıllara göre farklı sayılarda şarbon vakası kayıtlara geçti.2008yılında 335 vaka kaydedilirken, en düşük olarak2016`da 32 ye gerileyen vaka sayısı geçen yıl 37 ye yükseldi. Son 10 yılda ölen insan sayısı 10 dur. Kocaeli’de büyükbaş hayvanlarda 2012’de 1, 2017’de 1 ve 2018'de 5 vaka görülmüştür” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem