18 Temmuz 2019 Perşembe

GTÜ'de boş kontenjan yok

GTÜ'de boş kontenjan yok
Eğitim Yazdır

Gebze Teknik Üniversitesi lisans kontenjanları ilk tercih döneminde doldu. Üniversiteye yerleşen öğrencilerin yüzde 21’i ilk 3 tercihlerine GTÜ’yü yazdı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yükseköğretim tercih sonuçlarının açıklanması ile Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) ‘nde lisans kayıt işlemleri 3 Eylül pazartesinden itibaren başladı. 2018-2019 Akademik Yılına tüm fakülte ve bölümleri ile hazır olan GTÜ’nün tercih sonuçlarına göre kontenjanları tamamen doldu. Türkiye geneli üniversitelerin doluluk oranın yüzde 84.6 olduğu bu dönemde GTÜ, yüzde yüz doluluk oranı ile tercih dönemini kapattı.

 

Tercih sonuçları hakkında bilgi veren GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan sonuçlardan memnuniyet duyduğunu dile getirerek GTÜ'nün akademik kadrosunun nitelikli olması, çağın gereksinimi ve ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda yüksek kalitede eğitim verilmesinin GTÜ' yü tercih edilme noktasında üst sıralara taşıdığını belirtti.  Aslan, " 2018- 2019 Akademik Yılı lisans kontenjanımız ilk tercih döneminde yüzde yüz doldu. Alanlarında önemli çalışmalara imza atan güçlü akademik kadromuz ve bunun getirisi kaliteli eğitim yapımız ile üniversite adaylarının tercih odaklarından biri olduk. Üniversitemizi tercih eden öğrencilerin yüzde 21’i ilk 3 tercihlerine ve yerleşen öğrencilerin büyük çoğunluğu ilk 5 tercihi arasına GTÜ' yü yazmıştır. Bu durum üniversitemizi tercih eden öğrencilerimizin bilinçli olarak tercihlerini GTÜ' den yana kullandıklarını göstermiştir." dedi. Aslan, tanıtım günlerinde edindiği izlenimlerden öğrenci ve ailelerinin, GTÜ’ nün ulusal ve uluslararası başarılarını yakından takip ettiklerini ve üniversiteyi tanıyarak tercihlerini bu yönde gerçekleştirdiklerini ifade etti.

 

GTÜ’ ye yerleşen öğrencilerin illere göre dağılımının sıra ile İstanbul, Kocaeli ve Bursa başta olmak üzere çeşitlilik gösterdiğini belirten Aslan yerleşen öğrencilerin lise mezuniyetlerinin ise büyük oranda Anadolu ve Fen Liseleri ağırlıklı olduğunu söyledi. Rektör Aslan, sıralama hesaplamasında yapılan değişikliğe rağmen üniversitenin birçok bölümünde başarı sıralamasının yükseldiğini sözlerine ekledi. Aslan GTÜ’nün akademik çalışmalarının yanında ülke ve bölgenin ihtiyaçlarına yönelik kendinden beklenen tüm sorumluluklarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmeye devam ederek, uluslararası alanda Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek için çalışmalarına hız verdiğini vurguladı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem