19 Temmuz 2019 Cuma

Taşdemir: Büyükşehir mezbahası neden ruhsatlı değil?

Taşdemir: Büyükşehir mezbahası neden ruhsatlı değil?
Siyaset Yazdır

Haber

CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, Büyükşehir Belediyesi mezbahasının ruhsatsız olduğunu ifade ederken “Büyükşehir Belediyesi’nin kaçak mezbahasında hayvan kesimlerini gerçekleştiriyorlar. Sayın Karaosmanoğlu neden bu mezbahayı ruhsatlı hale getirmiyor?” dedi

CHP Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Engin Taşdemir ve meclis üyesi Orhan Tanış, CHP il binasında düzenlenen toplantıda gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Meclis üyeleri, meclisten önceki hafta kentin sorunlarını dile getirmek amacıyla düzenlenen toplantılarda bu ay Büyükşehir Belediyesi’nin Sekapark’a yapmış olduğu kongre merkezi, ruhsatsız olduğu iddia edilen mezbaha ve kentin önemli noktalarından imarla ilgili yaşanan sorunları ele aldılar. Toplantıda konuşan Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “Kentimiz iyi yönetilmiyor. Basiretsiz belediye başkanları her geçen gün kötüye gidiyor” yorumunu yaparken, meclis üyesi Orhan Tanış ise, “Bu ilde ruhsatsız cami var, ruhsatsız yol ve kavşaklar var. Bu belediyeyi yönetenler ne iş yapıyor” ifadelerini kullandı.

 

KARAOSMANOĞLU ŞEHRİ KÖYE ÇEVİRDİ

Toplantıda ilk olarak konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “Bugün Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı çeşitli hatalar ve birkaç ana konu hakkında bilgilendirme yapacağız. Kentimiz iyi yönetilmiyor. Basiretsiz belediye başkanları her geçen gün kötüye gidiyor. Böylesine geliri yüksek bir kent bunu hak etmiyor. Kocaeli gibi bir kenti 14 yıldır yöneten Sayın Karaosmanoğlu ve yönetimi şehri köye çevirmiştir. Bunu dile getiren Sayın Zeki Aygün’dür. E-5 Karayolu’ndan geçerken Kocaeli’nin köye benzediğini söyleyen bir AK Partili Zeki Aygün’dür” dedi.

 

SEKAPARK'A YAPILMASI MANTIKSIZ

Devamında Taşdemir, "Örneğin Sekapark’ın olduğu bölgeye yapılaşma olmayacağı söyleniyordu. Ancak şimdi baktığımızda mantar gibi binalar türüyor. Oraya son olarak yapılan 3 bin kişilik kongre merkezi bulunuyor. Bu kongre merkezinin oraya yapılması çok saçmadır. Orada bir etkinlik olduğunda insanların hem trafik açısından hem de bölgede yer tutması açısından sorun yaşayacağı aşikardır. Bu tip çalışmalar yıllar sonrasını düşünerek yapılmalıdır. Zaten sahilde 2 adet yol mevcut ve günün belirli saatlerinde yoğunluk yaşanıyor. O yüzden 3 bin kişilik bir kongre merkezinin oraya yapılması akla ve mantığa uymamaktadır. Yine her zaman yaptıkları gibi şehrin dinamiklerine uymadan kendi kendilerine karar vermişlerdir” ifadelerine yer verdi.

NİÇİN BU MEZBAHAYI RUHSATLI YAPMIYOR?

Taşdemir devamında vatandaşların hala Büyükşehir Belediyesi’nin kaçak mezbahasında hayvan kesimlerini gerçekleştirdiğini belirterek "Fakat vatandaşlara fatura ve makbuz olarak farklı ilçelerden makbuz kesiliyor. Sayın Karaosmanoğlu niçin bu mezbahayı ruhsatlı hale getirmiyor? Burayı ruhsatlı hale getiremeyen Sayın Karaosmanoğlu, ruhsatsız yapılarda yaşayan vatandaşlara ne söyleyecek? Önümüzde bir yerel seçim var ve biz Sayın Karaosmanoğlu’nun heyecanı olmadığını görüyoruz. Biz artık ondan farklı bir proje beklemiyoruz. Kentin markalaşması yolunda çalışmalar yapmasını beklemiyoruz. İnşallah yerel seçimler sonrasında sosyal demokrat bir yapı ile kentimiz daha çağdaş bir yapıya kavuşacaktır” şeklinde konuştu.

 

KENTİ YÖNETMEYİ BECEREMİYORLAR

Ardından konuşan meclis üyesi Orhan Tanış, “Kocaeli’de biz Allah’a emanet olarak yaşıyoruz. Bunun en tipik örneği geçenlerde Kartepe de bulunan bir macera parkında meydana gelen ve can kaybının yaşandığı kaza. Bakın öyle 2 bin 530 m2 bir yapıdan söz etmiyoruz. Bu ilde ruhsatsız cami var, ruhsatsız pazar alanı var, ruhsatsız yol ve kavşaklar var. Bu belediyeyi yönetenler ne iş yapıyor? Sonrası ne oluyor? Türkiye genelinde kaçak yapılaşma sorunu öylesine büyüyor ulusal sorun haline geliyor ki imar affı çıkarmak zorunda kalıyor. Çıkan affın alt yapısını hazırlamıyor, vatandaşı bir kaosun içine sokuyorlar. Kenti, ülkeyi yönetmeyi beceremiyorlar” ifadelerini kullandı.

 

TARTIŞMASAYDIK NE OLACAKTI?

Devamında Tanış, “Bakın geçen ayki mecliste Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgili sorulması ve tartışılması gereken pek çok konuyu ortaya koyduk. Sonuçta tesisin bu kadar büyük kapasite ve büyük maliyetle yapılmasının çok da doğru olmadığı görüşü ortaya çıktı. En azından bunu düşünmeye başladılar. Peki, tartışmasaydık ne olacaktı? Gereksiz büyük kapasiteli ve yüksek maliyetli bir tesisi yapmaya devam ediyor olacaktık” dedi.

 

BİZİ DİNLEMEYİP YAPILAŞMAYA AÇTILAR

Tanış sözlerini, “Biz MİA konusunda bazı sıkıntılara dikkat çekerken bizi akıl tutulması ile suçlayanlar, bugün MİA konusunda çıkmaza girmiş ve konuyu Sayın Cumhurbaşkanına havale etmek zorunda kalmışlardır. Yine Gebze Askeri Alanın TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi tarafından konut, ticaret ve turizm yoğunluklu yapılaşmaya açan karara karşı çıkmış ve gündüz nüfusu 1 milyona yaklaşan Gebze ilçesi için bu açık alanın hayati öneme haiz olduğunu ve bu alanın yeşil alan olarak kalması gerektiğini söyledik. Bizi dinlemeyip o alanı yapılaşmaya açtılar, sonra ne oldu? Sayın Cumhurbaşkanı o alanın Millet Bahçesi olmasına karar verdi ve mecliste alınan o kararı iptal etmek zorunda kaldılar" diye konuştu.

 

KÖRFEZ-KARTEPE METROSUNDA HATALAR VAR

Tanış devamında “Şimdi Kent kamuoyunun geç kalmadan tartışması gereken bir konuyu daha gündeme getiriyoruz. Bildiğiniz gibi Büyükşehir Belediyesi'nin Körfez-Kartepe arasında bir metro yapım projesi var. Bu metro güzergahı ile ilgili dosya önümüze geldi, inceledik. Birçok eksik ve hatalar gördük. Yeniden üzerinde çalışılması amacıyla dairesine iade ettik. Öncelikle güzergâhı konusuna gelirsek bu hat D-100 Karayoluna ve zaman zaman mevcut demiryoluna paralel olarak belirlenmiş bir güzergâhtır. Neredeyse mevcut demiryolu hattına paralel yer altına ikinci bir raylı sistem düşünülmektedir" dedi.

 

METRODAN ÖNCE BANLİYÖ DEVREYE SOKULMALI

Metro güzergâhının Kocaeli kent kamuoyu tarafından geç olmadan yeterince tartışılması ve en doğru güzergâhın bulunması konusu önem arz etmektedir. Bu yılsonunda Halkalı-Gebze banliyö hattının devreye girecektir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi belki de metro hattından önce yapması gereken Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa Gebze-Adapazarı Banliyö işletmeciliği için gerekli girişimlerde bulunmalı ve bu hattı devreye sokmalıdır. Böylelikle 110 bin kişi, saatlik bu hat devreye girdiğinde Gebze’den Adapazarı'na kadar ulaşım sorununa çözüm olacak bir ulaşım ağına sahip olabiliriz" şeklinde konuştu.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem